کد خبر : 1169             انتشار : 1395/01/22 16:53          تعداد بازدید : 837
کاهش 49 درصدی آورد رودخانه کرخه

پروژه‌های انتقال آب، خوزستان را به مرحله فاجعه می‌رساند

هر پروژه‌ای که بر روی سرشاخه‌های رودخانه‌های کرخه، دز، کارون، مارون و زهره اجرا شود به طور قطع به استان خوزستان به خصوص به بحث کشاورزی و تالاب‌هایش آسیب‌های شدیدی وارد می‌کند
پروژه‌های انتقال آب، خوزستان را به مرحله فاجعه می‌رساند

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان گفت: هرگونه پروژه انتقال آب خوزستان را به مرحله فاجعه می‌رساند.

احمد لاهیجان‌زاده در گفت‌وگو با ایلنا، در ارتباط با تاثیر پروژه‌های انتقال آب بر روی محیط زیست استان خوزستان گفت: به طور کلی هر پروژه‌ای که بر روی سرشاخه‌های رودخانه‌های کرخه، دز، کارون، مارون و زهره اجرا شود به طور قطع به استان خوزستان به خصوص به بحث کشاورزی و تالاب‌هایش آسیب‌های شدیدی وارد می‌کند، زیرا در چند سال گذشته آورد این رودخانه‌ها بسیار کم شده و در مرحله‌ای قرار داریم که تحمل اکولوژیکی منطقه به حداکثر خودش رسیده و هر تغییری که رخ دهد به مرحله فاجعه می‌رسد؛ بنابراین هیچ طرحی در این حوزه نباید اجرا شود.

وی ادامه داد: من شنیده‌ام که پیش از عید طرح‌هایی مانند طرح بهشت‌آباد، وجود داشته که با وجود نداشتن مجوز به مرحله اجرا رفته بوده که سازمان حفاظت محیط زیست در مورد آنها پیگیری توقف داشته است، همچنین طرح دیگری وجود دارد که می‌خواهند آب را از استان چهارمحال و بختیاری به سمت استان کرمان ببرند یا اینکه طرح‌هایی وجود دارد که آب را در خود استان به منطقه دیگری می‌برند که سبب می‌شود؛ آب به پایین دست نرسد که همه این گونه طرح‌ها آسیب‌های شدیدی را به استان خوزستان وارد می‌کند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان در مورد اختیارات قانونی این اداره کل برای دخالت در پروژه‌هایی که در دیگر استان‌ها رخ می‌دهد، اما محیط زیست خوزستان را متاثر می‌کند، اظهار کرد: ما ناچاریم از طریق سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان یک مرجع ملی در حوزه دولتی اقدام کنیم و نمایندگان هم از طریق مسئولیتی که در مجلس دارند؛ موضوع را پیگیری می‌کنند، اما از نظر حقوقی و اداری، اداره کل ما نمی‌تواند به این مباحث ورود کند، زیرا جغرافیا این پروژه‌ها در حوزه ما نیست.

وی در پاسخ به اینکه آیا این مشکلات می‌تواند؛ سبب تشدید ریزگردها در استان خوزستان شود؟ گفت: قطعا می‌تواند؛ موجب این مساله شود. طوفان گرد و خاکی که در بهمن سال 93 و در بهمن سال 94 اهواز و بخش بزرگی از استان خوزستان را به شدت مورد هجوم قرار داد و شدت بی‌سابقه‌ای در استان داشت که حتی افراد مسن هم چنین طوفان‌های خاکی را به یاد نداشتند، یکی از دلایلش این بود که شرق استان خوزستان همواره در گذشته‌ای نزدیک حتی تا حدود 10 سال پیش با طغیان رودخانه‌های مارون، جراحی و زهره زیر آب می‌رفت و بحث رسوب گذاری، تثبیت خاک منطقه و ایجاد مرتع اتفاق می‌افتاد؛ اما اکنون اصلا از این سیلاب‌ها نداریم و تمامی اراضی آنجا به دلیل کاهش بارش و کاهش آورد رودخانه به خاطر برداشت بی‌رویه آب در بالادست و خشکسالی تبدیل به کانون گرد و غبار شدند، در حالی که این اراضی قبلا مرتع بوده و قابلیت کشاورزی داشتند اما اکنون همین اراضی در حال تبدیل شدن به کانون ریزگرد هستند.

لاهیجان زاده ادامه داد: اگر آب کارون، کرخه، مارون و جراحی کم شود، سبب می‌شود که حق‌آبه تالاب‌های هورالعظیم و شادگان کم شود، همین اکنون نیز ما عمده حق‌آبه‌ها را از دست دادیم و ممکن است؛ حتی به صفر برسیم، در حالی که این دو تالاب به ویژه هورالعظیم نقش اساسی در مهار ریزگرد دارند.

وی توضیح داد: این تالاب‌ها هم از طریق آورد و جریان رودخانه‌ای تامین آب می‌کردند و هم در مواقعی که طغیان رودخانه را داشتیم؛ آب آنها تامین می‌شد، اما به دلیل سد سازی‌های زیادی که صورت گرفته است، ما عملا طغیان‌ها را از دست دادیم و فقط آورد رودخانه مانده است.

لاهیجان زاده گفت: این تالاب‌ها تنها با جریان‌های معمولی روخانه پر نمی‌شود و پیش از این طغیان‌های رودخانه تالاب را پر می‌کرد و جریان‌های معمولی رودخانه آن را پر نگه می‌داشت و فقط در تابستان آب آن کم می‌شود، اما اکنون دیگر طغیانی نیست و جریان‌های معمولی نمی‌تواند آب را تامین کند و البته همین جریان‌ها را نیز دیگر نداریم. کرخه در گذشته در میانگین دراز مدت 5 و نیم میلیارد متر مکعب آورد داشت و برخی سال‌ها آورد آن به 11 میلیارد هم می‌رسید، اما اکنون آورد آن رسیده به 2.4 میلیارد رسیده است.

وی تصریح کرد: مطالعات وزارت نیرو نشان می‌دهد؛ 13 تا 15 درصد علت این کاهش آورد خشکسالی بوده، اما کاهش 49 درصدی آورد رودخانه کرخه عمدتا به دلیل برداشت آب بی‌رویه و حفر چاه‌های خیلی زیاد غیرمجاز و مجاز غیرکارشناسی در کنار رودخانه و همچنین برداشت آب از رودخانه‌ها بوده است. همین اتفاق برای کارون و دز نیز در حال رخ دادن است و برای مارون آنقدر زیاد شده که دبی(آبدهی) آن در زمستان 93 به 5 متر بر ثانیه رسید و زهره در زمستان خشک شد.

لاهیجان زاده در پایان در مورد علت حفر چاه‌های متعدد در این حوضه‌ها اظهار کرد: 85 تا 90 درصد این چاه‌ها برای مصارف کشاورزی بوده است.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری