کد خبر : 1336             انتشار : 1395/03/03 23:19          تعداد بازدید : 1078
آیت الله حیدری:

نیشکر و نفت تشدیدکننده بیکاری در خوزستان هستند

در پتروشيمي بندر امام و بندر ماهشهر از ميان 22 شرکت پتروشيمي مستقر در اين دو بندر حتي يک مديرعامل خوزستاني نيز وجود ندارد و تمام مديران اين شرکت‌ها مديران پروازي ساير استانها هستند..75 درصد از بار جنگ بر دوش مردم خوزستان بود و مردم بعد از نزدیک به سه دهه هنوز جنگ زده هستند.
آیت الله حیدری: نیشکر و نفت تشدیدکننده بیکاری در خوزستان هستند

نماينده مردم خوزستان در مجلس خبرگان رهبري گفت: آثار زیانبار جنگ تحمیلی، اجراي طرح‌هاي ملي همچون نیشکر و تاسیس شرکت های نفتی در تالاب ها، عدم به کارگيري نيروهاي بومي در صنايع بزرگ و انتقال آب رودخانه های استان به سمت اصفهان و کرمان باعث شده تا نرخ بيکاري در خوزستان بالاتر از ميانگين کشوری باشد.

آيت‌الله محسن حيدري در همايش خودکفايي بيش از 3400 مددجوي کميته امداد در مجتمع فجر اهواز با حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره)، آثار زیانبار جنگ تحمیلی از دلایل عمده رشد نرخ بیکاری در استان دانست و گفت: 75 درصد از بار جنگ بر دوش مردم خوزستان بود و مردم بعد از نزدیک به سه دهه هنوز جنگ زده هستند. در 8 سال دفاع مقدس لطمات بسياري به مردم استان و شهرهاي آن وارد شد و هزاران نفر خانه و کاشانه خود را از دست دادند.

او اجراي طرح‌هاي ملي همچون نیشکر و تاسیس شرکت های نفتی در تالاب ها را از عوامل تشديد کننده فقر در استان برشمرد و افزود: متاسفانه در يکي از اين موارد 100 هزار هکتار از زمين‌هاي کشاورزی مردم به واسطه احداث صنايع نيشکر از مردم گرفته شد و آنها را از زمين‌هايشان بيرون کردند و اين در حالي است که تعداد قليلي از مردم آن منطقه توانستند در صنايع نيشکر جذب شوند. خشکاندن هورالعظیم توسط شرکت های نفتی منجر به قطع معیشت بسیاری شده است. متضرران از این طرح ها ناگزیر به حاشیه شهر ها مهاجرت می کنند و روی به شغل کاذب می آورند.

امام جمعه موقت اهواز از دیگر عوامل بیکاری در استان را عدم به کارگيري نيروهاي بومي در صنايع بزرگ استان خوزستان از جمله صنايع پتروشيمي دانست و تاکید کرد: در پتروشيمي بندر امام و بندر ماهشهر از ميان 22 شرکت پتروشيمي مستقر در اين دو بندر حتي يک مديرعامل خوزستاني نيز وجود ندارد و تمام مديران اين شرکت‌ها مديران پروازي ساير استانها هستند. اين مسئله نه تنها در ميان مديران ارشد، بلکه در بين مديران مياني نيز وجود دارد و تنها 15 نفر از مديران مياني صنايع پتروشيمي دو بندر امام خميني و ماهشهر مديران بومي استان خوزستان هستند. حتي 70 درصد کارشناسان اين شرکتها نيز از افراد غيربومي بوده و سهم افراد بومي استان در اين بخش 30 درصد است. نیروهای فضاي سبز، آشپزخانه‌ و خدماتی نيز غالبا از کارگران غيربومي هستند و اين معضل به بيکاري مردم خوزستان دامن زده است.

حیدری ادامه داد: از دیگر عوامل بیکاری بحث انحراف آب رودخانه های استان همچون رود کارون و انتقال آب اين رودخانه به سمت ساير استانهاست؛ طبق مصوبه شوراي عالي آب کشور هرگونه برداشت آب از سرشاخه‌هاي کارون به استانهاي ديگر به جز مصارف شرب ممنوع است ولي در حال حاضر شاهديم که براي اجراي طرح‌هايي همچون پرورش ماهي و طرح‌هاي صنعتي ديگر آب رودخانه کارون را از سرشاخه‌ها به استانهاي ديگر منتقل مي‌کنند. این طرح ها ضرر به کشاورزی و دامپروری استان زده است.

او در پایان خطاب به وزیر و مسئولان کشوری گفت: اين موارد تنها بخشي از درد‌دل‌هاي مردم خوزستان است که بايد شنيده شود. آقاي دولتمرد و تهران‌نشين مردم خوزستان بيش از 22 هزار شهيد تقديم اين نظام کردند و جانانه در برابر سلطه صدام و صداميان ايستادگي کردند. لذا بايد به داد مردم خوزستان برسيد. امروز در شرايطي هستيم که متاسفانه مردم 10 شهر از شهرهاي استان خوزستان به واسطه مشکلات معيشتي آواره شده‌اند لذا بايد به اين سوال پاسخ داد که آيا اين تکريم مردم است؟! چرا نرخ بيکاري در استان خوزستان بالاتر از ميانگين نرخ بيکاري کشور است؟
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
آفاق الکعبی ( 1395-03-04 21:22 )
با تشکر از آیت الله حیدری.امیدواریم به زودی این مشکلات از قبیل بیکاری هرچه زودتر با کمک مردم و پیگیری مسولان به پایان برسند

 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری