Warning: include_once(../ajax/ghofl.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/borwall/public_html/inc/function-show.php on line 2

Warning: include_once(): Failed opening '../ajax/ghofl.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/borwall/public_html/inc/function-show.php on line 2
سيلاب ‌باعث شد دشت خوزستان نفس بکشد!
کد خبر : 1180             انتشار : 1395/01/28 09:56          تعداد بازدید : 724

سيلاب ‌باعث شد دشت خوزستان نفس بکشد!

باران‌هاي بهاري در استان‌هاي غربي و جنوب غرب کشور، ‌در شديدترين شکلش ظاهر شد و باعث جاري شدن سيل در شهرها و روستاها شد، سيلي که خسارات زيادي را درپي داشت و بيشترين خسارات وارده به اراضي کشاورزي بود و کساني که بيش از بقيه متحمل ضرر و زيان شدند ‌کشاورزاني بودند که آماده برداشت محصول خود بودند. لخت کردن جنگل‌ها، بي‌دفاع گذاشتن خاک و تجاوز به حريم رودخانه، مسائلي است که باعث وقوع سيل در اين مناطق شده است.

گذشته از خسارات مالي و شايد جاني سيل در برخي استان‌ها، ‌اين حجم بارندگي موهبت‌هايي هم دارد، ‌آبي که با شدت از سد سرريز شده و رودخانه‌ها را به طغيان کشانده، ‌در نهايت به حوضه آبي مي‌رسد که همه اين سال‌ها با خشکي و بي‌آبي مواجه بوده. مديرکل دفتر آموزش و مشارکت‌هاي مردمي سازمان محيط زيست با اشاره به نکات مثبت سيل دو روز گذشته، به «اعتماد» گفت: با توجه به اينکه متاسفانه منطقه چهارمحال بختياري، جزو مناطقي بود که در سال آبي جاري، بارندگي کمتر از ميانگين درازمدت و نسبت به سال گذشته اتفاق افتاده بود، سيلي که آمد، اتفاق مهمي بود. مناطق زاگرس ما، يکي از مناطق استراتژيک کشور است. اگر بارندگي خوب داشته باشند، مي‌تواند کيفيت جنگل بنه و بلوط را بهبود ببخشد. اگر کيفيت اين جنگل‌ها خوب شود، ميزان ذخيره آب افزايش مي‌يابد و اجازه ورود به سيل‌هاي ويرانگر داده نمي‌شود. شش ميليون هکتار، وسعت جنگل‌هاي زاگرس ما است که ضامن بقاي اصلي‌ترين رودخانه‌هاي ما، کارون، کرخه، مازون، سيمينه رود، زرينه رود، کشکان و... است که ٤٥ درصد آب کشور را تامين مي‌کنند.

محمد درويش در ادامه با اشاره به حجم بارندگي رخ داده در کشور گفت: ابن بارندگي مفيد بوده، چون تبديلش در خوزستان، که همان حجم عظيم باران به سيلي با دبي چهار هزار متر مکعب درثانيه تبديل شد، اين سيل شکلاتي (با گل و لاي)، وقتي روي اراضي کشاورزي خوزستان و تالاب‌هاي منطقه که تشنه‌اند، روان شود، مي‌تواند ميزان نمک و املاح زايدي که در سال‌هاي طولاني در دشت‌هاي خوزستان انباشته شده را کاهش دهد، دشت را آب شويي کند تا شايد دشت خوزستان نفس بکشد.

اين مدير محيط زيستي، ‌در ادامه به تاثير اين سيل بر خليج فارس تاکيد کرد و گفت: اين سيلاب، بعد از سال‌ها توانسته شاهرگ حياتي منطقه، يعني اروندرود را سرحال بياورد. مواد غذايي زيادتري به خليج فارس برساند، در نتيجه تخم‌ريزي ماهي‌ها افزايش خواهد يافت. اين روند بهبود تا بهمنشير و خور موسي هم مي‌رود. سيلي که اتفاق افتاده، اگر چه خسارت مالي و جاني دربر داشته، اما در مجموع به نفع فلات ايران در درازمدت است.

هرچقدر هم که منفعت‌هاي سيل وارد شده براي طبيعت و محيط زيست زياد باشد، ‌سيل در نوع خود، ‌خسارت آور است. بارندگي هميشه براي طبيعت جنبه‌هاي مثبت فراواني به همراه داشته، ‌اما اينکه در استان‌هاي کوهستاني يا جلگه‌اي که بر اساس قاعده نبايد بارندگي‌هاي‌شان به سيل تبديل شود، ‌همواره با خطر سيلاب مواجهيم جز دلايل و بي‌توجهي‌هاي انساني، ‌دليل ديگري ندارد.

درويش با اشاره به اين امر، ‌ادامه داد: خسارت‌هايي که اين سيل زده هم، به خاطر نابخردي‌هاي ما بوده. اينکه حريم رودخانه را رعايت نکرديم، اجازه ساخت و ساز غيرقانوني داديم، اجازه داديم پوشش‌هاي گياهي در بالادست کارون آسيب جدي ببيند، همين مسائل باعث شد که شاهد چنين خسارت‌هايي باشيم.

ريزگردها و گرد و خاکي که در استان‌هاي غربي و جنوب غرب کشور، ‌مهمان هرروز مردم شده، ‌هم شايد به واسطه پرآب شدن تالاب‌ها چند وقتي دست از سر شهر و روستاهاي خوزستان و ايلام و کرمانشاه بردارد. بخش مهمي از منشأ داخلي اين گرد وخاک، همان تالاب‌هاي ترک خورده خشک بودند که حالا به واسطه سيلاب کمي جان گرفته‌اند. مي‌ماند بيابان‌هاي خارجي و گره کوري که روز به روز کورتر مي‌شود.

منبع: اعتماد
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری