کد خبر : 1255             انتشار : 1395/02/11 13:58          تعداد بازدید : 1152
گفتگو با زینب سلمان‌زاده:

دوست دارم پژوهشگر ورزشی باشم

گفتگو با زینب سلمان‌زاده:

گفتگو: مریم فرطوسی

بازیکن تیم فوتسال وحدت خوزستان و بازیکن و کاپیتان تیم فوتسال دانشگاه شهید چمران اهواز است.
در کارنامه ورزشی‌اش قهرمانی با تیم وحدت خوزستان در استان و کسب مقام سومی با این تیم را دارد. او همراه با تیم فوتسال دانشگاه شهید چمران توانست مقام قهرمانی منطقه‌ای را در شیراز و سهمیه حضور در مسابقات کشوری را به دست آورد. «زینب سلمان‌زاده» متولد پاییز ۶۸ است و اینک در دانشگاه چمران در رشته تربیت بدنی مشغول تحصیل است. از کودکی استعداد خود را در رشته‌های والیبال، دوومیدانی و تیراندازی محک زده، اما فوتسال انتخاب نهایی او بوده است.
علاقه به فوتبال را از کودکی همراه خود داشته و با کودکان در کوچه و خیابان فوتبال بازی می‌کرد. با تمام کودکی کنار خانواده‌اش می‌نشست و مسابقات فوتبال را از تلویزیون تماشا می‌کرد.حالا ۸ سالی می‌شود که به شکل جدی و حرفه‌ای وارد رشته فوتسال شده است. گفت‌وگوی همشهری را با این خانم فوتسالیست جوان بخوانید.
با این که فوتسالیست هستی، رشته تربیت‌بدنی را در دانشگاه انتخاب کردی؟
من از کودکی به ورزش علاقه داشتم ولی با توجه به مقبولیت نداشتن رشته تربیت بدنی در نظر اطرافیانم و نیز به خاطر نداشتن اطلاعات کافی در مورد آن، ابتدا به سراغ رشته جامعه‌شناسی رفتم. اما با ورود به دانشگاه شرایطی مهیا شد که توانستم با این رشته آشنا شوم و با حضور در تیم فوتسال دانشگاه شهید چمران اهواز تصمیم گرفتم بیشتر در مورد این رشته تحقیق کنم که نتیجه این شد که با اینکه دانشجوی جامعه‌شناسی بودم، به دلیل علاقه و بعد از کلی تحقیق و مشورت دوباره در کنکور شرکت کنم تا بتوانم در رشته مورد علاقه‌ام، تربیت‌بدنی، تحصیل کنم. امیدوارم بتوانم در آینده سهمی در ارتقای علم ورزش در کشور داشته باشم.
خانواده‌ات با این انتخاب مشکلی نداشتند؟
خانواده‌ام زیاد اهل ورزش نیستند اما هیچ مشکلی با انتخابم برای رشته تربیت‌بدنی نداشتند. در واقع خانواده‌ام به ویژه پدر و مادرم همیشه طرفدار تحصیل بودند و همیشه توصیه می‌کنند توجه ویژه‌ای به تحصیل خود داشته باشیم.
غیر از تو کسی در خانواده ورزشی هست؟
ما ۴ دختر و ۲ پسر هستیم و یکی از برادرانم در رشته پرورش اندام فعالیت دارد و موفقیت‌هایی هم در استان در این رشته کسب کرده است.
برخورد جامعه با زنان فوتسالیست چگونه است؟
خوشبختانه برخورد جامعه با ورزشکار زن چه فوتسال و چه رشته‌های دیگر نسبت به سال‌های گذشته خیلی بهتر شده است. درواقع با دید بسیار بهتری به ورزش بانوان نگاه می‌شود که فکر می‌کنم یکی از دلایل آن، درخشش خود بانوان ورزشکار در کشور و استان است. بانوان ما توانسته‌اند خود را ثابت کنند؛ البته هنوز خیلی جا دارد که ورزش بانوان به جایگاه بهتری برسد.
به نظر من ورزش متعلق به همه است؛ نه جنسیت می‌شناسد و نه سن و سال. متعلق به همه افراد و از هر جنس و قشر و سنی است. پس بهتر است تبعیضی در بین نباشد و همان طور که به ورزش آقایان توجه و رسیدگی می‌شود، به‌‌ همان اندازه به ورزش بانوان هم رسیدگی ‌شود. چون ما استعدادهای خوبی در همه رشته‌های ورزشی در مورد بانوان داریم.
جایگاه فوتسال بانوان را در استان چطور می‌بینید؟
من جایگاه فوتسال استان را تا حدودی در کشور مثبت ارزیابی می‌کنم؛ زیرا بازیکنان خوبی از خوزستان وارد فوتسال کشور شده‌اند؛ البته در سطح استان مشکلاتی وجود دارد که شاید مهم‌ترین آن نبود اسپانسر و حامی برای تیم‌های استانی باشد که باعث می‌شود مربی از جیب خود خرج کند که واقعا سخت است.
فوتسالیست خوب از نظر شما چه کسی است؟
تعیین فوتسالیست خوب با توجه به پست‌های مختلف در زمین متفاوت است، اما در کل معتقدم بازیکن قبل از اینکه بازیکن باشد، باید انسان خوبی باشد و اخلاق و احترام به اطرافیان از ویژگی‌های بارز وی باشد. همچنین بازیکن باید در خدمت تیم باشد. چرا که فوتسال مدرن، بازی تیمی است نه انفرادی. درضمن بازیکن باید توجه ویژه‌ای به تغذیه خود داشته باشد. چون داشتن یک بازی خوب به برنامه غذایی درست بستگی دارد.
آیا در تیم ملی فوتسال بانوان بازیکنی از استان داریم؟
در تیم ملی فوتسال بانوان همیشه بازیکنان خوزستانی حضور داشته‌اند. الان هم سکان‌دار نخست تیم، یک مربی خوزستانی است؛ «فروزان سلیمانی». بازیکنان خوبی هم از استان در تیم ملی هستند مثل دوست خوبم «پریوش خلیلی». همین طور خانم‌ها «سهیلا ملمولی»، «طاهره مهدی‌پور»، «سحر پاپی» و «زهره میثمی».
شما به عنوان کاپیتان یک تیم چه برنامه‌ای برای ورود به تیم ملی دارید؟
راستش من برنامه‌ای برای رسیدن به تیم ملی نداشتم و ندارم. چون دوست دارم در زمینه‌های علمی و پژوهشی و از طریق تحصیلاتم در ورزش فعالیت کنم و مفید واقع شوم. به همین دلیل در صورت حضور در مسابقات المپیاد دانشجویی کشوری که تابستان امسال در مشهد برگزار می‌شود، آخرین حضورم در مسابقات خواهد بود که امیدوارم بتوانیم نتایج خوبی هم در این مسابقات کسب کنیم.
کاپیتان بودن چه مسئولیت‌هایی می‌آورد؟
کاپیتان بودن برای هر بازیکنی مسئولیت‌آفرین است. کاپیتان باید قبل از هر حرف و رفتار و عملی به تیم و منافع آن توجه کند. باید طوری باشد که بتواند الگوی خوبی برای هم‌بازی‌های خود به ویژه در اخلاق باشد. به نظر من ورزش یعنی اخلاق و ورزش بدون اخلاق بهتر است که نباشد.


منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری