کد خبر : 1372             انتشار : 1395/03/11 00:33          تعداد بازدید : 1751

آیا زمینهای جفیر به مالکان اصلیشان باز می گردد؟

زمینهای جفیر به مالکان اصلیشان باز می گردد؟

گزارش:سمیه تیاری

در طرحی به نام «جفیر» قرار بر این بود که 40 هزار هکتار از اراضی بایر و بدون مالک منطقه جفیر به خانواده‌های شهدا و ایثارگران، که شغلی ندارند، واگذار شود تا آن‌ها در این اراضی کار کنند.
اما در اجرای این طرح، اقداماتی غیرقانونی نیز رخ داده که بارها موجب اعتراض کشاورزان جفیر شده است. کشاورزان جفیری مدعی هستند برخی شرکت‌ها در این طرح، زمین‌های آن‌ها را که سند دارند و مالکیتشان متعلق به خود جفیری‌هاست، تصرف می‌کنند و به دیگران اجاره می‌دهند.
جفیر روستایی دورافتاده در شهرستان هویزه است که در جنوب‌غرب خوزستان و غرب اهواز قرار دارد. کشاورزان روستای مرزی «جفیر» برای جلوگیری از تصرف غیرقانونی اراضی‌شان توسط یک شرکت تعاونی همه توان خود را به کار گرفته‌اند تا از مجراهای قانونی به حق خود برسند.

تصرف غیرقانونی
رئیس انجمن صنفی کشاورزان دشت‌آزادگان و هویزه در این زمینه به همشهری می‌گوید: مطابق این طرح قرار است زمین‌های بایر به خانواده‌های شهدا و ایثارگر، که بیکار هستند، واگذار شود تا در آن شغل ایجاد شود.
«حسین مرمضی» با اشاره به این که قانون برایشان تعیین کرده زمین‌های بدون مالک را پیدا و در آن‌ها کشت و کار کنند، می‌افزاید: به هر ایثارگر 10 هکتار زمین تعلق می‌گیرد.
اما متاسفانه در این طرح اشخاصی غیربومی با استفاده از نام خانواده شهدا مشغول تصرف زمین‌های مردم جفیر هستند.

استدلال غیرقانونی
مرمضی برخی از سندهای مالکیتِ در اختیار کشاورزان را مربوط به سال 1319 می‌داند و می‌گوید: شرکت‌هایی هستند که با اعمال فشار سعی می‌کنند کشاورزان را وادارند تا زمین‌های سنددار خود را واگذار کنند. بدون اینکه هیچ پولی به صاحب زمین داده شود. در حالی که چندین شرکت غیربومی نیز بین آن‌ها هستند.
رئیس انجمن صنفی کشاورزان دشت‌آزادگان و هویزه اضافه می‌کند: این شرکت‌ها کشاورزان را تحت فشار قرار می‌دهند و سعی می‌کنند با ایجاد رعب و وحشت کشاورزان را وادار به تسلیم زمین‌هایشان کنند. حتی نامه‌ای نوشته‌اند که کشاورزان دست به تشویش اذهان عمومی می‌زنند. در حالی که نظامیان این خاک و بوم همواره مراقب اموال مردم هستند.

کمک گرفتن از قانون
مرمضی می‌گوید: مدیران این شرکت‌ها از وقوع تخلفات اظهار بی‌اطلاعی می‌کنند اما کشاورزان می‌گویند بارها به آن‌ها مراجعه کرده و اسناد خود را نشان داده و از آن‌ها خواسته‌اند زمین‌هایشان تصرف نشود؛ اما به حرف‌هایشان اعتنایی نشده است و با وجود پیگیری‌های فراوان، بار بعد برای تسلیم کردن صاحبان زمین با مامور انتظامی به سراغ آن‌ها رفته‌اند که چنین عملکردی موجب درگیری و تنش بین کشاورزان و متعدیان شده است. رئیس انجمن صنفی کشاورزان دشت‌آزادگان و هویزه می‌افزاید: سعی داریم از طریق مذاکره و قانون راه حلی پیدا کنیم، اما تا الآن نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.

کاری خودسرانه انجام نمی‌شود
رئیس هیأت مدیره اتحادیه تعاونی‌های ایثارگران خوزستان، طرح جفیر را حاصل عملکرد سازمان جهادکشاورزی می‌داند و می‌گوید: در زمان گذشته از این طرح استقبال نشد؛ اما الآن چون طرح رونق گرفته است، طرفدارانش زیاد شده‌اند و اگر هم سودی داشته باشد، درنهایت روستاییان منطقه سودش را می‌برند.
«ملک‌محمد باقرپور» اضافه می‌کند: این طرح مربوط به 20 سال پیش است. ایثارگران سال‌ها پیش برای دریافت زمین پول پرداخت کرده و در واقع زمین‌ها را خریده‌اند. باقرپور می‌گوید: کشاورزانی که سندشان مربوط به آن زمان است و زمین‌هایشان در این طرح آمده، باید از طریق قانون پیگیر باشند. وی تأکید می‌کند: هر تصمیمی در این طرح با هماهنگی دستگاه‌های نظارتی یعنی سازمان تعاون روستایی، قرارگاه خاتم‌الانبیا(ص) و جهادکشاورزی گرفته می‌شود. آن‌ها حتما در جریان همه چیز قرار می‌گیرند و هیچ کاری خودسرانه انجام نمی‌شود.

20 سال در کش و قوس
طرح جفیر در کش و قوس واگذاری و تصرف، 20 سال است طول کشیده و همچنان کشمکش بر سر زمین‌های آن بین کشاورزان و شرکت ایثارگران باقی است؛ کشمکشی که در نهایت به سود کسانی پایان خواهد یافت که حق خود را به درستی اثبات کنند؛ اما آنچه در این بین از چشم‌ها دور می‌ماند، هزینه و زمانی است که کشاورزان ناگزیر از خود مایه می‌گذارند تا واقعیت امری را برای دیگران روشن کنند که در ایجاد آن نقشی نداشته‌اند.

زمین‌های با مالکیت شخصی پس داده می‌شود
مدیر امور اراضی سازمان جهادکشاورزی خوزستان با اشاره به واگذاری زمین‌های ملی و دولتی به ایثارگران در طرح «جفیر» می‌گوید: فقط آنچه ملک دولت باشد، به ایثارگران واگذار می‌شود و به هیچ عنوان زمینی که مالکیت شخصی دارد واگذار نمی‌شود. «کاظم شاچری» در گفت‌وگو با همشهری می‌افزاید: کسانی که نسبت به ملی شدن اراضی اعتراض دارند باید از طریق قانون پیگیر موضوع شوند و چنانچه ثابت کنند زمین‌هایشان مالکیت شخصی دارد، می‌توانند زمین خود را پس بگیرند. شاچری با بیان این که با احراز مالکیت شخصی زمین، اداره منابع طبیعی اسناد مالکیت خود را اصلاح می‌کند، می‌گوید: تا حالا چندین بار پیش آمده شخصی با اثبات مالکیت خود توانسته در زمینی که مالکیت دولتی و ملی بر آن وارد شده بود، ادامه تصرف یابد.
منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری