کد خبر : 1262             انتشار : 1395/02/13 20:55          تعداد بازدید : 602
اخبار ضد و نقیض بالا آمدن آب کرخه؛

هشدار به ساکنین حاشیه کرخه/ آب پشت سد امروز بالا می‌آید

اینکه قرار است آب پشت سدکرخه امروز بالا بیاید خبری است که طی روزهای اخیر در شبکه های اجتماعی منتشر شده، اما علت عدم اعلام صریح این خبر از سوی مسئولان تابه امروز کمی تامل برانگیز است.
خبرگزاری مهر، گروه استان‌ها - قاسم منصور آل کثیر: قرار است طی سه روز مقدار ۴۰۰ متر مکعب آب در رودخانه کرخه آزاد شود و سطح آب این رودخانه از امروز افزایش می یابد.
از دیشب پیام های هشدار به ساکنان کناره کرخه در شبکه های اجتماعی منتشر شد. گفته می شود سازمان آب و برخی بخشداری‌ها به ساکنین روستاهای حاشیه کرخه هشدار داده اند که موتورهای آب کشاورزی خود را از کنار رودخانه بردارند و از بردن دام های خود به نزدیکی کرخه خودداری کنند.
دلیل این هشدار بالا آمدن آب پشت سد کرخه اعلام شده است. اما خبری که در شبکه های اجتماعی منتشر شد را هیچ مقام مسئولی تایید یا رد نکرد.

هیچ هشداری نداده ایم
هاشم بالدی مدیر کل مدیریت بحران استان در این خصوص گفت: ما هیچ گونه هشداری ندادیم و هلال احمر نیز بدون هماهنگی با ما هشدار نمی‌دهد.
گویا مدیریت بحران استان از این رویدادی که قرار است رخ دهد بی خبر است.

سیل و طغیانی در کار نیست
همچنین یکی از مسئولان شهرستان شوش که نخواست نامش ذکر شود در گفتگو با خبرنگار مهر اعلام کرد: هشدار جدی است اما قرار نیست طغیان یا سیلی بیاید و فقط باید تاسیسات آبی و احشام را از کنار رود کرخه دور کرد.

چرا دیر؟
یکی از اعتراضات مردم حاشیه رودخانه دز از دزفول تا شوش و اهواز این بود که مسئولان به طور جدی و به موقع هشدارهای لازم را به ما ندادند. در فرآیند بالا آمدن رودخانه کرخه نیز کشاورزان تاکید دارند که مسئولان به صورت رسمی و جدی با مردم سخن بگویند و ما نمی دانیم آیا خبر منتشر شده صحت دارد یا نه.

امروز ۱۰۰ متر مکعب آب رهاسازی می شود
برای صحت خبرهای منتشر شده در خصوص بالا آمدن آب کرخه بخشدار فتح المبین شوش در گفت وگو با خبرنگار مهر توضیح داد: خبر صحت دارد و قرار است ۴۰۰ متر مکعب طی سه روز به مرور رهاسازی شود.

سید جمیل موسوی همچنین افزود: امروز ۱۰۰ متر مکعب آب رهاسازی می شود و ما هشدارهای لازم را به مردم ساکن کنار کرخه دادیم تا اقدامات پیشگیرانه لازم صورت گیرد.

موسوی یادآور شد: هدف ما این بود که مردم نسبت به این هشدار زودتر حساسیت نشان دهند و زمین های زراعی را زودتر برداشت کنند تا از نظر اقتصادی متضرر نشوند.
وی گفت: در کنار کرخه دامدارانی داریم که چادر زده اند و نیاز بود هر چه سریعتر به آنها هشدار داده شود تا مراقب احشامشان باشند. متاسفانه مسئولان امور آب منطقه غرب کرخه خیلی دیر به ما اطلاع دادند و به آنها گفتم که باید زودتر ما را مطلع می کردند.

خوشه‌های طلایی قطب نابود شد
شهرستان شوش قطب کشاورزی استان و کشور است و رتبه نخست تولید گندم در استان خوزستان متعلق به این شهرستان است که اخیرا به دلیل رهاسازی آب پشت سد دز، بخش اعظمی از زمین های زراعی این شهرستان آسیب جدی دید.

برداشت گندم شهرستان شوش چند روزی است آغاز شده و کشاورزان بعد از شنیدن اخباری مبنی بر افزایش آب پشت سد کرخه به شدت احساس نگرانی می کنند که مبادا به سرنوشت کشاورزان حاشیه دز گرفتار شوند. اما مسئولان می گویند جای نگرانی نیست و تنها نباید در کنار رود تردد صورت گیرد و باید احشام را از رودخانه دور کرد.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری