کد خبر : 1254             انتشار : 1395/02/11 13:54          تعداد بازدید : 954

شادگان؛ شهری محروم از شبکه فاضلاب

گزارش: رسول عوده زاده

شهر شادگان که به عنوان یک نقطه امن بر روی جزیره‌ای در میان تالاب 500هزار هکتاری بنا شد و با واقع شدن بین رودخانه کارون در شمال و دریا در جنوب، بزرگ‌ترین سیل‌ هم نتوانسته بود آن را زیر آب ببرد، با احداث شبکه فاضلاب، حالا هر روز زیر آب می‌رود.
در گذشته رودخانه‌های منشعب از جراحی، ورود آب‌های فراوان را بدون وجود سد تنظیم و به تالاب هدایت می‌کردند. با این حال هیچ وقت شهر زیر آب نرفت. تا اینکه غول شبکه فاضلاب پیدا شد و نه تنها آب، که فاضلاب را وارد خانه‌ها کرد.
با گذشت بیش از دو دهه پروژه فاضلاب شادگان تاکنون به پایان نرسیده و نقاط زیادی را در مرکز شهر می‌توان یافت که هنوز هم شبکه فاضلاب ندارند.
این شبکه که آب‌های زائد (فاضلاب) را بدون هیچ تصفیه‌ای وارد تالاب بین‌المللی شادگان می‌کند، علاوه بر تهدید حیات ساکنان روستای عبودی، جانداران و محیط زیست این تالاب را نیز در معرض نابودی قرار داده است.

فرسودگی و شکستگی شبکه
«ولید آلبوناصر»، رئیس شورای شهر شادگان، در این باره به همشهری می‌گوید: شبکه فاضلاب که به دلیل مشکلات اجرای زودهنگام فرسوده شده است، روزانه به طور طبیعی دچار شکستگی شده و فاضلاب در خیابان‌ها جاری می‌شود.
آلبوناصر می‌گوید: فرسودگی شبکه و شکستگی‌های پی در پی آن، خیابان‌های زیادی را با بحران روبه‌رو کرده است.

مشکلات تردد
مشاهدات خبرنگار همشهری حاکی است در خیابان آیت‌الله شیرازی (سیدحبیب) که مرکز پخش مواد غذایی است، چاه‌های فاضلاب روزانه سرریز شده و وارد مغازه‌ها می‌شوند. به‌ طوری‌ که بعضی از مغازه‌داران برای جلوگیری از ورود آب‌های متعفن ناچار شده‌اند دیواره‌های کوتاهی جلوی مغازه‌های خود بسازند.
خیابان ١۵ خرداد نیز که سال گذشته آسفالت شد، روزانه شاهد بالا آمدن فاضلاب است و چندین نقطه آن را برای ترمیم خطوط فرسوده حفاری کرده‌اند. در این خیابان به خصوص منطقه عبرتاوی‌ها مردم فقط با وسیله نقلیه تردد می‌کنند. در غیر این‌صورت باید تا زانو وارد آب‌های فاضلاب شوند.
خیابان پرتردد پاسداران غربی که در سال ٩٣ آسفالت شد، خط تحت فشار فرسوده آن تمام منطقه مجاور تلمبه‌خانه شماره ۶ را باتلاق کرده است که نقاطی از آن به دلیل ریزش، خطراتی را برای ترددکنندگان ایجاد کرده است.
در منطقه سیدعلی که خانه‌ها ارتفاع چندانی با سطح خیابان ندارند، فاضلاب وارد اتاق‌ها هم می‌شود.

فاضلاب شهروندان را کلافه کرده است
سرریز چاه‌های واقع در منطقه «برى من الکوت» (روبه‌روی کارخانه یخ‌سازی بنی‌اسد و محل مدارس راهنمایی) تردد دانش‌آموزان را غیر ممکن کرده است.
«حمدان آلبوغبیش»، معلم بازنشسته ساکن این منطقه، که از مراجعه مکرر به شهرداری و اداره فاضلاب کلافه شده است، می‌گوید: با رد شدن هر خودرو و بالا آمدن موج‌ها، فاضلاب وارد خانه ما می‌شود.
«ارکان خزامی» یکی دیگر از ساکنان «برى من الکوت» که تمام وسایل خانه‌اش را با ارتفاع 30 سانتی‌متری از زمین نگه‌داری می‌کند، می‌گوید: مجبور شدیم فرش بعضی از اتاق‌هایمان را به طور کلی جمع کنیم.

پیگیری بی‌نتیجه
رها شدن فاضلاب مشکلی است که در بیشتر خیابان‌ها و کوچه‌های شهر شادگان مشاهده می‌شود. بیشتر ساکنان این شهر از رهاسازی فاضلاب در معابر ناراضی و نگران هستند. شکستگی لوله‌ها و فوران فاضلاب در معابر این شهر علاوه بر نازیبایی، باعث آلودگی محیط زیست و شیوع انواع بیماری‌ها در شهر می‌شود.
«حسن مزبانی‌پور»، شهردار شادگان، در این باره می‌گوید: چندین بار این موضوع را به اداره آب و فاضلاب شادگان گزارش دادیم اما هیچ اقدامی برای رفع این مشکل صورت نگرفته است. با وجود مکاتبات متعدد و برگزاری جلسات با اداره آبفای این شهر متاسفانه تاکنون هیچ اقدام مؤثری برای رفع این معضلات انجام نشد.

تلمبه‌خانه‌های ناقص
شهر شادگان ١٢هزار اشتراک فاضلاب دارد که توسط ١۶ تلمبه‌خانه دفع می‌شود این تلمبه‌خانه‌ها، اخیراً بدون در نظر گرفتن نیازهای فنی تجدید بنا و نماکاری شده که نیمه‌کاره‌‌ رها شده است. تلمبه‌خانه‌هایی که به جای ۴ پمپ فقط یکی از آن‌ها فعال است و با هر بار خرابی کل منطقه مجاور را آب می‌برد.

برگشت فاضلاب به خانه‌های ساکنان
رئیس شورای شهر شادگان می‌گوید: شرکت آبفا به‌جای ترمیم و اصلاح شبکه فاضلاب یا شبکه‌گذاری در نقاط پراکنده شهر همچون خیابان ولایت و شهید باهنر غربی، اقدام به احداث شبکه فاضلاب در روستا‌ها کرده است که نه تنها مشکلی از شهر شادگان حل نکرده، بلکه بار ورودی به تلمبه‌خانه‌ها را دوچندان کرده است.
آلبوناصر می‌افزاید: این شرکت با احداث شبکه فاضلاب در شهرک منتظری، قبل از احداث تلمبه‌خانه، به ساکنان این منطقه اشتراک واگذار کرده و موجب برگشت فاضلاب به خانه‌های آنها شده است.
او اضافه می‌کند: روستای مسیّر و چومه نیز دو روستایی هستند که شرکت آبفا در آن‌ها شبکه فاضلاب احداث کرده که نه تنها مشکل آن‌ها را حل نکرده، که وضعیت این روستا‌ها را بحرانی کرده است.
نقاط زیادی در مرکز شهر شادگان فاقد شبکه فاضلاب هستند. بیش از دو دهه از آغاز پروژه اجرای شبکه فاضلاب شهری شادگان می‌گذرد، اما هنوز به پایان نرسیده است.
در منطقه سیدعلی، که خانه‌ها ارتفاع چندانی با سطح خیابان ندارند، فاضلاب وارد اتاق‌های ساکنان می‌شود.
در منطقه «برى من الکوت» با رد شدن هر خودرو به دلیل شدت ترشح آب، فاضلاب وارد خانه‌های ساکنان می‌شود.
در خیابان آیت‌الله شیرازی (سیدحبیب) که مرکز پخش مواد غذایی است، چاه‌های فاضلاب روزانه سرریز و وارد مغازه‌ها می‌شوند. بعضی از مغازه‌داران برای جلوگیری از ورود آب‌های متعفن ناچار شده‌اند دیواره‌های کوتاهی جلوی مغازه‌های خود بسازند.منبع: همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری