کد خبر : 1153             انتشار : 1395/01/19 00:34          تعداد بازدید : 622

درخواست جمعی برای آب‌رسانی به چوئبده

رسول عوده‌زاده

باورکردنی نیست که طی سال گذشته در شهری کوچک‌ ۸ نفر به دلیل کم آبی جانشان را از دست داده‌ باشند؛ آن‌هم در حوالی خلیج فارس و رودهای خوزستان که حالا کمتر خروشان هستند. به این هم بیندیشیم که ۴۰ خانوار نیز گزینه‌ای غیر از مهاجرت به حاشیه شهرهای بزرگ نداشته‌اند.
چوئبده در واقع روستای بزرگی است که برخی سودجویان برای بودجه ناچیز آن کیسه دوخته‌اند. این‌ شهر‌ در ۳۵ کیلومتری آبادان به سمت کویت و در ساحل رودخانه بهمنشیر (سلیچ) است که قبلاً نامش شلاهی بود. اگر مسئولان کمی وقت خود را به جای تغییر نام‌ها، برای آب مردم صرف می‌کردند، شاید امروز مشکل این مردم کمتر از آنی بود که هم اکنون هست. سهم مردم از آب آشامیدنی بهداشتی، فقط پمپاژ حدود یک ساعتی آب در شیر‌ها، آن‌هم به صورت نوبتی است. این شهر، از ٣٠روز پیش به دلیل بی‌تدبیری و تامین نشدن اعتبار دچار بی‌آبی و با وجود آب‌رسانی به کمک تانکر‌ها کام مردم تشنه و جان زمین داغ داغ است. فعالان و حامیان محیط زیست در خوزستان چند سالی است که از مرگ گیاه و حیوان و حتی انسان در منطقه به اصطلاح آزاد اروند به دلیل کمبود آب و آلودگی‌ها فریاد می‌کنند. برخی، حرف‌های آنان را سیاه نمایی می‌دانند و عده‌ای انگ مبالغه و اغراق به آن می‌زنند. باید رفت و از نزدیک مشکلات زیستی و بی‌آبی مردم را دید. مدیران دغدغه توسعه را دارند، اما خروجی این دغدغه امروز به نفع مردم نبوده است. قربانی بزرگ چنین توسعه‌ای می تواند محیط زیست و سلامت آبادانی‌ها و خرمشهری ها باشد؛ یعنی باز هم حکایت تلخ و تکراری توسعه ناپایدار به هر قیمتی و بهایی. مسئولان محلی، نوسان و نقصان در حوزه آب، آبرسانی و پمپاژ آب به چوئبده را ناشی از فرسودگی خطوط آبرسانی برآمده از نبود بهبود، تعویض و بهسازی آن‌ها از یک سو و مواجه شهر آبادان با مشکلات متنوع عنوان می‌کنند. آبرسانی به منازل و حتی پاسگاه‌های نظامی، انتظامی و دریابانی از طریق تانکر‌ها و ماشین آلات آتش نشانی شهرداری انجام می‌شود. آن‌ها اتخاذ تصمیمات نادرست مدیریت آبفای خوزستان را برای شهر چوئبده مشکل ساز می‌دانند و می‌گویند که کارکنان آبفای چوئبده اطلاعات نادرستی به مسئولان بالا دست خود ارائه می‌کنند به طوری که وقتی بحران قطعی آب ۱۰ روزه اول در ۱۰ منطقه شهری وجود داشت آن‌ها در گزارش ارسالی خود به مسئولان بالادستشان تنها 2 خیابان را فاقد آب نام برده‌اند.
ضروری است که در این زمینه بسیار گسترده‌تر و هدفمند‌تر کار شود. محیط زیست، آب، زمین، خاک، هوا و بالاخره انسان باید تبدیل به دغدغه همه شود؛ از شهروندان گرفته تا مسئولان. باید جلوی فاجعه و پیشروی آن گرفته شود ولو با یک عکس و یا یک متن. تصور کنید که با ایجاد یک موج مانع از مرگ بیشتر انسان‌ها می‌شوید، فارغ از هویت آن‌ها. این کار‌هم وظیفه انسانی ماست و هم تلنگری بر کسانی که خود را به خواب زده‌اند. گام‌های کوچک را دست کم نگیریم. قبلا ما را سیل می‌برد الآن بی‌آبی ما را می‌کشد.


منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری