کد خبر : 1188             انتشار : 1395/01/28 16:02          تعداد بازدید : 943

کم‌محلی به بازی‌های محلی

کم‌محلی به بازی‌های محلی

بازی‌های محلی در اغلب شهرستان‌ها فراموش شده است و کمتر نامی از آن برده می‌شود. بزرگ‌تر‌ها کمتر وقت برای بازی دارند و کوچک‌تر‌ها علاقه‌ای به بازی‌های بزرگ‌تر‌ها نشان نمی‌دهند.
بیشتر بازی‌ها در دنیای صنعتی و مدرن امروزی گم شده است یا رنگ و جلوه‌ای تازه یافته است که با اصل و ریشه ما فاصله دارد.
بازی‌های پرهیاهو و نشاط‌آور محلی که در گذشته با جمعیت‌های بالا و شور و هیجان خاص انجام می‌شد، جای خود را به سکوت محض گوشه اتاق کنار سیستم رایانه داده است.
با گسترش شهرنشینی بازی‌های محلی به کنار گذاشته شد و محیط شهری هم فضایی را برای بازی‌های محلی تعریف نکرده است.
این بازی‌ها کم‌کم در حال فراموشی هستند. در حالی که در جشنواره‌ها و فستیوال‌ها فرصت مناسبی برای بیان و معرفی آنهاست.
در این اوضاع و شرایط که تقریبا بر تمامی شهرهای کشور حاکم است، مسئولان فرهنگی شهرستان شادگان سعی در زنده نگه داشتن بازی‌های بومی این شهرستان دارند و هرسال جشنواره‌های بازی‌های بومی و محلی را برگزار می‌کنند.
یکی از مکان‌های برگزاری این جشنواره، محوطه بزرگ زمین خاکی با درختان نخل اطراف است. در این محوطه کودکان دیروز در کنار نسل جدید به جای تبلت و ایکس باکس، بازی طناب‌کشی و اسب‌سواری می‌کنند.
صدای هیاهوی شادی و خنده فضای خشک و خاکی بین درختان نخل را زینت بخشیده است. از سکوت بازی‌های خشن رایانه‌ای به بازی‌های گروهی روی آوردن، خنده و شادی را به جمع آنان برگردانده است.
ام‌احچیم، هفت‌سنگ و اسب‌سواری ازجمله بازی‌هایی است که مردم شادگان در محوطه یادشده انجام می‌دهند و ضمن بانشاط شدن جسم و روحشان، از میراثی مراقبت می‌کنند که باید برای همیشه زنده بماند و نفس بکشد.

‌ بازی محلی‌ ام‌احچیم
یک بازی گروهی قدیمی که در شهرهای دیگر نام‌های دیگری دارد، در شهرستان شادگان به «ام‌احچیم» معروف است.
در این بازی گروه‌های 5 نفری در فضای مربع شکلی که با گچ نشانه‌گذاری شده است و 2 زمین جداگانه‌ برای گروه‌ها در نظر می‌گیرند، هریک با یک پا و لی‌لی‌کنان گروه روبه‌رو را باید از زمین خود دور کنند. برنده گروهی است که همه 5 نفر گروه توانسته باشند به زمین گروه مقابل بروند. جمعیت دور زمین جمع می‌شوند و داوری را یکی از افراد به عهده می‌گیرد. این بازی با هیجان و هیاهو شروع و با فریادی حاکی از شوق و شعف به پایان می‌رسد.

هفت‌سنگ
بازی «هفت‌سنگ» نیز از بازی‌های پرتحرک و پرهیجان بومی است که ریشه در سنت‌های دیرین مردم شادگان دارد و هنوز نسلی که برای این بازی‌ها سنگ‌ها را روی هم می‌چیدند و با توپ می‌زدند، در بین مردم هستند.
این بازی 2 گروه دارد و در آن 7 سنگ از بزرگ به کوچک روی هم چیده می‌شود. وقتی که سنگ‌ها چیده می‌شوند، یکی از گروه‌ها به عنوان پرتاب‌کننده بازی را شروع می‌کند . شروع بازی به این ترتیب است که باید از فاصله نسبتا دور توپ را به طرف سنگ‌ها بیندازند.
گروهی که توپ را پرتاب می‌کند ، باید سعی کند کمترین مقدار سنگ را بیندازد. چون در این صورت راحت‌تر می‌تواند بازی را تمام کند.
وظیفه گروه دوم هم این است که نگذارد تیم پرتاب‌کننده، سنگ‌های ریخته‌شده را دوباره روی هم بچیند و باید با توپ به آنها بزند.
هر کدام از بازیکنان تیم مهاجم که توپ به او برخورد کند از جریان بازی کنار می‌رود. و به این ترتیب اگر هیچ کدام باقی نمانند بازی به نفع تیم مدافع و اگر سنگ‌ها روی هم چیده شوند بازی به نفع تیم مهاجم تمام می‌شود.
این بازی گروهی است و شرکت‌کنندگان به خصوص کودکان در آن با مفاهیم شکست، پیروزی، همکاری و غیره آشنا می‌شوند.

اسب‌سواری
اسب‌سواری علاوه بر این‌که بازی محلی و قدیمی شهرستان شادگان است، از ورزش‌هایی است که مورد توجه ورزشکاران نیز است. فضای باز دهستان جفال محیطی مساعد برای اسب‌سواری است. اسب‌ها دور میدان بازی‌ می‌گردند.

‌ طناب‌کشی
طناب‌کشی نیز یکی از بازی‌های محلی است که در آن 2 گروه درگیر مسابقه می‌شوند. هر گروه یک سر طنابی را در دست می‌گیرند و با شروع مسابقه طناب را به طرف خود می‌کشند.
گروهی که موفق شود تیم مقابل را به طرف خود بکشد و از خط وسط زمین رد کند، برنده این مسابقه است.

بازی‌های بومی میراث ما هستند
یک کارشناس امور فرهنگی اهل شادگان با اشاره به ضرورت استفاده از بازی‌های محلی در جشنواره‌های بومی این شهرستان می‌گوید: بازی‌های محلی با ورزش توام است و شور و نشاط خاصی را در افراد ایجاد می‌کند ، روی آوردن افراد به این فضا آرامش و نشاط را به چهره‌های افراد تزریق می‌کند . «علیرضا قائمی» به همشهری می‌گوید: بازی‌های سنتی اوقات فراغت مردم را به راحتی پر می‌کند ولی امروزه وسایل دیجیتال جای بازی‌های بدنی و ورزشی مردم را گرفته است. او با بیان این که جای بازی‌های محلی در محدوده شهری خالی است، می‌گوید: برای احیا و ماندگاری بازی‌های محلی در شهرها باید بسترسازی و فرهنگ‌سازی شود. وگرنه این بازی‌ها به دست خود ما به خاک سپرده و فراموش می‌شوند.
این کارشناس ادامه می‌دهد: زندگی سخت اقتصادی، محیط خشک و بی‌روح را فراهم کرده است. در این میان با حضور مردم در مکان‌هایی که برای بازی‌های بومی در نظر گرفته شده، شاید بتوانیم لحظه‌ای مشکلات اقتصادی و نگرانی‌ها را فراموش کنیم و به آرامش گذشته برگردیم. قائمی می‌گوید: بازی‌های بومی میراث ما هستند و با زنده نگه داشتن و رواج آنها از میراث بزرگی محافظت کرده‌ایم.


منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری