کد خبر : 1404             انتشار : 1395/03/16 12:06          تعداد بازدید : 874

توسعه طرح مداخلات روانی اجتماعی دانش آموزان آسیب دیده در خوزستان

معاون تربیت بدنی و سلامت آموزش و پرورش خوزستان از توسعه طرح مداخلات روانی اجتماعی ویژه دانش آموزان آسیب دیده در استان خبر داد.
به گزارش اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی آموزش و پرورش خوزستان ، محمود معزی با تاکید بر اجرای بند ششم تفاهم نامه همکاری وزارت و ستاد مبارزه با مواد مخدر کشور توضیح داد: پیشگیری از گرایش کودکان و نوجوانان به آسیب های اجتماعی شامل مجموعه ای از خدمات و اقدامات مختلف برای مصونیت بخشی و توانمندسازی است که با ارتقای دانش و آگاهی نوجوانان و نیز اصلاح نگرش های آن ها در کنار ارایه خدمات راهنمایی و مشاوره همراه است.ضمن اینکه هزینه های مربوط به مداخلات مختصر و تخصصی در مورد دانش آموزان در صورت شناسایی به طور رایگان از طریق شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان و اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی این اداره کل تامین می شود.
معزی در ادامه گفت : در قالب طرح مداخلات روانی اجتماعی ، خانواده ها و دانش آموز ان در زمینه محافظت و مراقبت از نوجوانان در برابر رفتارهای پرخطر و آسیب های اجتماعی به ویژه سوء مصرف مواد و اعتیاد آموزش می بینند.و توسعه این طرح برای شناسایی دانش آموزان در معرض خطر و دارای اختلال مصرف انجام می شود.
وی هدف اصلی توسعه طرح مداخلات را کمک به بازتوانی نوجوانان در معرض خطر و توانمند سازی آنها برای سازگاری و تاب آوری در رویدادهای ناگوار دانست و تشریح کرد: پس از شناسایی دانش آموزان در معرض خطر و ارجاع به کمیته پیشگیری، جلسات مشاوره با خانواده دانش آموز با هدف توانمندسازی ، مشاوره ، درمان و حمایت های اجتماعی مورد نیاز صورت می گیرد.
رئیس اداره مراقبت در برابر آسیب های اجتماعی آموزش و پرورش خوزستان نیز گفت: پیشگیری صرفا با رویکرد اولیه کافی نیست.در حالی که برخی از نوجوانان در معرض خطر و یا پرخطر تشخیص داده می شوند، تنها اتکا به آموزش های عمومی نمی تواند کمیته پیشگیری را به اهداف خود برساند و توسعه طرح مداخلات راهکار بعدی است.بر همین اساس، ارایه خدمات فوریت های اجتماعی به نوجوانان در معرض خطر و پر خطر در دستور کار قرار گرفته است.
اباذر فاضل پور با ارایه تعریفی از نوجوان پر خطر و در معرض خطر اظهار کرد : نوجوانان پر خطر به آن دسته از نوجوانانی گفته می شود که بر اساس شواهد و ابزارهای معتبر ، گرایش سوء مصرف مواد و رفتارهای پر خطر دارند و نوجوانان در معرض خطر افرادی هستند که بر اساس همین شواهد و ابزارها در معرض خطر باشند.این شواهد می تواند شامل شواهد شخصیتی روانی ، شواهد رفتاری ، تحصیلی و خانوادگی باشد.
وی عملیات مداخله را شامل غربالگری ، آ موزش ، مشاوره ، درمان، مددکاری و بازتوانی دانست و افزود: مداخله در مرحله درمان می تواند به صورت سرپایی ، روزانه و دراز مدت باشد.و در مرحله مددکاری از محیط زندگی دانش آموز بازدید می شود.و جلساتی با حضور خانواده و یا سرپرستان در مراکز مشاوره صورت می گیرد.
گفتنی است ، دومین نشست کمیته پیشگیری از آسیب های اجتماعی و اعتیاد این اداره کل با دستور کار بررسی دلایل افت تحصیلی و راهکارهای پیشگیری از آن و بررسی و تصمیم گیری در مورد مداخلات روانی اجتماعی در سالن تربیت اداره کل آموزش و پرورش برگزار شد.


تهیه کننده خبر:زینب شریفی
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری