کد خبر : 1407             انتشار : 1395/03/17 00:41          تعداد بازدید : 1554
با حضور متخصصان و استادان دانشگاه

همایش تخصصی کودکان کار در اهواز برگزار شد

بروال -به مناسبت روزجهانی کودکان کار همایشی با عنوان بررسی پدیده کودکان کار در فرهنگسرای علوی اهواز برگزار گردید.


گزارش:امیر انواری
عکس:شهاب سواری


بروال -به مناسبت روزجهانی کودکان کار همایشی با عنوان بررسی پدیده کودکان کار در فرهنگسرای علوی اهواز برگزار گردید.
پدیده کودکان کار سبب افت امنیت اجتماعی می شود
در این همایش که توسط سازمان مردم نهاد ندای تغییر اجتماعی برگزار گردید،علیرضا طرفي،دکترای علوم اجتماعی تحقیقی در مورد کودکان کار ارائه نمود.وی با اشاره به این پدیده گفت:از مهمترین پیامدهای وجود کودکان کار می توان به افت تحصیلی ،فقر،به خطر افتادن رشد و سلامت این کودکان اشاره کرد.همین امر باعث می شود که این پدیده به عنوان یک تهدید اجتماعی قلمداد گردد.این استاد دانشگاه با اشاره به تاثیر متغیرهای سیاسی بر روی این پدید افزود:تصمیمات سیاسی بصورت مستقیم و غیرمسستقیم می تواند بر روی پدیده کودکان کار تاثیر گذار باشد.عدم مدیریت صحیح و برنامه ریزی شده دولت و در نتیجه توزیع نابرابر ثروت از مهمترین عوامل در این زمینه می باشد.
طرفی با اشاره به آمار سال 1390در این زمینه افزود:کودکان کار در کارهای مختلفی همچون پادوئی،دستفروشی،تکدی گری،جیب بری ،توزیع مواد مخدر ،مراکز فحشاء و سوءاستفاده های جنسی و... فعالیت می کنند.که با بالا رفتن سن این کودکان حضور آنها در باندهای توزیع مواد مخدر پررنگتر می گردد.
مردان و زنان کم سن و سال
دکتر فاضل خمیسی مىير اىاره آموزش وپرورش ناحيه چهار اهواز دیگر سخنران همایش کودکان کار بود.وی با اشاره به تیزرهای پخش شده که شامل عکسهای مختلفی از پدیده کودکان کار بود گفت:تا آنجایی که اکثریت مطلع هستند اینان به سبب فقر اقتصادی و فرهنگی به این فعالیتها روی آورده اند.لذا اینان مردان و زنان بزرگ و کم سن و سالی هستند که خانواده هایی را تامین می نمایند.

همایش تخصصی کودکان کار ىر اهواز برگزار شد

وی با اشاره به ترک تحصیل 460 دانش آموز تنها در یک اداره آموزش و پرورش در سال 94-95 گفت:معضلات جامعه ما غالبا اقتصادی و فرهنگی هستند.در خوزستان 620 هزار نفر بی سواد مطلق داریم.بیسوادهای مطلق در سطح کشور 10 میلیون نفر هستند که طبق آمار بالای 70 درصد این افراد در انتخابات شرکت می کنند.و این بدان معناست مه 7 میلیون از آراء تعیین سرنوشت کشور توسط این قشر داده می شود.
خمیسی ضمن انتقاد از بلاتکلیفی راه حل این پدیده عنوان کرد:هنوز مشخص نیست ارگان مسئول پیگیری و برنامه ریزی و رفع معزل کودکان کار کدام ارگان است،شهرداری ،بهزیستی،نیروی انتظامی ؟وی افزود:گرفتن کودکی از این افراد باعث ایجاد عقده و حس انتقامجویی نسبت به جامعه می شود.گرفتن کودکی از این کودکان دست بردن در طبیعت خلقت است.و از رشد طبیعی این کودکان جلوگیری می کند.متاسفانه در جامعه ما شعارها و عقایدی وجود دارد که با هیچ معیار انسانی سازگار نیست.اینکه گفته می شود گلیم خودت را از ...در جهان دیگر پذیرفته نیست.بلکه همه افراد در جوامع دیگر در مقابل همه کودکان مسئولند حال این کودک فرزند تو باشد یا فرزند کس دیگر.
ارگانها بی تفاوت نسبت به معضلات اجتماعی
خمیسی ضمن انتقاد از شهرداری اهواز و ارگانهای دیگر که بودجه های کلان فرهنگی دارند گفت:در کلانشهر اهواز حتی یک بیلبورد تبلیغاتی که حاوی تبلیغ محبت نسبت به این کودکان و یا دیگر معضلات اجتماعی باشد دیده نمی شود در صورتی که همه این ارگانها از نفت و فولاد و لوله سازی و حفاری و گاز و مخابرات گرفته تا شهرداری دارای روابط عمومی های مختلف و بخش های فرهنگی هستند.
وی بار دیگر با اشاره به کودکان کار عنوان کرد:این کودکانی که قادرند نان خانواده هایشان را در این سن تامین کنند.براحتی قادرند از پس چند کتاب بیایند.

همایش تخصصی کودکان کار ىر اهواز برگزار شد

آموزش و پرورش از عوامل کودکان کار
عزیز مزرعه مدیر اداره آموزش و پرورش کارون که یکی از محرومترین شهرستانهای استان می باشد سخنران بعدی این همایش بود.وی یکی از مهمترین عوامل ازدیاد پدیده کودکان کار را آموزش و پرورش دانست.مزرعه اظهار کرد:وظیفه آموزش و پرورش، آموزش مهارتهای زندگی جهت رسیدن به یک زندگی مطلوب برای دانش آموزان است.آموزش و پرورش بدلیل عدم ساخت مدارس در حاشیه ها و مناطق محروم شهرها باعث بوجود آمدن چنین پدیده ای شده است.کیفیت تدریس معلمین در آموزش و پرورش از همین عوامل شمرده می شود.در این زمینه مثال فراوان است.جاسم در سن 9 سالگی بدلیل سوء معامله معلم ترک تحصیل می کند و در نانوایی مشغول می شود.علی12 ساله بدلیل اعتیاد پدر تعامل بد والدیندر یکی از تعمیرگاههای ماشین مشغول می شود و از مدرسه می گریزد.و سلیمه 11 ساله بدلیل عدم وجود مدرسه در نزدیکی خانه مجبور به ترک تحصیل می شودو با مادر خود در بساطی ماهی فروشی مشغول می شود و تنها آرزوی زندگیش بدست آوردن دکانی جهت امرار معاش خانواده اش می شود.
مزرعه در پایان با اشاره به اهمیت محیط زندگی و مدرسه عنوان کرد:دانش آموزی که از کیفیت درجه دوی آموزش برخوردار می شود ،شهروند درجه دو خواهد شد و بالعکس اگر از امکاناتدر جه یک آموزش بهره مند گردد به شهروند درجه یک بدل خواهد شد.
در قسمتی از برنامه شیخ عباس صاکی ،مسئول فرهنگی سازمان بهزیستی استان ازموسسه ندای تغییر اجتماعی جهت برگزاری اولین همایش کودکان کار در استان تقدیر و تشکر کرد.
در پایان همایش از عبدالوهاب زیدان از خیرین شهرستان اهواز بدلیل فعالیتهای انساندوستانه اش در اسکان و مساعدت کودکان تقدیر شد.

همایش تخصصی کودکان کار ىر اهواز برگزار شد

همایش تخصصی کودکان کار در اهواز برگزار شد

همایش تخصصی کودکان کار در اهواز برگزار شد

همایش تخصصی کودکان کار در اهواز برگزار شد

همایش تخصصی کودکان کار در اهواز برگزار شد

همایش تخصصی کودکان کار در اهواز برگزار شد

همایش تخصصی کودکان کار در اهواز برگزار شد
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری