Warning: include_once(../ajax/ghofl.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/borwall/public_html/inc/function-show.php on line 2

Warning: include_once(): Failed opening '../ajax/ghofl.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/borwall/public_html/inc/function-show.php on line 2
تشکیل سومین زنجیره انسانی "نه به انتقال آب کارون" +عکس
کد خبر : 1389             انتشار : 1395/03/14 13:37          تعداد بازدید : 1787

تشکیل سومین زنجیره انسانی "نه به انتقال آب کارون" +عکس

بروال - خوزستانی ها در سومین زنجیره انسانی "نه به انتقال آب کارون" خواستار ورود قوه قضائیه و مدعی العموم به طرح های انتقال آب از سرشاخه های کارون شدند.
تشکیل سومین زنجیره انسانی "نه به انتقال آب کارون"/مدعی العموم به طرح های انتقال آب کارون ورود کند


نه به انتقال آب کارون

گزارش:نادره وائلی زاده


بروال - خوزستانی ها در سومین زنجیره انسانی "نه به انتقال آب کارون" خواستار ورود قوه قضائیه و مدعی العموم به طرح های انتقال آب از سرشاخه های کارون شدند.
به گزارش بروال، جمعی از خوزستانی ها عصر پنجشنبه با تشکیل زنجیره انسانی بار دیگر مخالفت خود را با طرح انتقال آب از رودخانه کارون به فلات مرکزی اعلام کردند.
این گردهمایی سومین زنجیره انسانی و پنجمین تجمع اعتراض آمیز خوزستانی ها در دو ماه گذشته است که با هماهنگی انجمن تازه تاسیس "نه به انتقال آب کارون" شکل گرفته است.
معترضان در پایان این تجمع که در ساحل غربی رودخانه کارون، جنب پل طبیعت برگزار شده بود، برای نخستین بار بیانیه ای صادر کرده و خواستار ورود قوه مقننه و قوه قضائیه برای جلوگیری از اقدامات ضد قانونی دولت در اجرای طرح های انتقال آب کارون شدند.
در این بیانیه که در 12 بند قرائت شد، تجمع کنندگان خواستار تحقیق و تفحص مجلس شورای اسلامی از پروژه های سدسازی و انتقال آب و ورود مدعی العموم به این طرح ها برای دفاع از حقوق مردم شدند.
در بخش دیگری از این بیانیه آمده است: ما فرزندان خوزستان گرد هم آمده ایم تا اعلام کنیم هرگز مقهور توطئه از پیش طراحی شده دررابطه با نابودی خوزستان نمی شویم و زن و مرد و پیر و جوان و حتی کودکان، همه در سایه همدلی و اتحاد مخالفت خود را نسبت به انتقال آب از سرشاخه رودهای کارون، دز، کرخه، مارون و زهره اعلام می کنیم. ما با هر گونه انتقال آب حتی به اسم تامین آب شرب مخالفیم و معتقدیم از راه های دیگری می توان آب شرب هر نقطه ای از کشور را تامین کرد.
در ادامه این بیانیه، معترضان، این تجمع را یک خواسته مدنی، اجتماعی، حیاتی و به حق دانسته و اعلام کردند: دیگر حتی قادر به تنفس، این حداقل خواسته انسانی، نیستیم. در جریان جنگ، خرمشهر به تنهایی در برابر 11 لشکر مکانیزه عراق مقاومت کرد؛ مگر نه به گفته امام راحل (ره) خوزستان دین خود را به اسلام ادا کرد؟ حالا رواست بعد از گذشت سال ها و تحمل بمب های شیمیایی، هوای خااک آلود بر سر مردم نجیب و درد کشیده خوزستانی ببارد و بسیار بیشتر از جنگ قربانی بگیرد؟ آیا پاداش خوزستان از آزمون جنگ تحمیلی به یغما رفتن آب و هوا و کشاورزی و بیکاری جوانان و و فقر و ناامنی است؟
همچنین در این بیانیه تجمع کنندگان خواستار تغییر الگوی کشت در کل کشور به منظور صرفه جویی و مصرف بهینه آب، توقف احیای زمین های موات و بیابان های اصفهان با استفاده از آب کارون و ممنوعیت برنجکاری در اصفهان شدند تعطیل شود تا بدین ترتیب آب شرب برای چهار برابر جمعیت استان اصفهان تامین شود.

*طرح سوال برانگیز"بهشت آباد"
"آقای روحانی رئیس جمهور محترم با انتقال آب کارون، خوزستان را جهنم نکنید" ؛ "انتقال میاه کارون سیؤدی للتیمم بدل الوضو" ؛ "کارون بی جان، مرگ خوزستان" ؛ "تونل بهشت آباد، تیرخلاص بر پیکر بی جان کارون" و "کارون خط الاحمر" . اینها بخشی از پیام هایی بود که معترضان به طرح بهشت آباد در دست گرفته بودند.
خوزستانی ها بیش از 10 سال است که مخالفت خود را با اجرای طرح های انتقال آب اعلام کرده اند؛ اعتراضات یکی دو ماهه اخیر اما در پی اصرار دولت به اجرای طرح انتقال آب رودخانه کارون به استان های اصفهان، یزد و کرمان (موسوم به طرح بهشت آباد) شدت گرفته است.
طرح انتقال آب کارون به کرمان در سفر روحانی رئیس جمهوری به این شهر در 21 اردیبهشت رسما کلنگ زنی شد. اخباری از فعال بودن پروژه های انتقال آب به یزد و کرمان نیز منتشر شده است.
تا کنون بیش از 10 طرح انتقال آب از کارون اجرا شده است اما بهشت آباد بزرگترین و پرابهام ترین آنهاست. این طرح در حالی عملیاتی شده که پارسال سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد این طرح مجوز زیست محیطی نداشته و اجرای آن غیرقانونی است.
البته پیش از این نیز سازمان حفاظت محیط زیست کشور، مرکز پژوهش های مجلس، سازمان بازرسی کل کشور و سازمان مدیریت منابع آب ایران به عنوان متولی آب کشور به این طرح اشکالات فراوانی گرفتند و آن را تایید نکردند.
در همین حال، دوشنبه گذشته (10 خرداد) همایش "بررسی پیامدهای انتقال آب کارون" به درخواست بیش از 180 نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز برگزار شد.
عضو هیات علمی دانشکده علوم آب دانشگاه شهید چمران اهواز در این همایش درباره طرح بهشت آباد گفت: ابعاد فنی طرح انتقال آب بهشت آباد و مصوبه شورای عالی آب با هم درتضاد و سوال برانگیز است.
مهدی قمشی افزود: طرح اولیه بهشت آباد برای 1.2 میلیارد مترمکعب برنامه ریزی شده بود که این طرح در شورای عالی آب تغییر کرد و به 580 میلیون مترمکعب کاهش یافت، این در حالیست که مشخصات سازه ای طرح تغییر نکرده و حجم سد بهشت آباد 1.8 میلیارد مترمکعب است به این معنی که با ساخت این سد حتی قطره ای آب به سمت پایین دست سرازیر نمی شود.
وی با بیان اینکه در سفر ریاست جمهوری به خوزستان وعده شده بود آب فقط برای شرب منتقل شود، اضافه کرد: برای تامین آب شرب استان های اصفهان، یزد و کرمان کمتر از 200 میلیون مترمکعب کفایت می کند؛ از سوی دیگر طرح انتقال آب کوهرنگ سه که برای انتقال 250 میلیون مترمکعب آب از سرشاخه های کارون به اصفهان اجرا شده در آستانه بهره برداری است، که دو برابر نیاز شرب جمعیت اصفهان را تا دهه های آینده تامین می کند.
قمشی تاکید کرد: نخستین شرط برای انتقال آب میان حوضه ای داشتن آب مازاد است، این در حالیست که خوزستان آب اضافه ندارد و وضعیت تالاب ها و رودخانه ها این مساله را ثابت می کند.
وی افزود: در سال های گذشته 1.2 میلیارد مترمکعب آب از کارون بزرگ به فلات مرکزی منتقل شده است و اعتراض خوزستان، بخاطر انتقال آب نیست بلکه برای انتقال بیش از حد آب کارون و اجرای طرح های جدید و مخرب است که موجودیت و حیات این استان را به خطر می اندازد.
قمشی تصریح کرد: ظرفیت منابع آب حوضه زاینده رود حدود 900 میلیون مترمکعب است که اکنون با آب های منتقل شده از کارون به بیش از 1.2 میلیارد مترمکعب رسیده است.
استاد نمونه کشور نیاز زیست محیطی رودخانه کارون را پنج میلیارد مترمکعب عنوان کرد و افزود: اکنون رودخانه کارون آبی ندارد و حدود دو میلیارد مترمکعب به آن اختصاص یافته و بیش از نیمی از آنچه در بستر این رود جریان دارد در واقع فاضلاب و زهاب های کشاورزی است.
قمشی با اشاره به زیان های ناشی از عدم تولید انرژی برقابی و عدم توجیه اقتصادی انتقال آب برای کشاورزی تصریح کرد: اجرای طرح بهشت آباد به این معنی است که پول نفت خوزستان صرف سازه ای می شود که نه تنها فایده و توجیه اقتصادی ندارد، بلکه به منافع ملی خسارت شدید وارد می کند.تشکیل سومین زنجیره انسانی "نه به انتقال آب کارون"

تشکیل سومین زنجیره انسانی "نه به انتقال آب کارون"

تشکیل سومین زنجیره انسانی "نه به انتقال آب کارون"

تشکیل سومین زنجیره انسانی "نه به انتقال آب کارون"

تشکیل سومین زنجیره انسانی "نه به انتقال آب کارون"

تشکیل سومین زنجیره انسانی "نه به انتقال آب کارون"

تشکیل سومین زنجیره انسانی "نه به انتقال آب کارون"
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری