کد خبر : 1333             انتشار : 1395/03/03 12:25          تعداد بازدید : 895

گره در کار گيسوان نخل محمره/قاسم منصور آل کثير

با لهجه عربي مي گويد: اينجا خرمشهر نیست. اینجا محمره است. زمين و زمان سرخ است و انگار دنيا با ما قهره. از جنگ خلاص شديم، بلاي آب شور و گرد و خاک زندگي مان را سياه کرد. اينها را حاج عطشاني مي گويد....
.

با لهجه عربي مي گويد: اينجا خرمشهر نیست. اینجا محمره است. زمين و زمان سرخ است و انگار دنيا با ما قهره. از جنگ خلاص شديم، بلاي آب شور و گرد و خاک زندگي مان را سياه کرد. اينها را حاج عطشاني مي گويد. حاج عطشاني با عينک هاي ته استکاني و موهاي وزوزي که لب هاي خشکيده اي دارد از قديمي هاي خرمشهر است و روزگاري صيادي مي کرد. حالاوضعيت صيادي هم خوش نيست. عطشاني مي گويد که جنگ گذشت و مردم هر طوري شده زندگي خودشان را ادامه دادند. درسته که خرمشهري ها کلي بدبختي ها کشيدند اما زندگي کردند. مردم اينجا تعصب دارند. به همه چيز تعصب دارند. به خاک، به زن، به نخل. براي همين مي مانند و در همين سختي زندگي خودشان را مي گذرانند. حاج عطشاني آنقدر بي حوصله است که وقتي از او نامش را پرسيدم با کنايه رو به رفيقش عمو مزبان کرد و گفت «اسمم عيزان است. ههههه عيزان». (عيزان در فارسي به معني خسته). او آشفته است و حاضر به ادامه گفت وگو نمي شود. بعد فهميدم بازاري که در آن با عمو عطشاني گفت وگو کردم نامش «عيزان» است!
«سوگ صفا» يکي از بازارهاي خرمشهر است. جايي که چهره واقعي خرمشهر را در چشم هاي فروشندگان مي بيني. اينجا هنوز دست نخورده است و مهاجران به خرمشهر هنوز دست شان به اينجا نرسيده. در گوشه اي از بازار پيرزني بساط کرده و باميه مي فروشد. خورشت باميه که به «مرگ باميه» در خرمشهر معروف است، يکي از دوستداشتني ترين غذاهاي مردم جنوب است. جلو مي روم. همان ابتدا مي گويم خبرنگارم. از او مي پرسم اسمت چيه؟ جواب مي دهد «انا تسواهن ام فري». نامش «تِسواهن» يعني ارزشمندترين و کنيه اش «اُم فري» يعني مادر فرج است. به ام تسواهن مي گويم: بازار صفا، صفا و عطر و بوي خاصي داره. مي گويد: براي شما که خرمشهري نيستيد آره همينطوره. شما فقط بلديد اين وقت از سال بياييد و عکس بگيريد و بريد. حوصله هيچ عکاس و خبرنگاري را ندارم. شما دل تون خيلي خوشه جوون. با اينکه مي گفت حوصله خبرنگاري را ندارد اما روزنه هاي اميد در نگاهش نمايان بود و سعي کرد بيشتر از خرمشهر بگويد. ام فري مي گفت: اينجا فقط اسم هاي زيبايي دارد. بازار صفا، خرم شهر و... حتي اسم من زيباست. اما کو اين زيبايي؟ زيبايي مي بيني آقاي خبرنگار؟ چهره من رو نگاه کن. اين خرمشهره. دنبال خرمشهر مي گرديد نگاه کنيد در چهره مردم.
خرمشهر سرزمين نخلستان ها هم بود. جايي که ناصر خسرو در سفرنامه اش گفت که کيلومترها راه را زير سايه نخلستان هاي خرمشهر و آبادان طي کردم اما حالاگره در کار گيسوان نخل افتاده است. روستاي شنه، منطقه حفار، منطقه طره، جزيره صلبوخ و... همه يادگاري از نخلستان هاي قديم خرمشهر يا محمره آن زمان است.
نخل ها هنوز نفر به نفر يکدست ايستاده بودند، سر بريده و نبريده، سايه به سايه هم. براي شان عمري دراز در کم آبي، شوري و گرما گذشته بود. مرکبات، سبزيجات و ساير محصولات کشاورزي بار داده و حالاخلوت نشين تشنگي زمين بودند. زير سايه شاخه هايي که به قلب نخل نزديک است، حسرتي از روياي محصولات شان پيدا بود و طبق ها، کلاه ها، بادبزن ها، زنبيل ها، زيراندازها و سفره هاي سنتي بافته نشده اي از شاخه ها همه از يک چيز حکايت دارد، گره در کار گيسوان نخل افتاده است. ابوعرفان يکي از نخلداران منطقه «حفار» شرقي در خرمشهر، مي گويد: اينجا از آب شور هم خبري نيست زيرا آب کارون در اين منطقه هم کم شده و هم شور ولي همين اندازه هم به ما تخصيص نمي يابد. وي با بيان اينکه نخل ها همه ضعيف و بي بار شده و برگ هاي شان نيز خشک شده است، افزود: قبلاهر نخل «برحي» در هر نوبت ٢٥٠ کيلوگرم محصول مي داد و درخت نخل «استعمران» ١٥٠ کيلوگرم، اما اکنون در هر نوبت ٥٠ کيلوگرم بار مي دهند و حتي کيفيت آن هم پايين آمده است

کاهش ٤٠ هزار تني
خوزستان نخستين صادر کننده خرماي کشور و دومين استان توليدکننده اين محصول است. سطح زيرکشت نخيلات خوزستان ٤٣ هزار هکتار است که ٣٣ هزار هکتار آن بارور و مابقي نهال است که عمده آن در شهرستان هاي شادگان، آبادان، اهواز و خرمشهر قرار دارد. . معاون توليدات گياهي سازمان جهاد کشاورزي استان پيش از اين گفته بود شوري بيش از اندازه آب در شادگان، آبادان، خرمشهر و هنديجان خطري است که نخلستان ها را به شدت تهديد مي کند. محمد قاسمي نژاد از بين رفتن نخيلات را ناشي از جنگ، کم شدن آب رودخانه، شور شدن آب و مهاجرت بخشي از مردم مي داند. به گفته وي با اين شرايط ٣٠ تا ٣٥ درصد توليد از بين رفته است.

ام فري در انتظار فرج
خرمشهر را نام هاي زيبا نگه داشتند. بازار صفا، خرم شهر، نخل و جزيره صلبوخ. شايد ام فري از همه بهتر خرمشهر را توصيف کرد. ام فري گفت چهره مردم شهر، چهره خرمشهر است. ام فري مي گويد شايد روز فرجي برسد.

قاسم منصور آل کثير،اعتماد
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری