کد خبر : 1335             انتشار : 1395/03/03 23:15          تعداد بازدید : 901
آيت الله حيدري:

بسیاری از پیشرفت های پزشکی مرهون علی بن عباس الاهوازی است

حیدری به مدیریت شهری پیشنهاد داد نسبت به احیای مفاخر علمی اهواز اهتمام ورزد و از آن‌ها به عنوان المان و نماد شهری استفاده کند. او همچنین تأکید کرد: برای احیای نام علی ‌بن عباس الاهوازی، کتابخانه یا خیابانی در شهر اهواز به نام وی نام‌گذاری شود.
آيت الله حيدري:
امام جمعه موقت اهواز و نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری گفت: بسیاری از پیشرفت های علمی پزشکی امروز، مرهون ابتکارات علمی علی بن عباس الاهوازی است. لذا مدیریت شهری باید نسبت به احیای مفاخر علمی اهواز اهتمام ورزد و از آن‌ها به عنوان المان و نماد شهری استفاده کند.

آيت الله دکتر محسن حیدری در آئین اختتامیه اولین کنگره حکمت و خرد جندی شاپور که با هدف تبیین فرهنگ و تمدن شکوهمند پزشکي استان خوزستان و بزرگداشت شخصیت علی بن عباس اهوازی در روز پنج شنبه ٣٠ ارديبهشت ماه ١٣٩٥ در تالار شهداء دانشگاه علوم پزشکي جندي شاپور اهواز برگزار شد، گفت: این کنگره از جهات مختلف حایز اهمیت است که یکی از مهم ترین آن، معرفی شخصیت برجسته حکیم علی بن عباس الاهوازی است که گویای گذشته پرافتخار این دیار است.

او با اشاره به قدمت جندی شاپور که به قبل از اسلام برمي گردد، افزود: خوزستان اولین استانی بود که به ندای اسلام لبیک گفت، استعدادهای بسیار زیادی در این منطقه شکوفا شد و شخصیت های بسیار وزینی در این شهر و استان در پاسمان علم، دانش، خرد، حکمت و سایر رشته های علمی از جمله فقه، اصول، حدیث، تاریخ، طب و نجوم تلالو پیدا کردند که یکی از آن چهره ها علی بن مهزیار اهوازی و دیگری علی بن عباس اهوازی بود و البته دهها و صدها و بلکه هزاران چهره دیگر که متاسفانه ناشناخته مانده اند.

آيت الله دکتر حیدری خاطرنشان ساخت: اخیراً در راستای معرفی چهره های تمدن اسلامی به نسل جدید که به عنوان پشتیبان و سند افتخار علمي این دیار هستند حرکات خوبی آغاز شده است که نمونه آن ایجاد نمایشگاهی تحت عنوان "اهواز در گذر تاریخ" (الاهواز عبر التاریخ) بوده که توانسته بیش از 130 شخصیت استان خوزستان را که در زمینه های مختلف علمی از جمله فقه، طب، ریاضی، نجوم و سیاست خوش درخشیده اند معرفی کند، البته لازم به ذکر است که شخصیت های مطرح استانی منحصر به این عدد نیست.

وی پیرامون شخصیت های علمی استان خوزستان تصریح کرد: بنده حدود 20 سال پیش با کمک جمعی از دوستان تحقیقاتی را در خصوص شناسایی شخصیت های استانی آغاز کردم و از لابلای کتب تراجم، تاریخ و رجال در حدود 700 شخصیت برجسته از قرن اول هجری تا قرن چهاردهم را پیدا کرده که یادداشت های آن نیز موجود می باشد ولی تاکنون موفق به تحریر و نگارش آنها نشدم که امیدوارم یک مجموعه حداقل 10 جلدی در ارتباط با شخصیت های علمی خوزستان به رشته تحریر درآورده شود.

نماینده مردم استان در مجلس خبرگان رهبری افزود: اولین بار در حدود 30 سال پیش در سفر مکه که به دنبال کتابی در کتابفروشی های اين شهر بودم با کتابی تحت عنوان "ابوالحسن علی بن عباس اهوازی" مواجه شدم که توجهم را جلب کرد و متوجه شدم این کتاب در خصوص یک شخصیت ارزنده اهوازی است، آن را خریداری نموده و در مجالس و محافل مختلف، دوستان را به پژوهش و تحقیق در این زمینه تشویق کردم و خوشبختانه دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز اقدامی شایسته تحت عنوان "کنگره حکمت و خرد جندی شاپور با محوریت گرامیداشت حکیم علی بن عباس اهوازی" برگزار کرد که جای تقدیر و تشکر ویژه دارد.
آيت الله حيدري:
امام جمعه موقت اهواز درباره علی بن عباس اهوازی و کارهای ارزنده ای که در عصر و روزگار خود انجام داد، گفت: عصر علی بن عباس اهوازی عصر حاکمیت یک خاندان ایرانی به نام آل بویه بود که همان دیلمیان بودند، آنها نه تنها بر ایران بلکه بر اکثر قلمرو کشورهای اسلامی حاکمیت داشتند و مرکزیتشان را در بغداد قرار داده بودند، با اینکه عصر حاکمیت خلافت عباسی بود، اما خلیفه عباسی یک مقام تشریفاتی داشت و عمده آمریت و حاکمیت دست ایرانی ها یا آل بویه بود، مخصوصا عضدالدوله دیلمی که حدود 34 سال پادشاهی کرد و در همین دوره بود که علی بن عباس اهوازی به برکت و حمایت همین حاکم ایرانی توانست خدمات ارزنده ای را ارائه دهد.

وی افزود: همیشه علما، حکيمان و دانشمندان با کمک و پشتیبانی حاکمان توانستند خدمات علمی خود را به جامعه ارائه بدهند، به عنوان مثال اگر پشتیبانی حکام نبود شیخ الرئیس ابوعلی سینا نمی توانست چهره جهانی و تاریخی پیدا کند، همینطور علی بن عباس اهوازی که به عنوان پزشک دربار دیلمیان در بغداد مطرح شد و اثر گرانسنگ را تحت عنوان "کامل الصناعه الطبیه" ارائه داد که به " طب الملکی " و " الطب العضدی" نیز مشهور بود، این کتاب نه تنها در ایران و دنیای اسلام بلکه حتی در اروپا قبل از کتاب قانون ابن سینا، مشهورترین کتاب درسی طبابت و پزشکی بود که البته با آمدن کتاب "قانون"، در رده های بعدی قرار گرفت.

آيت الله دکتر حیدری ادامه داد: البته نزد محققان این مطلب به اثبات رسیده است که اگرچه کتاب قانون ابن سینا در زمینه های نظری و علمی قویتر بود اما در زمینه های بالینی، جراحی و عملی کتاب کامل الصناعه الطبیه دقیقتر و قویتر بوده است به گونه اي که علیرغم به فراموشی سپرده شدن این اثر طبی تاریخی، در قرن 19، اطباء و حکمای اروپا رجعت مکرری به این کتاب پیدا کردند و بسیاری از پیشرفت های علمی پزشکی امروز، مرهون ابتکارات علمی علی بن عباس اهوازی است.

امام جمعه موقت اهواز درباره دستاوردهای پزشک ایرانی، علی بن عباس اهوازی افزود: ایشان برای اولین بار در زمینه های شناخت مویرگ ها، انقباض و انبساط رگ ها، اختلاط خون و هوا، حرکات رحم حین زایمان و تکامل جنین در رحم، بیماری سرطان رحم و ... مسائلی را مطرح کرد که بعدها اطباء و دانشمندان اروپا از این طبیب ایرانی الگو گرفتند.

نماينده مردم استان در مجلس خبرگان رهبري تصریح کرد: مطلب دیگری که علی بن عباس اهوازی به عنوان یک ابتکار تاریخی ارائه داد بحث بیمارستان بود، قبل از آن زمان، حکيمان خودشان بر بالین مریض در خانه میرفتند و جایی برای نگهداری بیماران نبود، برای اولین بار این پزشک ایرانی اهوازی طرحی را تحت عنوان "البیمارستان" ارائه داد که مورد توجه عضدالدوله قرار گرفت و اولین بیمارستان را عضدالدوله زیر نظر طبیب اهوازی، علی بن عباس اهوازی در بغداد تاسیس کرد که بعدها به خاطر احداث همین بیمارستان محله ای به نام "محله المارستان" در بغداد معروف شده بود، همچنین عضدالدوله دومین بیمارستان را در شیراز تاسیس کرد و پس از آن طرح تاسیس بیمارستان توسط عضدالدوله و با ایده علی بن عباس اهوازی در کل دنیا مورد استقبال قرار گرفت.

آيت الله دکتر حيدري ضمن قدردانی از عوامل برگزاری این کنگره از محققان و پژوهشگران خواست تا در خصوص ابویعقوب الاهوازی از پزشکان دربار عضدالدوله و معاصر با علی بن عباس اهوازی که 12 سال قبل از ایشان و در سال 372 هجری فوت شد و پزشک نام آور دیگر حکیم ابوالقاسم هبة الله بن الحسین الاهوازی اصفهانی که متوفی 550 هجری یعنی دو قرن بعد از علی بن عباس اهوازی که هردو نیز اهوازی بودند، تحقیق و پژوهش بيشتري انجام شود.

حیدری در پایان به مدیریت شهری پیشنهاد داد نسبت به احیای مفاخر علمی اهواز اهتمام ورزد و از آن‌ها به عنوان المان و نماد شهری استفاده کند. او همچنین تأکید کرد: برای احیای نام علی ‌بن عباس الاهوازی، کتابخانه یا خیابانی در شهر اهواز به نام وی نام‌گذاری شود.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری