کد خبر : 1321             انتشار : 1395/03/01 12:34          تعداد بازدید : 1022

حکیم علی‌بن عباس اهوازی نماد شهری می‌شود

گزارش: ساهره طریفی

نخستین کنگره «حکمت و خرد جندی‌شاپور» با موضوع شکوفایی پزشکی ایرانی - اسلامی و بزرگداشت حکیم علی‌بن عباس اهوازی در حالی در اهواز برگزار شد که هدف از برگزاری آن احیای شخصیت‌ها و مفاخر علمی بزرگی چون «علی‌بن عباس اهوازی» عنوان شده بود.
معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در حاشیه این کنگره در گفت‌وگو با همشهری با بیان این‌که در این جشنواره سعی شد ضمن نگاه تاریخی، به قضیه اخلاق در پزشکی هم پرداخته شود، گفت: علی‌بن عباس اهوازی از دانشمندان و فرهیختگان خوزستانی در این دوران بود که در محیط جندی‌شاپور رشد کرد و همواره او را در ردیف دانشمندانی همچون رازی و ابن‌سینا قرار داده‌اند و طب اسلامی در این 3 شخصیت دیده می‌شد.
دکتر «نادر صاکی» افزود: این اندیشمند فرهیخته کتاب «الملکی» را تدوین کرده بود که پس از ترجمه این کتاب به زبان لاتین، اندیشمندان بسیار زیادی از سایر نقاط کشور برای کسب تجربه به ملاقات این دانشمند آمدند.
وی اضافه کرد: از این کتاب تا قرن 18 میلادی به‌عنوان کتاب درسی در اروپا استفاده می‌شد و در 20 بخش مختلف به‌گونه‌ای جامع تدوین شده بود که منشورهای اخلاقی بین‌المللی از آن نشر داده شد.
دکتر صاکی اظهار کرد: تدوین کتاب‌های سایر دانشمندان و نقد و بررسی آثار آنان با حفظ منبع از دیگر فعالیت‌هایی است که این دانشمند اهوازی در آن زمان انجام داده است.

جشنواره بزرگداشت
معاون توسعه پژوهش و فناوری دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز ادامه داد: به این کنگره که از 28 تا 30 اردیبهشت در تالار شهدای این دانشگاه برگزار شد، 45 مقاله ارسال شد.
وی افزود: روز اول کنگره با عنوان جندی‌شاپور نام‌گذاری شد و روز دوم بزرگداشت علی‌بن عباس اهوازی بود. روز سوم نیز تور بازدید از شهر باستانی جندی‌شاپور که بین شوش، دزفول و شوشتر واقع شده است، برگزار شد.
دکتر صاکی با بیان این‌که دکتر «علی‌اکبر ولایتی» در کنار دکتر «اسماعیل ایدنی»، رئیس دانشگاه جندی‌شاپور اهواز، ریاست افتخاری این کنگره را بر عهده داشت، افزود: ایده‌ جالبی که در خلال بحث و بررسی در خصوص کنگره ارائه شد، تجلیل از پژوهشگران برتر با عنوان جشنواره‌ علی‌بن عباس اهوازی بود که هر سال آذرماه در هفته پژوهش برگزار می‌شود.

لزوم معرفی مفاخر استان
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز در حاشیه این مراسم به همشهری گفت: علی‌بن عباس اهوازی از مفاخر کشور و استان است که از نوگرایان و تولیدکنندگان علم در زمان خود بوده که کتاب وی در حدود 5،4 قرن در دانشگاه‌های اروپا تدریس می‌شده، اما به دلیل کم‌کاری ما خوزستانی‌ها این گنجینه گران‌بها به خوبی شناخته نشده است.
دکتر «اسماعیل ایدنی» هدف از برگزاری این کنگره را احیای نام جندی‌شاپور و معرفی علی‌بن عباس اهوازی دانست و گفت: جندی‌شاپور منشأ حکمت و خرد اسلامی بود که هدف آن پرورش حکیم بوده است. موضوع مهمی که در قرن بیستم به آن واقف شدند.
دکتر ایدنی ادامه داد: پزشک کسی است که ارتقای سطح سلامت جامعه و طول عمر و حفاظت از زندگی کل جامعه مد نظرش باشد و از حالت فرد درمانگر و محدود به پزشکی فردگرایانه عبور کند؛ بنابراین لازم است بر هویت‌شناسی و بازآفرینی شخصیت‌هایی مانند علی‌بن عباس اهوازی تأکید شود تا در مواجهه‌ای که در سطح جهان برای نفی فرهنگ بومی و ملی ما انجام می‌شود، ما هویت ایرانی اسلامی خود را حفظ کنیم.

نامگذاری یکی از میادین شهر به‌نام حکیم اهوازی
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز درباره قابلیت تدریس کتاب علی‌بن عباس اهوازی به خبرنگار همشهری گفت: این کتاب ظرفیت‌هایی دارد که می‌شود از آن در طب سنتی استفاده کرد.
دکتر ایدنی تأکید کرد: لازم است طب سنتی، که مورد تأکید سازمان بهداشت جهانی نیز است، به عنوان واحد درسی در کنار طب نوین در دانشگاه‌های پزشکی آموزش داده شود.
این مسئول در دانشگاه جندی‌شاپور، خبر از تلاش برای نام‌گذاری یکی از میدان‌های شهر به نام حکیم علی‌بن عباس اهوازی داد و گفت: وی یکی از مفاخر استان است و پیشنهاد مذکور برای پایداری نام این پزشک داده شده است. دکتر ایدنی افزود: ما همچنین قصد داریم موزه علوم پزشکی جندی‌شاپور را احیا کنیم که در رأس آن معرفی شخصیت و آثار علی‌بن عباس اهوازی است.

کتاب آموزشی مطرح در دنیا
نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری نیز در حاشیه مراسم درباره علی‌بن عباس اهوازی به همشهری گفت: این حکیم در دوران حاکمیت آل‌بویه (دیلمی) مطرح بود و کتاب «کامل الصناعه الطبیه» را برای عضدالدوله دیلمی نوشته است. این کتاب آموزشی نه فقط در ایران و جهان اسلام، که در تمام دنیا مطرح بود.
آیت‌الله «محسن حیدری» گفت: بعد از آمدن کتاب «قانون» ابوعلی سینا برای مدتی این کتاب افول کرد؛ ولی در قرن 19 پزشکان و علمای اروپا بازگشت مجددی به این کتاب داشتند. زیرا در جلد دوم این کتاب درباره مسائل بالینی و جراحی موضوعات نوینی مطرح شده است. بسیاری از پیشرفت‌های پزشکی امروز الگوگرفته از این کتاب هستند.

ابداع بزرگ علی‌بن عباس اهوازی
امام جمعه موقت اهواز از دیگر ابداعات علی‌بن عباس اهوازی را ساخت بیمارستان دانست و گفت: این حکیم در زمان خود، تحول جدیدی در درمان ابداع کرد. تا پیش از آن همه طبیب‌ها برای مدوا به منازل بیماران می‌رفتند، اما علی‌بن عباس اهوازی پیشنهاد ساخت مکانی را برای درمان بیماران داد و اولین بیمارستان جهان در بغداد به پیشنهاد وی و به دستور عضدالدوله ساخته شد. بعد از آن دومین بیمارستان جهان در شیراز راه‌اندازی شد که هر دو آن‌ها توسط این شخص اداره می‌شدند.
حیدری در پایان به مدیریت شهری پیشنهاد داد نسبت به احیای مفاخر علمی اهواز اهتمام ورزد و از آن‌ها به عنوان المان و نماد شهری استفاده کند.
نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری تأکید کرد: برای احیای نام علی‌بن عباس اهوازی، کتابخانه یا خیابانی در شهر اهواز به نام وی نام‌گذاری شود.
نماینده خوزستان در مجلس خبرگان رهبری: برای احیای نام علی‌‌بن عباس اهوازی، کتابخانه یا خیابانی در شهر اهواز به یاد وی نام‌گذاری شود.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز: قصد داریم موزه علوم پزشکی جندی‌شاپور را احیا کنیم که در رأس آن معرفی شخصیت و آثار حکیم علی‌بن عباس اهوازی است.

منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری