کد خبر : 1367             انتشار : 1395/03/09 18:09          تعداد بازدید : 976

ملاشیه در حاشیه

آمنه جعفری

مردم «مَلّاشیه» در جنوبی‌‌ترین نقطه قسمت غربی اهواز گویی از مسئولان محلی قطع امید کرده و دست به دامان مسئولان کشوری شده‌اند. چندی پیش «محمدباقر قالیباف» شهردار تهران به درخواست اعضای بسیج شورایاری ملاشیه از این منطقه بازدید کرد. وی در این بازدید با تعدادی از مردم منطقه ملاشیه از نزدیک گفت‌وگو کرد و در جریان کمبودهای خدمات شهری قرار گرفت و برای بهسازی این منطقه به مردم وعده همکاری داد. پس از آن «محمدعلی جعفری»، فرمانده کل سپاه، نیز در راستای تفقد از ساکنان مناطق محروم، از ملاشیه بازدید کرد و در جریان مشکلات و مطالبات مردم این منطقه قرار گرفت. این منطقه که به صورت هسته روستایی در امتداد جاده اهواز- خرمشهر به وجود آمده، 50 هزار نفر جمعیت دارد اما بیمارستان، پوشش درمانی، اورژانس، ایستگاه آتش‌نشانی، کیوسک روزنامه، فرهنگسرا، کتابخانه و پارک محله‌ای ندارد.
شهرداری اهواز می‌گوید مردم ملاشیه عوارض پرداخت نمی‌کنند؛ بنابراین مستحق رسیدگی نیستند؛ اما ساکنان می‌گویند اگر امکانات برایشان فراهم شود، عوارض و مالیات پرداخت خواهند کرد.
مردم این منطقه مشکل بیکاری جوانانشان را هم دارند. مسأله بیکاری در حالی در ملاشیه چشمگیر است که این منطقه در محاصره شرکت‌های کوچک و بزرگ قرار گرفته است. ۱۸ شرکت در ملاشیه و اطراف آن مستقر هستند، اما آمار بیکاری اینجا بیشتر از دیگر نقاط اهواز است. آب این منطقه، که قدمت آن به بیش از 50 سال می‌رسد، از آب‌های سطحی کارون تأمین می‌شود و در ساعاتی از روز به دلیل افت شدید، حتی قطره‌ای آب در لوله‌ها پیدا نمی‌شود.
متأسفانه آب آشامیدنی ساکنان ملاشیه بسیار شور و بی‌کیفیت است. ساکنان بارها به سازمان آب اهواز مراجعه کرده‌اند اما متأسفانه تلاششان بی‌نتیجه بوده است. اینجا از ساعت 12 شب به بعد آب را با پمپ می‌کشند و ذخیره می‌کنند. به دلیل قطع و وصل زیاد آب خانگی به طور میانگین سالانه یک نفر به دلیل مکش آب از راه سنتی با برق کشته می‌شود. شورا و شهرداری تلاش‌هایی برای بهبود وضعیت مناطق حاشیه‌ای اهواز انجام داده‌اند اما اقدمات آن قدر سطحی و غیرضروری بوده که مشکلی از مشکلات را رفع نکرده است. یکی از این اقدمات غیرضروری، نصب المان‌های شهری در منطقه بوده است.
ساکنان ملاشیه و دیگر مناطق حاشیه‌نشین اهواز نسبت به مناطق برخوردار حس تبعیض دارند و در این زمینه، شهرداری را نهاد مقصر می‌دانند. حل معضلات موجود در ملاشیه در دیگر مناطق حاشیه‌ای باید در اولویت نهادهای اجرایی استان باشد تا با انجام اقدامات زیربنایی، شاهد کاهش محرومیت ساکنان این مناطق غیر برخوردار باشیم.


منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری