کد خبر : 1062             انتشار : 1394/12/21 21:39          تعداد بازدید : 729

کشف گورستان ۷ هزار ساله در زیدون بهبهان

معاون میراث فرهنگی خوزستان از کشف گورستان هفت هزار ساله در بخش زیدون شهرستان بهبهان خبر داد.
عاطفه رشنویی پیش از ظهر امروز جمعه در حاشیه بازدید از این منطقه اظهار کرد: محوطه تاریخی چغاسفلی در بهبهان جزو تپه های بلند و دیدنی است که می توان آن را از پس کرانه های خلیج فارس مشاهده کرد.

وی افزود: خود تل این محوطه در دهه ۸۰ به ثبت رسیده بود و عباس مقدم رئیس هیئت کاوش در چغاسفلی سال گذشته با بررسی هایی که در حوزه آبگیر دشت زهره انجام داد به این محوطه و تل های اقماری رسیده و مشخص شد علاوه بر آن محوطه ای که در دهه ۸۰ به ثبت رسید، محوطه های دیگری هم هست که اطراف این محوطه قرار گرفته است.

رشنویی بیان کرد: اولین فعالیت برای این محوطه را تعیین عرصه و حریم در نظر گرفتیم و سال گذشته پیگیری های لازم را در اردیبهشت ماه امسال انجام دادیم و در نهایت شهریور ماه در شورای ثبت و حریم کشوری تصویب و به استان ابلاغ شد.

معاون میراث فرهنگی استان خوزستان بیان کرد: در این محوطه که عرصه آن مشخص شد، پنج محوطه اقماری دیگر هم کشف و در این عرصه جای گرفت. در نهایت با بررسی های انجام شده معلوم شد که تمام این محوطه ها اثر تاریخی هستند.

رشنویی بیان کرد: عباس مقدم یک ژئوفیزیک در این محوطه انجام داد و یک سری آثار مشخص شد که کجا چه نوع معماری و نهفته های باستانی وجود دارد. پس از این اعلام شد که در این فصل (حال حاضر) تا حدودی به معماری محوطه پرداخته و کارهای لازم را انجام بدهند.

وی اظهار کرد: آب کندی در کنار این محوطه هست که نشان دهنده وجود یک رودخانه فصلی است. با مراجعه به این محل معلوم می شود که در گذشته ریگستان حاصل از رود روانی بوده است.

رشنویی بیان کرد: دی ماه سال جاری یک بار که برای سرکشی روزانه به محوطه مراجعه می شود، گروه متوجه انجام حفاری های غیرمجاز در اطراف این محوطه می شوند و آثاری شبیه به گور هم نمایان شده بود. گمانه زنی هایی انجام و منجر به کشف گورهای بزرگ شد که نشان می داد، مردمانی که هفت هزار سال پیش اینجا زندگی می کردند چه معماری ها، هنر سفالگری، آئین و سنت تدفینی داشته اند.

معاون میراث فرهنگی خوزستان بیان کرد: در این محوطه پنج گور شناسایی شده ولی این مکان، گورستان بسیار بزرگی بوده و وسعت بسیار زیادی هم دارد.

رشنویی تصریح کرد: گارد حفاظت داریم که به صورت روزانه سرکشی می کنند ولی گاهی اوقات در فاصله انجام دو سرکشی اتفاقات ناگواری روی می دهد ولی برای این محوطه اتفاق ناگواری نیفتاده و گارد به همراه عباس مقدم خیلی به موقع وارد عمل شده و از آن اتفاق جلوگیری کردند.

وی بیان کرد: مقرر شده که برای این محوطه نگهبان دائم و ایستگاه حفاظت تعیین و برنامه پنج ساله ای نیز برای ساماندهی تدوین شود. از اعتبارات ابلاغی و همچنین محل اعتبارات استانی مورد حمایت قرار خواهد گرفت و انشاءالله برنامه های خوبی برای آنجا داریم.

منبع:مهر
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری