کد خبر : 1370             انتشار : 1395/03/09 18:27          تعداد بازدید : 848

تلاش برخی هنرمندان برای انتقال جشنواره تئاتر عربی به اهواز

تلاش برخی هنرمندان برای انتقال جشنواره تئاتر عربی به اهواز

گزارش:فاطمه یارعلی


چهاردهمین جشنواره تئاتر عربی خوزستان در حالی هفتم خرداد 95 به کار خود در دشت‌آزادگان پایان داد که گروه‌های تئاتر متعددی که از جشنواره حذف شده بودند، نارضایتی و نگرانی خود را اعلام و نسبت به آنچه «بی‌عدالتی در داوری» نامیدند، انتقاد کردند.
به گزارش همشهری، در این جشنواره 7 نمایش اجرا شد؛ 6 نمایش به رقابت پرداختند و یک نمایش در بخش جنبی جشنواره اجرا شد.
نمایش «فی رثاء الف جر» از شهر ابوحمیظه، «السلم» از ماهشهر، «الخنزیر» از هویزه، «تالی اللیل» از سوسنگرد، «عطیل» از اهواز و «حکایه من زمن الصمت» از سوسنگرد در چهاردهمین جشنواره تئاتر عربی خوزستان با هم رقابت کردند و نمایش «فی ضلام الضل» از شادگان در بخش جنبی اجرا شد.
اما این جشنواره بدون حاشیه و اما و اگر به پایان نرسید؛ زیرا تعدادی از گروه‌های تئاتر به نتایج داوری در این جشنواره معترض بودند. آن‌ها داوری این جشنواره را، که سال‌هاست در سوسنگرد برگزار می‌شود، قبول نداشتند و خواهان باز پس گرفته شدن مجوز اجرایی جشنواره عربی از سوسنگرد و انتقال دبیرخانه آن به مرکز استان هستند.
شروع به کار جشنواره تئاتر عربی به زمان بعد از جنگ برمی‌گردد؛ زمانی که هیچ کس حاضر نبود تا تهران برود و مجوز گرم کردن تنور جشنواره را بگیرد؛ اما سرانجام تعدادی از اهالی تئاتر با وزیر ارشاد وقت گفت‌وگو کردند و مجوز را گرفتند.
جشنواره تئاتر عربی سال اول در شادگان برگزار شد اما اتفاقاتی افتاد که جشنواره متهم به روند غیرهنری شد و مجوز آن به استان برگشت داده شد.
پس از آن با پیگیری هنرمندان سوسنگردی، دبیرخانه جشنواره به آن شهر انتقال یافت و از آن زمان سوسنگرد، میزبان و برگزارکننده این جشنواره است.

اعتراض به رد شدن اثر
«علی ثانی»، نویسنده و کارگردان اهل شادگان که به داوری این دوره معترض است، به همشهری می‌گوید: پذیرفته شدن تمامی نمایشنامه‌های دشت‌آزادگان و توابع آن نمی‌تواند طبق داوری بوده باشد؛ چون همه این گروه‌ها اعضای مشترک دارند و با هم در ارتباط هستند.
ثانی می‌افزاید: این رویکرد باعث شد اثر من و امثال من در مرحله اول حذف شود؛ حتی طبق روند جشنواره‌ها، دلیل رد شدن نمایش ما رسما به ما ابلاغ نشد.
این نویسنده شادگانی بیان می‌کند: در فضای مجازی گروه‌هایی پذیرفته شدنشان را اعلام کردند. دعوت شدن ما هم از طرف مسئولان برای بحث و نقد آثارمان از همین طریق صورت گرفت.
ثانی تأکید می‌کند: ما خواهان پس گرفته شدن مجوز اجرایی جشنواره تئاتر عربی از شهر سوسنگرد و تشکیل دبیرخانه دائمی آن در اهواز هستیم تا روند کارها بهتر پیش برود.

داوری حرفه‌ای نبود
یکی از نویسندگان و کارگردانان شهرستان کارون هم که از معترضان به نتایج جشنواره است، به همشهری می‌گوید: اداره فرهنگ و ارشاد دشت‌آزادگان حمایت لازم را نمی‌کند و از سال 90 تا الآن فقط 2 دوره از این جشنواره - در سال 90 و 93 - برگزار شد که بودجه‌ای هم به آن تخصیص نیافت. انگار این جشنواره را جدی نمی‌بینند. ما هنرمندان عرب موفقی داریم که به دلیل همین بی‌توجهی‌ها در این جشنواره شرکت نمی‌کنند.
«سیدکاظم قریشی» ادامه می‌دهد: با توجه به اینکه از جشنواره حمایت مردمی شده است و اداره فرهنگ و ارشاد کمتر توانسته در آن ورود کند، متن‌های رسیده از شهرستان‌ها بازبینی اولیه شدند و تعدادی اثر پذیرفته شد. گروه‌ها هم تمرینات خود را انجام دادند و بعد از چندین بار تأخیر در برگزاری جشنواره، چند هفته پیش شرکت‌کننده‌ها فیلم نمایش‌های خود را ارسال کردند ولی متأسفانه هیأت بازبینی، بسیاری از آثار ارسالی را رد کرد و البته دلایل این کار را اعلام نکرد.
قریشی می‌گوید: به نظر ما داوری در این جشنواره حرفه‌ای نبوده است. اینکه 4 کار از یک منطقه جغرافیایی (سوسنگرد) جواز حضور در جشنواره را کسب کنند، تصادفی نیست.
این کارگردان کارونی می‌گوید: ما معتقدیم سوسنگرد توانایی اجرای این جشنواره را ندارد و تلاش داریم دبیرخانه آن را به اهواز انتقال دهیم تا هم ردیف بودجه‌ای به آن اختصاص داده شود و هم نگرانی‌های موجود رفع شود.

آگاهی سوسنگردی‌ها از نتایج بازبینی
نویسنده یکی از نمایش‌هایی که در بخش مسابقه وارد شد هم می‌گوید: من از اینکه نمایشی که کارگردان آن بودم رد شد، شکایت ندارم. جشنواره همین است و گاهی کارمان رد می‌شود. فقط برایم سؤال است که چرا قبل از اعلام نتایج بازبینی آثار، بچه‌های سوسنگرد اطلاع داشتند چه گروه‌هایی حذف و کدام گروه‌ها وارد جشنواره شده‌اند.
«عبدالعظیم عساکره» هم از انتقال دبیرخانه جشنواره به اهواز حمایت می‌کند و می‌گوید: اگر این اتفاق رخ دهد، برای همه خوب می‌شود.

هدف، پوشش دادن تمام آثار استان نبود
در این میان دبیر چهاردهمین دوره جشنواره تئاتر عربی در پاسخ به انتقادات هنرمندان به همشهری می‌گوید: برگزاری جشنواره فراز و نشیب‌های زیادی داشت. نزدیک به 2 سال بود که از سوی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان بودجه‌ای دریافت نکرده بود و مانند دیگر جشنواره‌های بومی استان در آستانه حذف بود.
«جبار رافع‌نژاد» می‌افزاید: فروردین امسال نامه‌ای به اداره ارشاد دشت آزادگان زده شد که سازمان مردم‌نهاد «سنا» تمایل خود را برای برگزاری جشنواره اعلام کرد؛ بنابراین باید دانست جشنواره کاملا مردمی برگزار شد.
او ادامه می‌دهد: 4 اثر به من تحویل داده شد که درخواست کردم بر اساس اولویت 6 اثر شوند. بعد از اعلام نمایش‌های پذیرفته‌شده از گروه‌های معترض خواسته شد برای بازبینی و نقد کارشان در اداره ارشاد شهرستان حضور پیدا کنند اما کسی حاضر نشد.
رافع‌نژاد می‌گوید: صددرصد متون ارسالی پذیرفته شدند. ما اصرار داشتیم کارهای قوی پذیرفته شوند و هدفمان پوشش دادن تمام آثار سطح استان نبود. چون تماشاگر باید شاهد اثر فاخر باشد.
دبیر چهاردهمین دوره جشنواره تئاتر عربی اضافه می‌کند: شورای سیاست‌گذاری 9 ماه پیش برای جشنواره فراخوان زد و داورها انتخاب شدند. من به عنوان دبیر، دخالتی در انتخاب آثار نداشتم.
رافع‌نژاد نیز با انتقال جشنواره از سوسنگرد به اهواز موافق است و می‌گوید: اگر جشنواره به اهواز منتقل شود و بتواند ردیف بودجه‌ای به دست بیاورد، به عنوان بخش مردمی از آن حمایت می‌کنیم.

لزوم انتقال جشنواره به اهواز
رئیس اداره فرهنگ و ارشاد دشت‌آزادگان نیز در پاسخ به نارضایتی گروه‌های حذف‌شده در جشنواره می‌گوید: بچه‌ها از حذف شدن گروهشان ناراحت‌اند و ما نباید خرده بگیریم. بالاخره یک مسابقه در میان است و باید به نظر داوران احترام گذاشت.
«همایون ساکی‌حسینی» می‌افزاید: با این که جشنواره روند خوبی داشت و همه با هم همراه بودند، من از انتقال دبیرخانه به اهواز حمایت می‌کنم و با آن موافقم.

کارهای ارسال‌شده ضعیف بودند
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد خوزستان نیز به همشهری می‌گوید: کارهایی که به جشنواره ارسال شدند، ضعیف بودند. من پیشنهاد دادم نیازی نیست جشنواره حتما با چند کار برگزار شود و می‌توان فقط چند نمایش برتر را اجرا کرد.
«ناصر چنانی» می‌گوید: طبق تجربه‌ای که داشتیم، فکر کردیم این کار در شرکت‌کننده‌ها پویایی ایجاد می‌کند تا برای برگزاری جشنواره تلاش کنند و کیفیت کارشان بالا برود؛ چون اگر جشنواره کارکردی نداشته باشد، برگزار نشدن آن بهتر است.

برگزاری جشنواره‌ها در شهرستان‌ها
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد خوزستان درباره محل برگزاری جشنواره تئاتر عربی می‌گوید: این جشنواره بانیان و متولیانی دارد و ما با آن‌ها همکاری می‌کنیم. مثل جشنواره تئاتر خرمشهر که برای هنرمندان آنجاست.
چنانی اضافه می‌کند: متولی جشنواره تئاتر عربی هم شهرستان دشت‌آزادگان است و در این مدت ادامه حیاتش با آن‌ها بوده و آن‌ها بیشترین تولید را هم در این جشنواره داشتند.
این مسئول تأکید می‌کند: ما بنا نداریم جشنواره‌ها و برنامه‌های هنری را در اهواز متمرکز کنیم. این کار نمی‌تواند تأثیری بر پیشرفت مسائل هنری داشته باشد. ضمن این که برگزاری جشنواره‌ها در شهرستان‌ها از سیاست‌های کاری ماست.

برگزیدگان جشنواره تئاتر عربی معرفی شدند
چهاردهمین جشنواره تئاتر عربی که با 6 گروه در بخش مسابقه و یک گروه جنبی جمعه 7 خرداد به کار خود پایان داد، برگزیدگان خود را شناخت.
به گزارش همشهری، بر اساس نظر هیات داوران، بازیگری اول مرد به هادی الجرف از هویزه، بازیگر دوم مرد به محسیناوی از ماهشهر و بازیگر سوم مرد به طور مشترک به علی سودانی از دشت آزادگان و عقیل حمادی از اهواز اعطا شد. در بخش بازیگری زن زینب چلداوی از ابوحمیظه جایزه سوم زن را کسب کرد و خانم مریم طرفی از سوی داوران تقدیر شد.
در بخش کارگردانی هادی الجرف از هویزه مقام اول و مرتضی منصوری مقام دوم کارگردانی را به خود اختصاص دادند.
در بخش طراحی صحنه معصومه فریسات از دشت آزادگان و سارا اسدی از هویزه به طور مشترک مقام اول را کسب کردند.
دبیر این دوره از جشنواره تئاتر عربی، در گفت وگو با همشهری بیان کرد: این دوره نیز به میزبانی دشت آزادگان در حالی برگزار شد که استقبال خوبی از مردمی بودنش شد و سالن‌ها جای خالی نداشتند.
«جبار رافع نژاد» افزود: در این جشنواره از میان 14 متن در مرحله بازبینی و انصراف 4 نمایش، 10 کار به رقابت در بازبینی پرداختند. بنابراین از بین 10 اثر 6 اثر به مرحله نهایی جشنواره راه یافتند و از چهارشنبه، 5 خرداد، اجرا داشتند.
داوری این جشنواره به عهده آلبوعبادی، میاحی و ربیحاوی بود.


منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری