کد خبر : 1024             انتشار : 1394/12/14 00:12          تعداد بازدید : 973

سوارکاری از اصل افتاده است

رسول عوده زادهابوزاهد عاشق اسب است. او و ابوصلاح طوری از اسب‌ها حرف می‌زنند که از عزیزشان. تاریخچه اسب را از حفظ هستند و ریز و درشت مربوط به اسب را می‌دانند. مثلا چه بخورد سرحال تر می شود و یاکدام حشره آزارش می‌دهد. اطلاعاتشان هم از سابقه اسب‌ها بی‌نظیر است. اسب‌ها را به نام صاحبانشان می‌شناسند. ۱۰ کیلومتر که به سمت ملاثانی برانید باید به سمت غرب مسیر انتخاب کنید! تابلویی بزرگ 2 روستای شریف و سید سلطان را نشان می دهد؛ 2 روستا در میان مزارع درندشت به فاصله یک کیلومتری هم. برای رسیدن به «صوینعی» باید راه خاکی را انتخاب کنی که از کنار روستای سید شریف می گذرد! سپس یک کیلومتر در ساحل پر پیچ و خم کارون. 7 کیلومتر پس از شیبان جایی در شرق مسیر اصلی و 5 کیلومتر به سمت رودخانه، یعنی روبه روی آرامگاه «صوینعی». در شمال اهواز و در ابتدای اتوبان اهواز به شوشتر و در پیچ کارون در روستای صوینعی، جایی که عشوه گری کارون برای نخل ها بیشتر می شود، باشگاه اسب سواری را می بینی که نامش را کارون گذاشتند تا شاید همنوا شوند با همنوایان کارون بزرگ. اسب اینجا حرمت دارد. رفاقت با اسب اعتماد به نفس آدم را بالا می برد. این عشق سن و ‌سال نمی‌شناسد. برای آنها چند عامل بسیار مهم است؛ خود اسب، پدر و مادرش. از همه مهم‌تر، اما مادرش است. حرفه‌ای‌ها مثل ابوزاهد مادرها را خوب می‌شناسند. «شهرام صخیراوی» 45 ساله، کمی قبل از سردشدن هوا پذیرای ما بود در آلاچیقی رو به آسمان. وی در گفت و گو با همشهری از جذب گردشگر از طریق ایجاد پیست اسب سواری در شهرستان باوی گفت و همچنین از ارائه نکردن تسهیلات بانکی برای راه‌اندازی واحد پرورش اسب. او همچنین ٨٠‌ درصد هزینه نگهداری اسب‌ها را مربوط به خوراک آنها دانست و یونجه، جو و کاه را غذای اصلی اسب برشمرد. به گفته او بیماری شایع اسب‌ها کولیک یا شکم درد است. او یادآور شد که صادرات اسب به خارج از کشور ممنوع است. سوال‌ها را با او مطرح می کنم که شرح آن را در ادامه می خوانید.
شما عامری هستید، چرا اینجایید؟
ما زاده و بزرگ شده عامری اهوازیم، اما اینجا محل کسب ماست. اگر می خواهی وارد حوزه کشاورزی و پرورش چهارپایان شوی، شهر دیگر جای تو نیست. من سال هاست که جاده اصلی را ندیدم. اینجا همه زندگی من است.
از مساحت این فضا و تعداد اسب هایی که‌در اینجا نگهداری می شود بگویید؟
علاوه بر اسب هایی که برای پانسیون، تمرین و زاد و ولد برای ما می آورند، نزدیک 14 اسب در این جا نگهداری می شود. 5 هزار و 510 مترمربع مساحت این باشگاه است. من و برادرهایم به اضافه 2 کارگر در اینجا مشغول هستیم. البته ما از سال 62 ساکن این روستا شدیم.
اگر بخواهید کار‌خودتان را توصیف کنید، چه می گویید؟
کار ما پرورش اسب های اصیل عرب است. نخستین باشگاه پرورش اسب در شهرستان باوی را داریم. پرورش اسب در این جا رو به رشد است. شاید کار فانتزی نشان داده شود، اما کار بسیار طاقت فرسایی است. ما علاوه بر اسب های اصیل عرب، نژادهای ویژه اهواز و استان را پرورش می دهیم. هیچ گونه حمایت دولتی از ما نمی شود. وقتی فدراسیون شهرستان باوی را تشکیل دادیم همه کارهایش افتاد گردن ما. برادرم شد مسئول تبارنامه و مدیر روابط عمومی استان. کارها با پول شخصی صورت گرفت. تنها دلخوشی ما در این 10 سال ترویج این حرفه در این شهرستان است.
چگونه وارد این حرفه شدید؟
کسی را پیدا نمی کنید که از اسب خوشش نیاید. با یک بار دیدن اسب عاشقش می شوید. اسب عرب نسب دارد و عرب ها در این زمینه نسابه هستند. اسب به یک صنعت، تجارت و ورزش مبدل شده و برای سرمایه گذاری مناسب است. اسب در اعتقادات ما هم ارزشمند است، مثلا دیه معادل چند شتر یا گاو می گذارند و معادلی برای اسب وجود ندارد.
تعریف شما از اسب اصیل چیست؟
اسب عرب پایه اصلاح نژادی برخی از اسب‌های دنیا است. عوامل و فاکتورهای تعیین شده برای اسب معمولا متناسب با فضا و محیطی که در آن زندگی می کنند است. برای مثال اسب عرب را با اسب های اروپایی ادغام کردند؛ اسب تروبرد را به میان آوردند که وزن این اسب به 600 تا 700 کیلوگرم هم می رسد، اما به دلیل وزن زیاد مناسب استقامت نبود و این با ویژگی های اسب عرب نمی خواند. این نژاد را به علت داشتن جرات، استقامت، هوش، سرعت و نجابت می توان‌ از محبوب ترین و شناخته شده ترین نژاد اسب های جهان دانست.
اسب عرب چه ویژگی هایی دارد و کدام تیره ها در خوزستان یافت می شود؟
مهم‌ترین تیره های اسب عربی اولی «کحیلان»، دومی «عبیان»، سومی «حمدانی» چهارمی «صگلاوی» و پنجمی «هدبان» هستند. امروزه البته تعداد سر تیره ها را 7 و به روایتی 9 می دانند. همه این ها در اهواز هستند. اسب عرب قد کوتاه، ظریف، بینی گشاد، مقاوم و مناسب برای مسابقات امداد و استقامت دارد. همخوان با محیط سخت عربی است. نژاد اسب عرب زیباست، این نژاد در مناطق گرمسیری زندگی می‌کند، به طوری‌که در فصل بهار زیبایی اش دو چندان می شود. اسب عرب می تواند از 20 کیلومتر تا 120 کیلومتر رقابت کند. این ها می توانند معیاری برای تشخیص اسب اصیل از غیراصیل باشند. بسیاری از اسب های ایرانی ریشه در خاک اهواز دارند، از حداد گرفته تا سمرقند که بعدا تکثیر شدند.
از وضع اسب در اهواز قدیم و جدید بگویید؟
نگاه به اسب به عنوان منبع درآمد نبوده است. اسب در همه خانه ها بود و تزئینی نبود. اسب در 2 وهله در اهواز قدیم به حاشیه رفت؛ یک بار با طاعون و وبایی که به جان اسبان افتاد و دیگری با ورود ماشین و تکنولوژی به زندگی. مردم در شرایط فعلی نگاهشان به اسب متفاوت است. اکثر اهوازی ها اسب را میراث و تاریخ قلمداد می کنند.
قیمت اسب اصیل چند است؟
ما رسم فروش اسب نداریم مگر اینکه مجبور شویم. مثلا« خمیرا » و دخترانش را نمی فروشیم، اما در بازار از 50 میلیون تومان تا نزدیک 200 میلیون تومان هم اسب یافت می شود. در خوزستان ما نمی گوییم قیمت آن چند است می گوییم هدیه آن چقدر است.
ما سعی می کنیم تا نژادهای اصلی از استان خارج نشوند، به طور مثل خریداری از کرمان برای اسبی 170 میلیون تومان داد و من نفروختم، اما دوستان ما در سوسنگرد 145 میلیون تومان دادند و من قبول کردم. چون خیالم راحت است که جای دوری نمی رود. از لحاظ صرفه اقتصادی راضی هستیم، اما مشکلی وجود دارد که وقتی با اسب رفیق می شوی دیگر توان فروختنش را نداری.

مکث
اسب‌سواری تنها ورزشی است که خانم‌ها و آقایان می‌توانند با یکدیگر به رقابت بپردازند. علاوه‌بر سن، نژاد و فیزیک اسب، مهم‌ترین عامل برای قیمت‌گذاری آن آموزش و افتخارات اسب است. پرورش اسب رشته‌ای است که بالاترین تنوع اشتغال را ایجاد می‌کند، چراکه نیازمند مدیر، مهتر، نعل‌بند، مربی و سوارکار است، اسب، زین، برگ و یراق می‌خواهد و پوست آن در صنایع چرم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مکث
سرمایه‌گذاری در این عرصه آن‌چنان سودآور است که هر کسی را وسوسه می‌کند به آن سمت برود. میان ورزش‌های لوکس، سوارکاری جایگاه خاص خود را دارد. این ورزش نه فقط در ایران که در سرتاسر دنیا یک ورزش لوکس به حساب می‌آید و هواداران آن به اندازه‌ای زیاد هستند که اروپایی‌ها، سالانه ٢٠‌میلیون دلار فقط برای شرط‌بندی روی عملکرد اسب‌ها هزینه می‌کنند. در باشگاه‌های ایران قیمت اسب‌ به 200 تا 300‌میلیون تومان می‌رسد و برخی از اسب‌های خاص ‌ ٨٠٠‌ میلیون تومان نیز معامله شده‌اند. این حیوان زیبا ارزش مادی زیادی دارد و داشتن آن و تجربه سواری برای همه امکانپذیر نیست، به گونه‌ای که ورزش مفرح اسب سواری به ورزش اعیانی مشهور است. پولدارها وارد این عرصه می‌شوند، اسب‌های اصیل بین یک تا ٣‌میلیارد تومان معامله می‌شوند.
منبع: همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری