Warning: include_once(../ajax/ghofl.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/borwall/public_html/inc/function-show.php on line 2

Warning: include_once(): Failed opening '../ajax/ghofl.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/borwall/public_html/inc/function-show.php on line 2
کشت تابستانه در حوضه جراحی و زهره ممنوع است!
کد خبر : 1259             انتشار : 1395/02/13 20:48          تعداد بازدید : 696

کشت تابستانه در حوضه جراحی و زهره ممنوع است!

عاون بهره برداری و حفاظت از منابع سازمان آب و برق خوزستان از ادامه خشکسالی در حوضه رودخانه های جراحی و زهره خبر داد و گفت: کشت تابستانه را در حوضه رودخانه های مارون، جراحی و زهره ممنوع اعلام کردیم.
مصطفی شبه یکشنبه در گفت وگو با ایرنا با بیان اینکه بارندگی و سیلاب اخیر خشکسالی حوضه رودخانه مارون، جراحی را برطرف نکرده، افزود: هم اکنون فقط نصف مخزن سد مارون در حدود 600 میلیون مترمکعب ذخیره سازی انجام شده و همچنان برای کشت تابستانه کمبود آب داریم.
وی با اشاره به خشکسالی چندین ساله در این حوضه تصریح کرد: تامین آب کشت های دائم در اولویت است، این در حالیست که پارسال برای تامین این بخش نیز دچار مشکل شدیم و آب مورد نیاز نخیلات شادگان در جنوب خوزستان تامین نشد که دلیل آن برداشت غیرمجاز آب کشاورزی توسط ماهشهر و رامشیر بود.
شبه افزود: در حوضه رودخانه زهره نیز تابستان امسال امکان کشت تابستانه ندارد زیرا علاوه بر بارش ناکافی در این حوضه، سد کوثر در بالادست این رودخانه برای تامین آب شرب طراحی شده و منبع غیرقابل اطمینان برای تامین آب کشاورزی به شمار می رود.
وی همچنین با اشاره به وضعیت برخی رودخانه های خوزستان پس از سیل اخیر اظهار کرد: با کاهش بارندگی ها در بالادست، دبی رودخانه های دز و کارون نیز کم شده است.
معاون سازمان آب و برق خوزستان افزود: ورودی سد دز به 525 مترمکعب برثانیه و خروجی آن 503 مترمکعب برثانیه رسیده و دبی رودخانه کارون در اهواز نیز 796 مترمکعب برثانیه است.
وی اضافه کرد: سد کرخه هنوز ظرفیت خالی برای نگهداشت آب دارد و ورودی این سد 289 مترمکعب برثانیه و خروجی 64 مترمکعب برثانیه است.
شبه با اشاره به آغاز آبگیری مخزن شماره 3 تالاب هورالعظیم در پی سیلاب اخیر تاکید کرد: شرکت نفت در این مخزن در حال فعالیت است و در صورت همکاری می توانیم این مخزن را آبگیری کنیم.
این عضو ستاد بحران خوزستان در ادامه نسبت به کاهش منابع آب زیرزمینی این استان هشدار داد و گفت: منابع اصلی تامین آب شرب و کشاورزی شهرستان ایذه و باغملک در شرق خوزستان از آب زیرزمینی تامین می شود و در سال های اخیر حتی تامین آب شرب نیز در این شهرستان ها با مشکلاتی همراه بود.
وی افزود: با توجه به بیلان منفی آب زیرزمینی در این شهرستان ها باید الگوی کشت بازنگری شود و توصیه می کنیم از کشت برنج خودداری شود.
بر اساس این گزارش با طغیان رودخانه دز از بامداد 26 فروردین ورودی سد دز به هشت هزار مترمکعب برثانیه رسید اما روزهای بعد کاهش محسوسی نشان داد تا جایی که 28 فروردین به یک هزار و 700 مترمکعب برثانیه کاهش یافت. در پی سیلاب، دبی کارون در مقطع اهواز 29 فروردین به یک هزار و 200 مترمکعب برثانیه رسید.
حوضه پنج رودخانه خوزستان در یک دهه گذشته با خشکسالی شدید روبه رو بوده و بارها ممنوعیت کشت در بخش هایی از این حوضه ها اعلام شده است.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری