کد خبر : 1314             انتشار : 1395/02/29 10:48          تعداد بازدید : 1189

دختران روستای بُهُر در خطر ترک تحصیل/بی‌توجهی نفت و نیشکر

اهالی روستای «بُهُر» از بی‌توجهی شرکت نیشکر و نفت به مسائل زیست‌محیطی و اجتماعی گلایه می‌کنند و می‌گویند این شرکت‌ها فقط به فکر توسعه منابع درآمدی خود هستند. رئیس شورای روستا این حرف‌ها را تأیید می‌کند و برای اثبات حرف‌هایش جاده خاکی روستا را نشان می‌دهد.
.


گزارش:سیدعلیرضا شریفی

بُهُر بزرگ‌ترین روستای بخش سویسه شهرستان کارون است که با مساحت ۱۵ هکتاری ۲۵۰۰ نفر جمعیت دارد؛ تنها راه ارتباطی این روستا به جاده اهواز ـ آبادان یک جاده فرعی ۳ کیلومتری است که هنوز رنگ آسفالت را ندیده است.
اهالی روستای «بُهُر» از بی‌توجهی شرکت نیشکر و نفت به مسائل زیست‌محیطی و اجتماعی گلایه می‌کنند و می‌گویند این شرکت‌ها فقط به فکر توسعه منابع درآمدی خود هستند. رئیس شورای روستا این حرف‌ها را تأیید می‌کند و برای اثبات حرف‌هایش جاده خاکی روستا را نشان می‌دهد.
«حمید ناصری» در گفت‌وگو با همشهری با بیان اینکه بودجه عمرانی این روستا در سال ۹۴ یک میلیارد ریال بود، می‌گوید: این بودجه کفاف روستا را نمی‌دهد و با اینکه شرکت‌های نیشکر و نفت برای ارتباط با اراضی کشاورزی و چاه نفت خود باید از این جاده عبور کنند، اما تاکنون برای ترمیم این جاده هیچ کمکی نکرده‌اند. بزرگ‌ترین روستای بخش سویسه فقط یک مدرسه ابتدایی دارد که ۳۸۰ دانش‌آموز دختر و پسر در آن تحصیل می‌کنند. مدیر مدرسه شهید حکیم می‌گوید: این مدرسه در سال ۷۲ ساخته شده است و امکانات مناسبی برای دانش‌آموزان ندارد.

فرسودگی کلاس‌ها و کمبود تجهیزات آموزشی
«عادل ناصری» معتقد است آب این مدرسه مانند آب دیگرمناطق شهرستان کارون قابل آشامیدن نیست و به همین دلیل مسئولان مدرسه آب آشامیدنی را از بیرون می‌خرند که هزینه‌های جاری مدرسه را افزایش داده است. وی بیان می‌کند: میز و نیمکت‌های این مدرسه فرسوده هستند و هرچند سال تحصیلی رو به پایان است یکی از معلمان هنوز برای نشستن سر کلاس صندلی ندارد. یکی از شرکت‌های خصوصی منطقه وعده تهیه چوب مورد نیاز را داده که ما میز و صندلی بسازیم اما تاکنون چیزی تأمین نشده است.
مدیر دبستان شهید حکیم روستای بُهُر عنوان می‌کند: هرچند کلاس‌های درس این مدرسه کفاف دانش‌آموزان را نمی‌دهد، براساس دستور آموزش و پرورش یکی از کلاس‌ها را به مقطع پیش‌دبستانی اختصاص داده‌ایم که بر مشکلات دانش‌آموزان افزوده است.

محروم شدن دختران از ادامه تحصیل
گرچه زمین‌های حاصل‌خیز و چاه‌های نفت سبب حضور شرکت‌های دولتی در این روستا شده است، محرومیت «بُهُر» سبب شده برخی از جوانان دغدغه‌مند اهوازی به این روستا بیایند و با بالا زدن آستین‌ها، کار ساخت ۳ کلاس ۳۰ متری را آغاز کنند. مسئول گروه جهادی جهاد دانشگاهی خوزستان می‌گوید: بعد از بررسی وضعیت روستا متوجه شدیم کودکان و نوجوانان در این منطقه با کمبود فضای آموزشی مواجه هستند و به همین دلیل کار توسعه فضای مدرسه شهید حکیم را در دستور کار قرار دادیم.
«حامد شریف» می‌افزاید: برخی از دختران این روستا به دلیل نبود مدرسه راهنمایی از تحصیل بازماندند و ما با ساخت این ۳ کلاس امیدواریم که این دختر‌ها هم بتوانند به تحصیل بپردازند.
وی با اشاره به پیگیری‌های این گروه جهادی از طریق آموزش و پرورش عنوان می‌کند: مسئولان آموزش و پرورش باوی می‌گویند ۳۰ هزار دانش‌آموز، 1۴۰۰ معلم، ۱۶۰ مدرسه و ۱۱ هزار کلاس درس در این شهرستان فعال است ولی اکثر این مدارس فرسوده هستند؛ به همین دلیل نمی‌توانند سیاست‌های توسعه فضاهای آموزشی را به خوبی دنبال کنند. مسئول گروه جهادی جهاد دانشگاهی خوزستان تصریح می‌کند: برای رفع محرومیت‌های آموزشی از این روستا با برخی از خیران مدرسه‌ساز در اهواز در حال رایزنی هستیم که بتوانیم با جذب برخی از منابع از سوی این خیران فضای این مدرسه را در روستای بُهُر گسترش دهیم.

بی‌توجهی نفت و نیشکر
شریف با اشاره به کمک‌های مالی برخی از اهالی روستا برای ساخت این مدرسه بیان می‌کند: برای توسعه فضاهای آموزشی با مسئولان شرکت‌های نیشکر و نفت صحبت‌هایی داشتیم، اما با بی‌توجهی آن‌ها مواجه شدیم و به همین دلیل تصمیم گرفتیم کار‌ها را به کمک خیران پیش ببریم.
به گزارش همشهری، به علت تازه‌تأسیس بودن شهرستان کارون، نیازهای آموزش ‌و پرورش این شهرستان بسیار زیاد است و با وجود گستردگی شهرستان حل مشکلات آموزشی آن نیاز به نگاه جدی از سوی مسئولان دارد. حضور ۳۰ هزار دانش‌آموز در شهرستان کارون یکی از ظرفیت‌های عظیم در جامعه دانش‌آموزی محسوب می‌شود که ظهور و بروز استعدادهای جدید در این شهرستان نیاز به برخی امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری دارد.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری