کد خبر : 1366             انتشار : 1395/03/09 18:08          تعداد بازدید : 7783

فاضلاب و زباله؛ بلای جان ساکنان ملاشیه

فاضلاب و زباله؛ بلای جان ساکنان ملاشیه


رسول عوده‌زاده

روزها برای «مَلّاشیه» با زباله آغاز می‌شود. چهار جهت این منطقه حاشیه‌ای شهر اهواز را زباله قرق کرده است. و فاضلابی که در خیابان‌ها و کوچه‌ها جاری است؛ زباله و فاضلابی که نمی‌توان بوی گیج‌کننده آن‌ها راتوصیف کرد.

بزرگ‌ترین مشکل منطقه
یکی از اهالی ملاشیه، فاضلاب را بزرگ‌ترین مشکل این منطقه می‌داند و به همشهری می‌گوید: فاضلاب اطراف ملاشیه را فراگرفته است و هنگام بارندگی شدت آن چند برابر می‌شود.
«عبدالساده نعامی» می‌افزاید: در بعضی از خیابان‌های منطقه ملاشیه سرازیرشدن فاضلاب به نحوی است که در خیابان‌ها برکه تشکیل شده است.
او می‌پرسد: چرا بخشی از بودجه فاضلاب اهواز به ملاشیه اختصاص داده نمی‌شود؟

به حاشیه شهر پشت کرده‌اند
«علی طرفی»، از معتمدان محله، با انتقاد از رسیدگی نکردن شهرداری و شورای شهر اهواز به منطقه حاشیه‌ای ملاشیه اهواز، می‌گوید: این منطقه از ابتدایی‌ترین امکانات زندگی محروم است.
وی می‌افزاید: گوش‌های ما از سخنرانی و شعار دادن پر شده است و عمل می‌خواهیم. بهبود اوضاع را می‌خواهیم.
این شهروند می‌گوید: شهرداری تا کی قرار است به حاشیه شهر پشت کند؟ شورا تا چه زمانی می‌خواهد نکرده‌های شهردار را توجیه کند؟
طرفی می‌افزاید: جمع‌آوری زباله و ساماندهی فاضلاب ملاشیه نباید برای یک کلانشهر کار سختی باشد.

برخورد دوگانه با مناطق شهری
«ناصر بدوی» از ریش‌سفیدان ملاشیه نیز با گلایه از بی‌توجهی مسئولان شهری و استانی می‌گوید: جرم ما این است که در حاشیه زندگی می‌کنیم. در حالی که از بسیاری از مناطق اهواز قدیمی‌تر هستیم.
بدوی می‌گوید: از خیابان‌های پر از زباله بگویم یا از فاضلاب آن؟ از وضعیت بهداشتی آن شکایت کنم یا امکانات شهری و آموزشی؟ اعضای شورای شهر اهواز باید ببینند کارنامه‌شان در ملاشیه چطور بوده است. مسئولان شهری چه پاسخی درباره بی‌تعهدی نسبت به وضعیت خدمات‌رسانی و رفاهی دارند؟

سیل فاضلاب و کوه زباله
رئیس شورایاری منطقه ملاشیه هم به همشهری می‌گوید: زباله و آب‌های فاضلاب مانند سیلی اطراف ملاشیه، دورتادور زمین‌های خاکی تا ورودی ملاشیه را فرا گرفته است که از کمربندی شروع می‌شود و اطراف خانه بهداشت را احاطه می‌کند. بوی فاضلاب ملاشیه به شدت آزاردهنده است.
«عقیل صیاحی» ادامه می‌دهد: مدارس ابتدایی 13 آبان، مجتمع آموزشی شهدا و هنرستان کارودانش شهید احمدی‌روشن از هر طرف در محاصره زباله و فاضلاب روباز هستند. به علت برگشت آب و فاضلاب به داخل خانه‌های مردم، زندگی در آن‌ها غیرقابل تحمل شده است. چون همه آب‌های ملاشیه فقط با یک سبنیک و یک پمپاژ دفع می‌شوند.
صیاحی می‌افزاید: زباله و جوی‌های روباز در این منطقه زیاد است؛ ولی کارگر و مخزن و وسایل نقلیه جمع‌آوری زباله کم. در این محله وسایل نقلیه خدماتی برای تجزیه نخاله زباله وجود ندارد. در حالی که فقط این منطقه نیاز به 40 کارگر دارد.
رئیس شورایاری منطقه ملاشیه می‌گوید: فاضلاب وارد جوی کنار خانه‌ها می‌شود. قسمت‌هایی از منطقه تبدیل به لجنزاری از فاضلاب و زباله‌ها شده است. برخی از ساکنان در حیاط خانه‌های خود چاه کنده‌اند و فاضلاب را در آن تخلیه می‌کنند.

تلنبار شدن زباله در اماکن مسکونی
انباشت طولانی‌مدت زباله در ساده‌ترین حالت تجمع مگس و پشه را به همراه دارد و زمینه را برای بروز و شیوع بیماری‌های واگیردار آماده می‌کند.
سازمان بهداشت جهانی در گزارشی اعلام کرده بود خطرناک‌ترین بیماری‌ها در پی تلنبار شدن زباله در اماکن مسکونی و بی‌اهمیتی نسبت به جمع‌آوری آن بروز می‌کند.
رئیس بهداشت غرب اهواز در گفت‌وگو با همشهری درباره زباله‌های جمع‌شده در منطقه ملاشیه می‌گوید: طبق قانون جمع‌آوری زباله‌ها در ساعت مشخص بر عهده سازمان پسماند اهواز است.
«مهرداد شریفی» از ریختن زباله توسط پیمانکاران شهرداری و سازمان‌های دیگر در منطقه 6 گله‌مند است و می‌گوید: بعد از رصد این موضوع نشستی با مسئولان پسماند شهری و شهرداری منطقه 6 داشتیم. همه نقاط قوت و ضعف که در خصوص دپو زباله وجود دارد به اطلاع آن‌ها رسید و مقرر شد ظرف یک هفته با در اولویت قرار دادن شروع کار از ملاشیه، عین‌دو و کوی علوی دست به کار شوند و مشکل جمع شدن زباله در این مناطق را حل کنند.
شریفی اضافه می‌کند: این موضوع در شورای سلامت شهرستان هم مطرح شد و آن‌ها قول دادند بر مبنای رسالت‌های انسانی، اداری و اخلاقی به وظیفه ذاتی خود عمل کنند.

پیگیری موضوع
رئیس بهداشت غرب اهواز درباره شیوع بیماری‌های روده‌ای ناشی از زباله‌های سرگردان و جوی‌های روباز می‌گوید: وضعیت نامطلوب فاضلاب منطقه ملاشیه در حال پیگیری است. در جلسه‌ای که با فرماندار اهواز داشتیم، دستور اکید دادند با هیأتی متشکل از بهداشت غرب، شهردار منطقه 6 و مسئولان اداره آبفا بازدید میدانی از این منطقه داشته باشیم؛ چون در دوره پیک شیوع بیماری‌های روده‌ای قرار داریم.
وی تأکید می‌کند: ما نظارت بیشتر بر فاضلاب‌ها و جمع‌آوری صحیح زباله‌ها را خواستاریم.
شریفی می‌گوید: ما متولی امر بهداشت هستیم. اگر همه ساختارها در بهداشت ایجاد شوند، نقش بهداشت در سلامت بین 20 تا 25 درصد است. 75 درصد باقی‌مانده در قالب همکاری بین ارگان‌ها و سازمان‌های دیگر است.

شدت یافتن بحران فاضلاب
بحران زباله و گره خوردن آن به معمای فاضلاب در خوزستان به ویژه مناطق حاشیه‌نشین رویداد تازه‌ای نیست. حالا اما پس از سال‌ها این بحران بدبو در ملاشیه رو به فزونی است؛ منطقه‌ای که ساکنان آن می‌گویند: «تصادفی زنده مانده‌ایم.»

علل نرسیدن به حاشیه‌ شهر
ملاشیه یکی از پرجمعیت‌ترین مناطق حاشیه شهر اهواز است. چندی پیش یکی از اعضای شورای شهر اهواز، علل نرسیدن به حاشیه‌های این شهر را «جزو حریم شهری بودن و تعریف نشدن جزو محدوده خدمات‌دهی» عنوان کرده بود.
نائب رئیس شورای شهر اهواز در این باره به همشهری می‌گوید: محدوده شهری یک چیز است و طرح خدمات شهری چیز دیگر. شهرداری از سال‌های گذشته موظف شده است تا خدماتی به ملاشیه، عین‌دو و بروال ارائه دهد و بودجه‌ای برای آن تخصیص یابد.
«ناجی سواری» می‌افزاید: ملاشیه و عین‌دو علاوه بر بودجه‌ای که شهرداری به آن‌ها باید بدهد، ناحیه ویژه شهری هم هستند و این نهاد با بودجه‌ای از طرف وزارت کشور هم اقداماتی زیربنایی انجام می‌دهد.
سواری، معضل اساسی شهرداری در خدمات‌دهی به مناطق محروم را بحث فاضلاب می‌داند.


منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری