کد خبر : 1322             انتشار : 1395/03/01 12:46          تعداد بازدید : 1164

هویت شهری اهواز

نویسنده:مریم فرطوسیبشر رابطه‌ای دوسویه با محیط زندگی خود دارد و همان‌گونه که از طبیعت پیرامون، آموخته، ردپای اعتقادات، باور‌ها و دانایی‌های خود را نیز در طبیعت برجای گذاشته است. این تعامل دوسویه تا آن‌جا پیش رفته است که جامعه‌شناسان از روی نشانه‌ها و نمادهایی که بشر در طبیعت پیرامون و جغرافیای زندگی خود قرار داده است، روی ساختار هویت فردی و اجتماعی جامعه مطالعه می‌کنند. دین، زبان، پوشش، خوراک، ابزارهای مورد استفاده در زندگی روزمره و به طور کلی هر چیز که مفهومی مرتبط با رابطه انسان و جعرافیای زیست او در ذهن بیننده ترسیم کند، می‌تواند نمادی از او و زندگی او باشد. «ناصر فکوهی» انسان‌شناس، نویسنده و مترجم ایرانی در این باره می‌گوید: «در نماد مهم‌ترین موضوع، معنای آن است که رابطه نزدیکی به سمبل دارد؛ یعنی دو یا چند چیز قابلیت جایگزینی نسبت به هم داشته باشند؛ یعنی یک چیز، چیز دیگر را به ذهن بیاورد و جایگزین آن شود.»
«بهرنگ مجیدی» معمار، نویسنده و مدرس دانشگاه پس از آن‌که تعریف هندسی یک نماد شهری را ارائه می‌دهد، درباره کارکرد فرهنگی و جامعه‌شناختی آن می‌گوید: «نماد شهری قبل از هرچیز یک نظام هندسی و تعادلی پایدار و زیبا دارد. به گونه‌ای که پس از خودنمایی در سطح شهر مردم را به گونه‌ای جذب خود می‌کند و ذهنشان را درگیر خود می‌سازد که تا مدت‌ها در آن منطقه از شهر به صورت نمادین مشخصه‌ای برای شناخت شهر در منطقه مورد نظر می‌شود.»
هویت شهری اهواز از نمادهای بومی این شهر خالی است. ساختار شهری که سالانه میلیون‌ها مسافر به ویژه در ایام نوروز یا در قالب کاروان‌های راهیان نور و زائران اربعین حسینی، از آن دیدن یا از آن عبور می‌کنند، مناسب و متناسب با هویت آن نیست. اهواز به شکل خاص و خوزستان به شکل عام از مردان و زنانی که هر کدام به تنهایی می‌توانند هویت یک شهر باشند، پر است. همچنین سرشار است از اتفاقات تاریخی‌ای که مسیر زندگی مردمان شهر را تغییر داده‌اند. به نظر می‌رسد به شکل واضحی تصویر ذهنی‌ای که ساختار شهری اهواز در ذهن مسافران به جای ‌می‌گذارد، با مفهوم انسان اهوازی در تطابق نیست. در شهر میدانی، خیابانی، بازاری، ورزشگاهی، مجسمه‌ای و چیز دیگری که مفهوم «اهوازی» بودن را در خود داشته باشد، وجود ندارد. این موضوع می‌تواند در درازمدت، هویت شهری شهر را تغییر دهد و در یک فرآیند تبادلی و واکنش‌های دوسویه، انسان اهوازی را نیز از تعریف اهوازی بودن، فارغ و عاری کند. امروزه هویت شهری میان الگو‌ها و ایده‌های مدرن غربی و غیربومی رنگ و جایگاه خود را از دست داده است. در واقع فقدان آشنایی لازم با هویت و بافت یک شهر باعث شده الگوهای بومی در شهر‌ها فراموش شوند. همه نهادهای فرهنگی و به ویژه شهرداری اهواز به عنوان متولیان این شهر باید با تشکیل کارگروه‌های تخصصی و مطالعاتی تعریف واحد، دقیق و جامعی از مفهوم هویت اهواز را ارائه دهند. این نهادها دست در دست همدیگر باید، ساختار هویت شهری را متناسب با تعریف پیش‌گفته، بازنویسی و بازسازی کنند و افرادی را که آشنایی با فرهنگ و الگوهای این منطقه دارند برای این کار‌ها برگزینند و این گونه خواهد بود که مسافران و بازدیدکنندگان دست خالی از این شهر نخواهند رفت.
زمان زیادی تا انتخابات دوره جدید شورای اسلامی شهر و روستا‌ها نمانده است و این می‌تواند یک مطالبه همگانی از کاندیداهای دوره بعد باشد.منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری