کد خبر : 1416             انتشار : 1395/03/17 11:32          تعداد بازدید : 726

بازنشراظهارات قنواتي/با انتقال تئاتر عربی به مرکز استان موافق هستم

در خصوص انتقال تئاتر عربی به مرکز استان موافق هستم و اتفاقا این تئاتر قابلیت منطقه ای شدن را نیز دارد. همچنین برای تشکیل یک کمیسیون یا مجموعه ای از فعالان برای هم اندیشی های مستمر در خصوص برنامه های جاری نیز حمایت می کنم.
مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خوزستان اظهار کرد: امروز تصویر کاملتر و شفاف تری برایم بوجود آمد و این نشست و گفتگوها کمک می کند تا فهم ما نسبت به مشکلات بازتر شود برای رفع موانع و مشکلات.

همایون قنواتی افزود: بخش مهمی از موانع مطرح شده قابل حل است و مسئله جدی ای نداریم. بخش دیگر موانع گریبانگیر همه هنرمندان استان است ازجمله نبود مکان مناسب و تجهیزات و... که پیگیر رفع آنها هستیم.

قنواتی اظهار کرد: ما هر چقدر به هویت قومی بها دهیم هویت ملی را تقویم کردیم. و تضعیف هویت قومی نیز تضعیف هویت ملی است. در کشورما دین اسلامی و اعتقادات مشترکی که داریم عامل اصلی پیوند ما است.

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: مهم نیست چه زبانی داریم اما روح و قلب و جان ما اسلامی ایرانی است. برخی بر اساس آموزه های غربی می خواهند فضای تبعیض آمیزی ایجاد کنند اما واقعیت این است که موقعیت های مشترک اجتماعی وجود دارد و و اگر کاستی و ضعفی باشد برای همه ما است.

قنواتی گفت: اما در حوزه فرهنگ حق مردم و اقوام است که فرهنگ خود را غنی کنند. ما دعوت می کنیم که فعالیت های فرهنگی عربی در سایر زمینه ها انجام شود. چه ایرادی دارد خبرگزاری عربی داشته باشیم. روزنامه عربی، نمایش های عربی و... و ما از همه این برنامه ها حمایت می کنیم. هر چقدر موسسات فرهنگی، هنری و قرآنی فعالیت کنند مورد حمایت دولت قرار می گیرند.

وی یادآور شد: اشاره به اینکه در برخی شهرستان ها مجوزهای مراسم را لغو می کنند باید توضیح بدهم که این مشکل فقط مختص سوسنگرد یا شادگان نیست، همین موضوع در دزفول، بهبهان و شهرستان های دیگر نیز اتفاق افتاده است. تا کنون به هیچ برنامه فرهنگی نگاه امنیتی نشده است و کسی به ما نگفته که برنامه ای باشد یا نباشد، اجرا شود یا اجرا نشود.

قنواتی با بیان اینکه در همین جلسه قاسم آل کثیر حضور دارد و می داند که به همه درخواست برنامه های عربی از جمله برنامه روز جهانی زبان مادری، برنامه فرسان الشعر، برنامه جشن گرگیعان، مسابقات شعر رمضان و .... مجوز دادیم و اتفاقا به خوبی اجرا شدند افزود: وقتی نظام مجوز می دهد یعنی همه نهادهای مرتبط با موضوع همچون دستگاه های سیاسی، امنیتی، اجتماعی، فرهنگی و... اجرای این برنامه را تایید کرده اند. باید بگردیم ببینیم چه کسی یا افرادی بر خلاف قانون ما عمل می کنند که منجر به برگزار نشدن برنامه می شود؟

مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: اظهارات برخی از دوستان در حوزه شعر نیز درست است و من نیز در این زمینه هم نظر دوستان هستم که شعر باید پویا باشد. نباید اشعارمان معطوف به نظام های قدیمی همچون دوره فئودال باشد. مثلا موسیقی هایی همچون دایه دایه وقت جنگ است و... مربوط به دوره های پیشین دارد و باید نگاه به روزتری به شعر داشته باشیم. ادبیات ما باید همگام و همراه با دغدغه های امروزی ما باشد.

قنواتی با اشاره به جشنواره سالانه تئاتر عربی خوزستان گفت: در خصوص انتقال تئاتر عربی به مرکز استان موافق هستم و اتفاقا این تئاتر قابلیت منطقه ای شدن را نیز دارد. همچنین برای تشکیل یک کمیسیون یا مجموعه ای از فعالان برای هم اندیشی های مستمر در خصوص برنامه های جاری نیز حمایت می کنم.

به گزارش خبرنگار ما، مقرر شد این جلسات با طیف های مختلف و افراد دیگری از فعالان عرب هماهنگ و برگزار شود. این برنامه با مدیریت و هماهنگی عادل حیدری مشاور مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی در امور بین الملل برگزار شد.

لازم به ذکر اینکه صحبتهای فوق مرداد ماه 94 در دیدار جمعی از نخبگان عرب ایراد شده بود.
منبع خبر:تابناک
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری