کد خبر : 1268             انتشار : 1395/02/16 19:26          تعداد بازدید : 1206

سیل شعیبیه و فواید آن/مؤید کعب

قریب به ۷۰ روستا در منطقه ی شعیبیه می باشد شهرستان شوشتر به مدد و وجود همین کشاورزان بود که در سالیان گذشته رکوردهایی را در تولید گندم ثبت کرده بود که حاصل تلاش همین اهالی متدین که بی هیچ ادعایی همیشه در صحنه حضوری. پررنگ داشته اند. همین اهالی شعیبیه هستند که با خرید از بازار شهر و حسابهای سرشار مالی سالیان گذشته محرک اصلی اقتصاد سنتی و شکننده ی شهر و بازار بوده اند.


بقلم:مؤید کعب

در تاریخ بیستم الی سی ام فروردین ماه گذشته رودخانه ی دز ظغیانی کرد و در مسیر خود هر چه را که بود شست و با خود برد و هیچ خوشه ی گندمی را از آب زلال ذخیره شده پشت سد بالادست ، بی نصیب نگذاشت و هر آنچه را که کشاورزان در مدت ۶ماه کار و زحمت شبانه روزی که برای هیچ کسی قابل تصور نیست به دریاچه ای تبدیل کرد.
بحسب وظیفه ی شرعی و انسانی خود بهمراه تنی چند از دوستان برای کمک و خدمت رسانی و رساندن اندک کمک های مردمی به اهالی سیل زده شعیبیه در جنوب غرب شهرستان شوشتر راهی شدیم. بی شک در هرکاری که بصورت خودجوش و NGO های انساندوستانه شروع شود نواقصی را بهمراه دارد یا کمبودهایی پیش می آیند. یا حتی مردم سرگردان و عصابی با کلمات و رفتار خود موجب رنجش خاطر دوستان شدند که کاملا حق را به آنها میدهم و سکوت میکردیم. حتی بعضی از درس خوانده های مقطع فوق لیسانس و دکتری که از خود اهالی سیل زده بودند نیز ساز مخالف را با این حرکت خداپسندانه که بحق و الانصاف در راه رضایت خدای متعال بود ، را کوک کردند و تنی نیز با بهانه های واهی شانه از کمک کردن به همنوعان خویش خالی کردند. این موضوع نوشتار من نیست بلکه ذکر اندکی از مشکلات و گرفتاریهایی بود که برای ما اتفاق افتاد حال،حال مردم را دیگر خودتان تصور بکنید. بعد از گذشت ۲۰روز از حادثه و عدم حضور مسئولین شهرستان بعد از وقوع حادثه و شیوع بیماری تب برفکی که مصادف بود با سیل ،دیگر حتی آن محدود کسانی که دامی برایشان باقی مانده بود که شکم زن و بچه هایشان را با آن سیر کنند، نیز هم تلف شدند. این عدم حضور مسئولین شهرستان اهالی را آزرده خاطر و رنجور کرده بود. اینک نیز کلامی میرسد که اهالی سیل زده را با کلماتی مورد تمسخر قرار میدهند و یا با ایراد کلماتی ناشایست دل پاک و خداجوی اهالی شعیبیه را دردناکتر میکند.

همدلی و تسلی خاطر را فقط در مراسمات حزن و درگذشتگان ایراد نمیکنند و برای مردم که یک ماه پیش در انتخابات ۷ اسفند با حضور۹۵%خود حماسه ای وصف ناشدنی را ثبت کردند،واقعا این کلمات قاصر از توصیف دل و حال آنهاست. شاید این هم پاسخی بود.... واقعا کسی که همه ی زندگی و اساس و زمین و گندمزارهایش با عدم هماهنگی یا عدم اطلاع رسانی واضح که حتی مردم منطقه نیز انتظار این گونه سیلی را نداشتند، در یک چشم بهم زدنی نابود میشود. زخم زبان زدن کاری بس بدور از انسانیت و فطرت انسانی باشد. ذهنم را به زلزله ی مخرب ورزقان و هریس و کلیبر استان آذربایجان شرقی متوجه میکنم که هموطنان دلیر و اهالی بازار تبریز و همه ی مردم استان و حتی استانهای همجوار با بسیج خودجوش به یاری هم کیشان خویش شتافتند و نام خطه ی آذربایجان را در کمک و مساعدت انسانی جاودان کردند که مصداق آیه شریفه ی"و تعاونوا علی البری و التقوی و لا تعاونوا علی الاثم و العدوان "را بجای آوردند.
اقتصاد شهر سنتی شوشتر متکی به اهالی شهر و تعداد۲۰۰یا بیشتر روستاهای اطراف می باشد که شغل همه ی آنها کشاورزی و دامپروری است. قریب به ۷۰ روستا در منطقه ی شعیبیه می باشد شهرستان شوشتر به مدد و وجود همین کشاورزان بود که در سالیان گذشته رکوردهایی را در تولید گندم ثبت کرده بود که حاصل تلاش همین اهالی متدین که بی هیچ ادعایی همیشه در صحنه حضوری. پررنگ داشته اند. همین اهالی شعیبیه هستند که با خرید از بازار شهر و حسابهای سرشار مالی سالیان گذشته محرک اصلی اقتصاد سنتی و شکننده ی شهر و بازار بوده اند. امسال،بنابر فرموده ی مقام معظم رهبری سال اقتصاد مقاومتی ،اقدام و عمل نامگذاری شده است. اقتصاد مقاومتی که متکی برخودباوری و خودکفایی کشاورزی میباشد. اقتصاد اهالی شعیبیه متکی به همین زرستان ها و گندم های خوشه طلایی بود که به خاطرات پیوست ولی مردم نقش ضعیف بازاریان و کسبه شهر را فراموش نخواهند کرد. این سیل درست است که همه ی حاصل و دست رنج مردم را شست و برد لکن چهره ی بسیاری از افراد را برای همه نمایان و آشکار ساخت.
مولای متقیان علی علیه السلام میفرمایند:
و قول للشامتین صبرأ ، فأن نوایب الدنیا تدور.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
یوسف کعبی مقدم ( 1395-02-21 02:21 )
با سلام خدمت شما برادر بزرگوار جناب اقای موید کعبی ..ضمن تقدیر وتشکر از حضرتعالی و از مدیریت محترم سایت بروال.فرمایش شما متین و قابل تحسین هست .مشکلات شعبیه از قبل کمبودهای داشت و الان با وجود رحمت الهی این مشکلات را دوچندان شدند..

آفاق کعبی ( 1395-02-19 22:28 )
با تشکر فروان از دیدگاه جالب و موشکافانه شما.باید بگم که واقعا ما تو کارهای گروهی مشکل داریم از سایت بروال هم ممنونم که پنجره ای جدید برای دیدگاه های جدید شده است.

 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری