کد خبر : 1417             انتشار : 1395/03/17 15:53          تعداد بازدید : 955
نماینده آبادان:

76درصد نیروهای پالایشگاه غیربومی اند

یکی از نمایندگان مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی گفت: براساس تحقیقات و استعلام های انجام شده، از مجموع چهار هزار نیروی شاغل در پالایشگاه آبادان، 76 درصد آن را غیر بومیان تشکیل می دهند.
جلیل مختار در گفتگو با ایرنا از بیکاری جوانان جویای کار به عنوان معضل کشوری یاد کرد و افزود: این موضوع در شهرستان های آبادان و خرمشهر جدی تر بوده و لازم است در این خصوص همکاری و هم اندیشی شود.
وی با ابراز نگرانی از اشتغال غیربومیان در قطب های اقتصادی آبادان، بیان کرد: زنگ خطر اشتغال غیربومیان در صنایع این شهرستان بویژه پالایشگاه آبادان به صدا در آمده و این موضوع نیز با وزیر نفت مطرح شده است.
وی با بیان ضعف هایی که در جذب نیرو وجود دارد، اظهار کرد: استخدام پالایشگاه آبادان با شیوه جذب سراسری انجام می شود و متقاضیان بومی با کلانشهرها و شهرهای برخوردارتر رقابت می کنند و با توجه به کیفیت تحصیل در کلانشهرها، در این رقابت سهمی برای اشتغال بومیان باقی نمی ماند.

*** اشتغال، نخستین مطالبه مردم از نمایندگان
مختار در ادامه با تاکید بر لزوم همکاری همگانی در راستای رونق اشتغال، از اشتغال به عنوان نخستین مطالبه مردم از نمایندگان مجلس شورای اسلامی یاد کرد و گفت:مشکل بیکاری در آبادان در وهله نخست به سوء مدیریت و برخی بی برنامگی ها، و در وهله دوم مشکلات اقتصادی کشور و تورم که مربوط به کل کشور است، باز می گردد.

** نمانیدگان خوزستان مخالف خصوصی سازی پالایشگاه هستند
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی همچنین با اعلام مخالفت نمایندگان آبادان و خوزستان در مجلس دهم با خصوصی سازی پالایشگاه آبادان، افزود: پالایشگاه آبادان به عنوان یک پالایشگاه حاکمیتی که 35 درصد فرآوردهای نفتی کشور را تولید می کند نباید بدون کارشناسی و آسیب شناسی به بخش خصوصی واگذار شود.
مختار گفت: 15 نماینده مردم خوزستان در مجلس شورای اسلامی نیز در نامه ای به وزیر نفت و دبیر شواری امنیت ملی، توقف واگذاری این پالایشگاه به بخش خصوصی را خواستار شدند و منتظر نظر نهایی شواری امنیت ملی در این خصوص هستیم.
وی پالایشگاه آبادان را پیشرو در علم، صنعت و جذب دانش و فنآوری دانست و اظهارکرد: پالایشگاه آبادان نماد مقاومت مردم این شهرستان در سال های دفاع مقدس است که پس از پایان جنگ تحمیلی مجدد بازسازی شد.
مختار افزود:پالایشگاه آبادان از مراکز مهم و راهبردی کشور است که در برخی موارد دچار دچار سوء مدیریت شده و نیروهای ارزشی که در بازسازی و تولید مجدد آن نقش مهم داشتند، به دلیل واهی و غیر قابل قبول از مدیریت های آن کنار گذاشته شدند.
وی، زیان ده بودن پالایشگاه آبادان را به دلیل برخی سوء مدیریت ها و چندگانگی نیروهای انسانی دانست و گفت:نیروهای غیربومی، در شهر ماندگار نیستند و پس از مدتی به دلایل مختلف درخواست انتقال داده و ازآبادان می روند و باز، این شرکت نفت است که باید با نیروی تازه کار دست و پنجه نرم کند.

*** جذب 100 درصدی نیروی بومی برای گام دوم توسعه پالایشگاه آبادان
نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی در ادامه اظهارکرد: با راه انداری گام دوم پالایشگاه این بخش رونق می گیرد و با نظارت هایی که در بخش اشتغال بومی قرار است انجام شود 100 درصد جذب نیروهای فازدوم پالایشگاه بومی خواهند بود.
مختار گفت:با مقایسه شرکت های نفتی دیگر شهرستان ها می توان دریافت که عسلویه در این مدت در جذب سرمایه گذار موفق بوده و آن نیز، به دلیل امتیاز تخفیف 30 درصدی به سرمایه گذاران است و ما انتظار تصویب طرح هایی را داریم که باعث جذب سرمایه در آبادان شود.
وی با تاکید بر جذب سرمایه های نفتی که در تهران معامله می شود افزود: دفاتر خرید و فروش فرآورده های نفتی باید در آبادان باشد و هر نوع جابجایی سرمایه در بانک های این شهرستان انجام شود.

*** سوال از وزیر در خصوص عملکرد وزارت کشاورزی در مزارع پرورش میگو چوئبده
نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی همچنین با تاکید بر لزوم استفاده بهینه از ظرفیت مزارع پرورش میگو چوئبده آبادان در رونق و اشتغال منطقه، گفت:عملکرد وزارت کشاورزی و شیلات ایران در مزارع پرورش میگو چوئبده قابل قبول نیست.
مختار افزود:کمبود نقدینگی برای افزایش رقابت، نبود جاده دسترسی مناسب، تامین نشده لارو میگو، پرداخت نشدن به موقع تسهیلات به فعالان در این عرصه باعث شده تا تعداد مزارع پرورش میگو این منطقه از 120 مزرعه به 31 مرزعه کاهش یابد.
وی گفت:هم اکنون هشت واحد فن آوری اولیه و پنج واحد تکثیر در چوئبده آبادان مشغول فعالیت هستند.
وی افزود:برخی اعمال مدیریت ها در موضوع شیلات باعث شده تا 60درصد از ظرفیت حوضچه های پرورش میگو کاهش یافته و طبق پیش بینی تولید امسال این مزارع از چهار هزار تن به 800 تن کاهش یابد.
مختار گفت:متاسفانه در زمین پرورش ماهی در قفس نیز با توجه به ویژگی شهرستان آبادان و نزدیکی آن به خلیج فارس و خورهای منطقه اقدام خاصی صورت نگرفته که مسئولان امر باید در این خصوص پاسخگو باشند.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری