کد خبر : 1209             انتشار : 1395/01/30 23:46          تعداد بازدید : 1202

سيل 16 روستاي شعيبيه شوشتر را برد/روستائيان در انتظار امدادرساني

با گذشت سه روز از ورود سيلاب به بخش روستاهاي شعيبيه شوشتر، امدادرساني به اين روستاها نامناسب بوده است.سيلاب در خوزستان هر روز روستاهاي بيشتري را قرباني مي کند. در چهارمين روز طغيان رودخانه دز هر روز از به زير آب رفتن روستاهاي بيشتري خبر مي رسد.
با طغيان اين رودخانه از بامداد پنجشنبه، سيلاب پس از انديمشک و شوش روز جمعه به شوشتر رسيد. 34 روستاي بخش شعيبيه شوشتر هنوز درگير سيلاب هستند. تاکنون 16 روستا زير آب رفته و سيل برخي روستاها را نيز تهديد مي کند. حجم آب در روستاها و مزارع، حکايت از خسارت هاي سنگين به بخش شعيبيه شوشتر دارد.
سيل ابتدا وارد روستاي 'يشان سخي' شد و سپس يبيله، دهول، عبدالنبي، بيت ايريح، عيله، بيت شيخ ثامر، يزآب، بيت شيخ رحمه، بيت شيخ حسين، بيت خضير، بيت حسن الطلال، بيت زروگ، بيت جاسم، بيت مولا و بيت يثيل را هم در بر گرفت. روستاهاي بيت الحتوت، بيت مريوش و بيت فنيان هم کم کم در خطر سيلاب قرار دارند.

* در انتظار سيلاب، با دست خالي
در جاده هاي روستايي پردست انداز 'شعيبيه' هيچ اثري از يگان هاي امدادي و ماموران هلال احمر نيست.
در کنار جاده اصلي هر روستا برخي بيل به دست تجمع کرده اند تا آخرين توان خود را براي سد کردن راه سيل، بکار بگيرند؛ اما تلاش بيهوده است. آب از روستاهاي بالادست به سمت پايين دستي ها در حرکت است.
' عباس ' از اهالي روستاي 'بيت حتوت' به همراه برادرها و پسرعموهايش روبه روي مزارع گندم آماده برداشت نشسته است. از چشمان سرخ شده اش معلوم است که چندين شبانه روز نخوابيده است. او مي گويد: هيچ کمکي به ما نشده است و ديگر کاري از دست ما هم برنمي آيد، آب در روستا بالا آمده و سيل به مزارع گندم نفوذ کرده، و تنها اقدام اين بوده که وسايل خود را روي پشت بام خانه ها تل انبار کرده ايم.
تعدادي از جوانان براي کمک رساني به شعيبيه آمده اند. همچنين چند وانت بار پر از آب و مواد غذايي، کمک هاي مردمي 'شهرک انديشه و علم الهدي' را بين روستاها توزيع مي کنند. تاکنون هفت روستا را سرکشي کرده اند. با وخيم شدن وضعيت سيل زدگان، اين کمک هاي مردمي دومين روز است که به روستاها ارسال مي شود.
روستائيان پيش بيني مي کنند که تا امشب، سيلاب همه روستاها و مزارع را فرا گيرد.
روستاي 'بيت حسين الفريح' در محاصره سيل است اما آب به داخل خانه ها نرفته است.
'فاخر' يکي از اهالي مي گويد: مردم با ساختن سيل بند تا حالا جلوي نفوذ آب را گرفته و در مقابل سيل مقاومت کرده اند که اميدواريم هر چه زودتر آب فروکش کند.
او با بيان اينکه تاکنون کمکي به اين روستا نشده است، ادامه مي دهد: سه روز پيش اعلام کردند که روستا را تخليه کنيد ولي ما نمي توانستيم همه زندگي خود را رها کنيم، فعلا زنها و بچه ها را نزد بستگانمان در شهر 'گوريه' برده ايم و وسايل خانه را روي پشت بام ها گذاشتيم تا ببينيم چه مي شود.
اين کشاورز که همه محصول خود را از دست داده اظهار مي کند: شنبه شب فقط هشت چادر در گوريه توزيع شد و اعلام کردند هر کس چادر مي خواهد براي تحويل آن به شوشتر برود اما در اين شرايط هيچکس نمي تواند به مرکز شهرستان برود.

* يزاب؛ 1.5 متر زير آب
بيشترين خسارت به روستاي 'يزآب' وارد شده است. سيلاب روز شنبه اين روستا را غافلگير کرد و اکنون ارتفاع آب حدود 1.5 متر است.
اهالي معتقد هستند که اين روستا مرتفع تر از ساير روستاهاست و نبايد دچار آبگرفتگي مي شد اما کانال نيشکر در نزديکي اين روستا باعث سيل و خسارت به روستا شده است.
'عاصي' از اهالي اين روستا مي گويد: کانال بتوني شرکت کشت وصنعت نيشکر شعيبيه در مسير سيلاب ساخته شده که باعث بازگشت سيلاب به روستاها شده است، وگرنه اين روستاها را نبايد آب مي گرفت.
او مي افزايد: از شرکت نيشکر خواستيم که با شکستن بخشي از کانال موافقت کند تا با هدايت سيلاب به کانال ها جلوي آبگرفتگي روستاها را بگيريم اما ظاهرا براي مديران منطقه، خسارت به روستائيان و مزارع مهم نبوده است.
به گفته وي، امروز روستاهاي بيشتري به همين دليل دچار سيل شده اند، در حالي که در گذشته سيلاب اين روستاها را نمي گرفت و در سيل سال 73 مردم، با شکستن کانال نيشکر توانستند روستاها را نجات دهند.
عاصي ادامه مي دهد: ساختمان ها در حال ريزش هستند و هلال احمر فقط براي تصويربرداري از روستا آمده و تاکنون کمکي به اهالي منطقه نکرده است.
اين کشاورز با اشاره به سيل بندي که در روستا ساخته شده مي گويد: اين سيل بند مربوط به 25 سال پيش است و تاکنون ترميم نشده به همين دليل تاب مقاومت در مقابل سيل را نداشت و با برگشت سيلاب شکست و روستائيان را غافلگير کرد.
وي با اشاره به از بين رفتن همه محصول روستائيان اظهار مي کند: بيمه همه خسارت را تقبل نمي کند، زيرا بيمه بر اساس سند خسارت پرداخت مي کند، در حالي که براي همه اين اراضي، که زمين هاي آبا و اجدادي ما هستند، به ما سند نمي دهند.
راضي عنافچه عضو شوراي بخش شعيبيه نيز مي گويد: خدمات دهي به روستاها ضعيف و امکاناتي که به روستائيان داده شده بسيار کم بوده است.
وي مي افزايد: در مرحله نخست شش تا هفت دستگاه لودر به ما دادند که کفاف نمي داد.

* نابودي 46 هزار تن گندم
فرماندار شوشتر مي گويد: تاکنون 14 روستاي اين بخش زير آب رفته و پيش بيني مي شود شش روستاي ديگر نيز در ساعات آينده دچار آبگرفتگي شود.
حيدر نجفي با بيان اينکه سه روستا به صورت 100 درصد تخريب شده اند، مي افزايد: قرار است 20 دستگاه بيل مکانيکي به ما داده شود، که در اين صورت مي توانيم 13 روستا را با مزارع آنها به صورت کامل نجات دهيم.
وي ضعف خدمات رساني به روستاهاي سيل زده را تاييد مي کند و مي گويد: کاري که انجام شده در حد رفع آلام مردم سيل زده و خسارت ديده نبوده است.
نجفي توضيح مي دهد: در وهله نخست سعي کرديم جان مردم را نجات دهيم به همين دليل مدارس شهر گوريه را براي انتقال و استقرار روستائيان آماده کرديم اما روستائيان حاضر به ترک محل زندگي خود نشدند زيرا نمي توانستند خانه و دام خود را رها کنند؛ از سوي ديگر با توجه به خشکسالي هاي گذشته و خشک بودن رودخانه ها باور نمي کردند خسارت سيل به اين شدت باشد.
به گفته وي، شعيبيه در توليد گندم در خوزستان رتبه بالايي دارد اما با اين سيلاب محصول 46 هزار تن گندم را از دست داده است و برآورد خسارت پس از فروکش کردن آب انجام مي شود.
رئيس ستاد بحران شوشتر، نقش کانال نيشکر را در سيلاب روستاها رد مي کند و مي افزايد: جلوگيري از وقوع سيل امکانپذير نبوده است و وضعيت جغرافيايي منطقه به صورتي است که به ناچار سيل همه منطقه را فرامي گرفت و راهکار شکستن کانال براي جلوگيري از سيل يک روش علمي نيست.
وي تاکيد مي کند: سيل در روستاهاي يشان سخي، عيله، عبدالنبي، رمانه، بيت ايريح فروکش کرده و ساکنان آنها به زودي مي توانند به روستا بازگردند.
نجفي با بيان اينکه تا زماني که وضعيت عادي شود آب شرب بسته بندي تامين مي شود، مي گويد: خانه هايي که سيلاب در آنها فروکش مي کند بايد سمپاشي شود.

* يک گزارش متفاوت
آمار بخشدار شعيبيه از روستاهاي سيل زده اما متفاوت است.
قاسم نبهاني مي گويد: از ميان 34 روستاي غرب شعيبيه که در معرض طغيان رودخانه دز هستند، 11 روستا را سيل تهديد مي کند و فقط پنج روستا با جمعيت حدود دو هزار نفر دچار آبگرفتگي شده اند.
وي مي افزايد: هم اکنون پنج روستا تخليه و دام ها نيز منتقل شده اند که ارتش و سپاه و هلال احمر در کمک رساني به روستاها همکاري کرده اند.
به گفته وي، از 42 هزار هکتار زمين کشاورزي اين بخش، حدود 16 هزار هکتار زير آب رفته است.
وي با بيان اينکه 38 دستگاه ماشين آلات راهسازي به مناطق سيل زده ارسال شده، مي گويد: سه نقطه به عنوان اردوگاه سيل زدگان آماده شده که 500 زن و کودک در آنها مستقر شده اند که آب و نان و کنسرو بين آنها توزيع مي شود.
نبهاني اظهار مي کند: سيل بند قديمي منطقه ترميم و شکستگي هاي آن تعمير شد اما فايده اي نداشت.
وي با اشاره به حضور مقتدايي استاندار، سياحي معاون عمراني استاندار و بالدي مديرکل مديريت بحران استانداري در روزهاي اخير در منطقه مي گويد: وعده تحويل 200 تخته چادر به منطقه داده شده است.
نبهاني يکي از دلايل خدمات رساني نامناسب را نبود همکاري مردم با مسئولان و سوءاستفاده برخي از مردم از امکانات تحويل داده شده عنوان مي کند که باعث شده خدمات به درستي توزيع نشود.
* سکوت پس از طغيان
اگر چه طغيان رودخانه دز سروصداي رسانه اي بسياري داشت؛ اما سرنوشت سيل زدگان با سکوت خبري همراه بود. تا جايي که مردم شعيبيه در شبکه هاي اجتماعي نسبت به اين بي توجهي واکنش نشان دادند و درخواست کمک کردند.
آيا 20 دستگاه بيل مکانيکي براي نجات 13 روستاي شعيبيه محقق مي شود؟

گزارش از نادره وائلي زاده-ایرنا
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری