کد خبر : 1205             انتشار : 1395/01/30 13:40          تعداد بازدید : 815

زنان امروز

مریم فرطوسی

مراسمی در روزهای گذشته در اهواز برگزار شد که از جهات بسیاری قابل تامل است. مناسبت برگزاری این مراسم هم بزرگداشت «روز مادر» بود و هم تقدیر از برگزیدگان یک مسابقه عکس اینستاگرامی با موضوع «مادر اهوازی» که از سوی یک بنیاد زنانه محلی به نام «موسسه الریحانه» برگزار شد. برگزاری این مراسم را می‌توان یک اتفاق مثبت دانست.
در برگزاری این مسابقه خود زنان نقش اصلی را داشتند و این نشان می‌دهد زنان منطقه همپای مردان توانسته‌اند روش‌های نوینی برای فعالیت‌های خود در پیش گیرند؛ روش‌هایی مدرن، کارا و کم‌هزینه.
مجموع تعداد افرادی که به هر نحوی درگیر این مسابقه بودند ـ شامل سوژه‌ها، عکاسان و کسانی که عکس‌ها را لایک کرده‌اند ـ به هزاران نفر می‌رسد. این رقم از آن روی مهم به نظر می‌آید که چند دختر جوان در قالب یک مؤسسه فرهنگی، بدون آن که هزینه چندانی صرف کنند، توانسته‌اند یک جمعیت چند هزار نفری را درگیر یک اتفاق فرهنگی کنند. با تغییر مفهوم رسانه در جهان امروز، ارتباط با مخاطب سهل و ارزان شده است. اگر همین مسابقه 10 سال پیش برگزار می‌شد، برای جذب چندین هزار نفر باید میلیون‌ها تومان هزینه می‌شد. بدون ذره‌ای تردید می‌توان گفت اگر یکی از نهادهای فرهنگی از این مسابقه حمایت می‌کرد و عوامل انگیزشی مانند جوایز و تبلیغات محیطی را عهده‌دار می‌شد، امکان جذب چند 10 هزار نفر دیگر نیز وجود داشت. به ویژه آن که انسان امروز تشنه ایده‌های نو و تازه است و از مسابقات و کنش‌های فرهنگی تکراری که دهه‌هاست تکرار می‌شوند، خسته شده است.
پس از این مقدمه، سؤال اصلی موضوع طرح می‌شود. آیا صرف در دسترس بودن امکان برگزاری چنین مسابقاتی کافی است؟ مسئولیت آموزش و جهت‌دهی فرهنگی اینگونه فعالیت‌ها بر عهده کیست؟ آیا چنین فعالیت‌هایی توان تبدیل شدن به یک فعالیت کلان و در ملی را دارند؟ نهادهای متولی مسائل فرهنگی کشور در این چرخه چه نقشی دارند؟
بررسی تجربه مسابقه مؤسسه الریحانه نشان می‌دهد ایده این مسابقه از سوی خود دختران عضو مؤسسه مطرح شده است و این بدان معناست که وقت آن رسیده به افراد مختلف جامعه، فرصت حضور و مشارکت در روند تصمیم‌سازی‌های فرهنگی به ویژه در مواردی که ارتباط مستقیم به آنها دارد، داده شود.
ایده‌های نو، شناخت کافی ایده‌پردازان از گروه‌های هدف، تمرکززدایی فعالیت‌های فرهنگی و توزیع عادلانه فرصت‌ها و منابع می‌تواند از مزایای عمده چنین کاری باشد.
در این میان نقش آموزش و تبلیغات را به هیچ‌وجه نباید نادیده گرفت. در مسابقه مؤسسه الریحانه همه فعالیت‌های تبلیغی مبتنی بر شبکه‌های اجتماعی بود. این بستر پویا و رایگان توانست بدون آن که هزینه تبلیغات روی دوش مؤسسه بگذارد، ده‌ها هزار بار پیام دعوت به مسابقه را بازنشر کند.
اگرچه محتوای تبلیغاتی مسابقه دارای اشکالات ساختاری علمی جدی بود، توانست تأثیر مثبت و کارآیی خود را به بهترین نحو نشان دهد. شاید اگر محتوای تبلیغی بهتری وجود داشت که از سوی افراد آموزش‌دیده تهیه شده بود، نتایج از این که به دست آمد نیز بهتر می‌شد.
جهان تغییر کرده است. زیرساخت‌ها و ابزارها تغییر کرده‌اند. مخاطبان تغییر کرده‌اند. زنان نیز به عنوان بخشی از این جهان هستی تغییر کرده‌اند. حمایت، آموزش و مشارکت دادن زنان در همه فعالیت‌های جامعه و از جمله فعالیت‌های فرهنگی می‌تواند یک معامله برد ـ برد باشد.منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری