کد خبر : 1204             انتشار : 1395/01/30 13:37          تعداد بازدید : 636

نهال‌های بومی؛ بهترین گزینه برای عقب نشاندن ریزگردها

سمیه تیاری

تا حالا به این فکر کرده‌ایدکه می‌توانید در برطرف کردن ریزگردها نقش داشته باشید؟ یکی از عوامل اصلی ایجاد ریزگردها، بنا به گفته کارشناسان و مسئولان، بیابان‌زایی و در پی آن افزایش میزان کانون‌های ریزگرد است. بنابراین طرحی به نام نهالکاری در بیابان‌های خوزستان برای کنترل ریزگرد تصویب شد تا درختان مانع پراکنده شدن ذرات خاک مناطق بیابانی در هوا شوند.
در این طرح با یاری رساندن در نهالکاری به ارگان‌هایی که مسئولیت این کار را دارند، اما کمبود اعتبار در اجرای این طرح یکی از موانع آنهاست، می‌توانید این نقش را ایفا کنید.
این یک گام بزرگ برای ایجاد هوای پاک در استان است و پیشنهادی است که برخی از پژوهشگران ارائه داده‌اند؛ استفاده از نیروی مردمی به جای انتظار کشیدن برای رسیدن اعتبار مورد نیاز برای نهالکاری.
هر چند نهالکاری فقط یکی از مراحل این طرح است و مراحل نگهداری و آبیاری از کارهای پیش رو است، اجرا شدن این پیشنهاد در راستای اولین گام، اجرای کل طرح را سریع‌تر می‌کند.

میزان اراضی بیابانی استان
کارشناس مسائل حفاظت خاک و عضو هیأت علمی دانشگاه پیام‌نور خوزستان، اراضی بیابانی داخلی استان را که در مرحله بحران هستند 280‌تا‌300‌هزار هکتار اعلام می‌کند و به همشهری می‌گوید: افزون بر این بیابان‌های درون استان که منبع ریزگرد هستند، در استان‌های دیگر مانند ایلام هم اراضی بحرانی داریم.
خارج از کشور نیز منابع ریزگردها زیاد هستند. «مهدی نورزاده‌حداد» می‌افزاید: 400 هزار هکتار اراضی در استان وجود دارد که آنها هم مستعد تبدیل شدن به منشأ ریزگردها هستند، اما هنوز به مرحله بحرانی نرسیده‌اند و اگر 3 تا 4 سال آینده به آنها رسیدگی نشود، تبدیل به اراضی بحرانی خواهند شد؛ یعنی 300 هزار هکتار اراضی بحرانی فعلی می‌تواند به 700 هزار هکتار افزایش یابد.

مالچ‌پاشی بهترین راه نیست
کارشناس مسائل حفاظت خاک و عضو هیأت علمی دانشگاه پیام‌نور خوزستان در ادامه به راه‌های کنترل بیابان‌زایی و توسعه ریزگردها اشاره می‌کند و می‌گوید: مالچ‌پاشی (خاک‌پوش) به عنوان یک راه حل برای برطرف کردن ریزگردها مطرح شده اما مالچ نفتی توجیه زیست‌محیطی ندارد؛ چون ایجاد گرما می‌کند، نفوذپذیری خاک را کاهش می‌دهد، موجودات زنده خاک را کم می‌کند، استفاده از آن دشوار و هزینه‌اش زیاد است؛ اما امتیازی هم دارد و آن این است که ماندگاری‌اش بالاست؛ بین 10 تا 25 سال باقی می‌ماند.
نورزاده حداد مالچ سلولزی، گیاهی و پلیمری در خوزستان را فاقد هرگونه کارآیی می‌داند و می‌گوید: دلیلش این است که اشعه فرابنفش خورشید آنها را نابود می‌کند. وی می‌افزاید: مالچ پلیمری نیز انواعی دارد که کارآیی آنها بسیار پایین‌تر از مالچ نفتی است و ماندگاری آنها فقط یک سال است هرچند از نظر زیست‌محیطی بهتر هستند، به خاطر ماندگاری کوتاه‌مدت صرفه اقتصادی ندارند.

نهالکاری
نورزاده‌حداد، نهالکاری در اراضی بیابانی را بهترین راه حل فعلی می‌داند و می‌گوید: ما برای حل مشکل و برای توسعه کاشت نهال باید کاری کنیم که خود مردم دست به کار شوند و پای کار بیایند.
نیروی انسانی‌ای که بتوان در این کار از آنها کمک گرفت جامعه دانش‌آموزی، دانشجویی و نیروی‌های بسیج هستند که برای این کار مناسب‌اند. نورزاده‌حداد می‌گوید: برای جلب مشارکت مردم ضروری است فرهنگ‌سازی عمومی انجام شود. این استاد دانشگاه، آموزش نهالکاری در سنین پایین را مفید می‌داند و می‌افزاید: اگر اردوهای دانش‌آموزی هدفمند شوند و در این اردوها کاشت نهال توسط دانش‌آموزان انجام شود، باعث ایجاد یک ارتباط بین دانش‌آموزان و گیاهان می‌شود.
وی تأکید می‌کند: چون دانش‌آموزان نهال را با دست خود کاشته‌اند، نسبت به مراقبت و نگهداری از آن، خود را مسئول می‌دانند و در این زمینه فرهنگ‌سازی می‌شود تا احتمال قطع یا آتش زدن درخت توسط این اشخاص پایین بیاید. به گفته پژوهشگر مسائل حفاظت خاک، قرار بود برای بیابان‌زدایی و کنترل ریزگردها 300 هزار هکتار نهالکاری شود که از این مساحت بنا به اعلام مسئولان به دلیل کمبود اعتبار تنها حدود 50 هزار هکتار نهالکاری شده است.

سوءمدیریت، بیابان‌زاست
این استاد دانشگاه، عوامل زیادی را در بیابان‌زایی تأثیرگذار می‌داند و می‌گوید: بر اساس گزارش سازمان جهانی فائو کشور ایران در نقطه‌ای قرار دارد که پتانسیل بیابان‌زایی دارد و در این میان سوءمدیریت باعث تشدید این مسأله می‌شود که ملاحظه می‌کنید همین طور هم شده است.
به گفته نورزاده‌حداد، بیابان صرفا به جایی که بی آب و علف باشد گفته نمی‌شود. بلکه جایی که پتانسیل تولید به ویژه در بخش کشاورزی را از دست بدهد هم نام بیابان به خود می‌گیرد.

آبیاری منظم نهال‌ها
معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان نیز در گفت‌وگو با همشهری، ورود فعالان محیط زیست و مردم برای کاشت نهال را مفید می‌داند و اظهار می‌کند: چنین حرکتی قطعا کمک می‌کند اما باید هدایت‌شده باشد.
نیروهای مردمی باید مدیریت و هدایت شوند. آموزش آنها پیش از انجام این کار مهم ضروری است. «عبدالرضا دانایی‌فر» می‌افزاید: اگر مرحله کاشت نهال به شکل برنامه‌ریزی شده انجام شود، این اولین گام است و مرحله مهم‌تر آبیاری همزمان این نهال‌ها و حفظ آنهاست.
وی اضافه می‌کند: هم‌زمان با کاشت باید حتما کار آبیاری نیز انجام شود. به ویژه این‌که فصل گرما نیز نزدیک است و آبیاری باید منظم، بادقت و پایدار انجام شود.

کاشت نهال‌های بومی
دانایی‌فر با اشاره به تخصصی بودن کار درختکاری بیان می‌کند: بخش خصوصی به این کار ورود پیدا کرده است که در کنار آن می‌توان از نیروهایی مانند بسیج که البته آموزش‌های لازم را دیده‌اند، برای پیشبرد سریع‌تر کار استفاده کرد. به گفته معاون فنی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان، نهال‌هایی که برای این طرح در نظر گرفته شده‌اند بومی هستند.
دانایی‌فر می‌گوید: برای کاهش هزینه‌ها، استفاده از نیروی محلی قطعا کارساز و تأثیرگذار خواهد بود. می‌توان برای تشکیل یک نشست بین سمن‌ها و اداره منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان برای اجرایی شدن این پیشنهاد برنامه‌ریزی کرد.


منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری