کد خبر : 1431             انتشار : 1395/03/20 18:26          تعداد بازدید : 1596
رئیس مجمع نمایندگان خوزستان:

بازگرداندن نام های تاریخی خفاجیه،دورق،عبادان و..حق مسلم مردم است

بازگرداندن نام های تاریخی خفاجیه،دورق،عبادان

نشست خبری حجت الاسلام و المسلمین مجید ناصری نژاد نماینده ی مردم شادگان در مجلس شورای اسلامی و رئیس مجمع نمایندگان استان خوزستان به همراه اقبال محمدیان ، نماینده ی مردم رامهرمز و دبیر مجمع نمایندگان استان خوزستان با اصحاب رسانه ، به صرف افطار در گیت بوستان برگزار شد .نام شهرهای خوزستان به اسامی تاریخی برگردد


رئیس مجمع نمایندگان خوزستان در این نشست گفت: بازگرداندن نام های تاریخی شهرهایی مثل سوسنگرد به خفاجیه؛ شادگان به دورق یا فلاحیه؛ آبادان به عبادان و... حق مسلم مردم است.

مجید ناصری نژاد افزود: این مطالبه باید از طریق قانون پیگیری شود و هیچ منع قانونی برای این کار وجود ندارد و نظام نیز هیچ مخالفتی با این موضوع ندارد.


ناصری نژاد اضافه کرد: نام های تاریخی بحث یا موضوع امنیتی نیستند و این مطالبه از سوی مجمع نمایندگان پیگیری می شود و در نهایت ما مطیع رای نظام هستیم.
وی همچنین توضیح داد: وجود هر کدام اقوام یک ظرفیت برای این کشور به شمار می آید اما هر کدام نیز سبک و سلیقه ای دارند که باید به آن احترام گذاشت. وجه تسمیه نام شهرها نیز نیاز و مطالبه به حقی است که می بایست پیگیری و به نتیجه برسد.

خودرو های اروندی اتفاق خوبی بود


وی گفت: ما آمده ایم شفاف ، با صداقت و در کنار سایر عزیزان رسانه و البته نمایندگان و مدیران ابتدا مشکلات را رصد و بعد با برنامه ریزی همه را در راستای مرتفع شدن ، در دستور قرار دهیم.ما اعتقاد داریم تمام ظرفیت‌های استان باید برای توسعه و آبادانی خوزستان صرف شود، وقتی استان با عقب ماندگی روبه رو است چرا باید اولویت استفاده از این ظرفیت ها در استانهای دیگر باشد.


نماینده ی مردم شادگان در مجلس دهم گفت: خوشبختانه در زمان مقتدایی اتفاقات خوبی رخ داد، که یکی از مهمترین آنها خودروهای اروندی است و ما این امر را حق مردم خوزستان میدانیم و معتقدیم گستره ی تردد این خودروها باید افزایش یابد و قطعا جهت حفظ این امتیاز برای استان خوزستان تلاش می کنیم .
وی خاطر نشان کرد: ما در مجلس هفتم دنبال این بودیم که برای خوزستان خودروهای مناسب با توجه به گرما و استهلاک بالا و مصرف بنزین در نظر گرفته شود و همین موضوع ما را با وزیر صنایع درگیر کرد البته دولت قول همکاری داد، اما به مجلس نهم کشیده شد و در نهایت با پیگیری مقتدایی این موضوع به خودروهای پلاک اروندی ختم شد.


اصرار بر بومی بودن استاندار


وی همچنین با تاکید بر لزوم انتصاب استاندار بومی در خوزستان ، گفت: اصرار ما بر بومی بودن استاندار آینده ی خوزستان است، اما زمان را در برهه ای از دست دادیم و این زمان از دست رفته هنگامی بود که مجلس نهم و دهم در حال نقل و انتقال بودند البته ما سعی کردیم قضیه را مدیریت کنیم تا به مشکل نخوریم و بدون هماهنگی استانداری روی کار نیاید.
ناصری نژاد گفت: ما ریسک بالایی انجام دادیم و قبل از تحویل گرفتن مجلس با معاون اول دولت جلسه داشتیم و پافشاری کردیم که حتما شاخص ها و خواسته های مردم مورد توجه قرار گیرد.

ناصری نژاد خاطر نشان کرد: انصاف نیست با تمام ظرفیت‌های موجود در خوزستان شاهد بیکاری باشیم و نرخ بیکاری در برخی شهرهای استان به بالای 42 درصد برسد.همچنین توجه به صنعت از دیگر دیدگاه های ماست . ناوگان حمل و نقل عمومی ما باید نوسازی شود و خودروهای اروندی نیز می تواند به حل این مشکل کمک کنند.غیر بومی ها از استان بروند


وی در عین حال با تاکید بر اینکه غیربومی ها باید از استان بروند ، گفت: باید فرصت های اشتغالزایی در خدمت خوزستانی ها باشد، غیربومیها و پروازی ها و پیمانکاران غیربومی باید از استان بروندو ما به شدت معترض این موضوع هستیم که سرمایه شرکت‌های بزرگ به استان تهران برود ولی مسائل زیست محیطی، بهداشتی، آب و برق و زیرساخت ها و مشکلات آنها برای مردم استان ما بماند.

این نماینده ی مجلس گفت: اینکه پولی که حق مردم خوزستان است و باید برای آموزش، ورزش، بهداشت صرف شود به تهران برود ظلم به مردم است.


برای طرح 550 هزار هکتاری می گوییم آب نیست


وی تصریح کرد: ما قطعا در 4 سال حضورمان به فکر رفع مشکلات استان خواهیم بود و اولویت اول تا آخر ما در خصوص اشتغالزایی خوزستان است.همچنین ما باید در زمینه کشاورزی، باغبانی، آبزی پروری، شیلات، دامپروری و... توجه ویژه ای به خوزستان داشته باشیم.
ناصری نژاد با اشاره به طرح 550 هزار هکتاری در خوزستان ، گفت: این یک تاسف است که طرح 880 هزار هکتاری به 550 هزار هکتار برسد و برای طرحی که 50 هزار هکتار آن هم مربوط به ایلام است بگوییم آب نیست ولی طرح انتقال آب را در کنارش مشاهده کنیم !

ناصری نژاد با اظهار اینکه ما در حوزه مارون، جراحی و بعضا کارون ممنوعیت کشت داریم، یادآور شد:کشاورزی باعث اشتغال و ثروت میشود و یک بیکار هم برای استان نمیگذارد از این رو باید به این صنعت مهم در استان خوزستان توجه ویژه ای شود.


نخیلات شادگان به دلیل کمبود آب در حال از بین رفتن هستند


ناصری نژاد گفت: یکی دیگر از دیدگاه های ما توجه به نخیلات است، اکنون در شادگان 3/5 نفر نخل وجود دارد که بدلیل کمبود آب و قطع آب در حال از بین رفتن هستن، این در حالی است که صنعت خرما اگر مورد توجه قرار گیرد و صنایع جانبی آن راه اندازی شود هزاران شغل ایجاد میشود.

وی گفت: در صنعت ظرفیت‌های فراوانی وجود دارد که مغفول مانده اند، در تجارت ظرفیت‌های بندری ما که با تاریخ استان گره خورده است و بعضا برخی از بنادر غیرفعال شدند باید مورد توجه قرار گیرند، متاسفانه برخی کالاها در استانهای دیگر بندری بدون ممنوعیت صادر و وارد میشوند، اما در خوزستان نام قاچاق بخود میگیرند و سرمایه برخی تجار اینگونه سالها در انبارهای گمرک خاک میخورند.


عدم مراکز درمانی در روستاها


ناصری نژاد بیان داشت: ما اعتقاد داریم بنادر باعث توسعه استان وکشور می شود همچنین ظرفیت دیگر موضوع گردشگری است که در تمام استان این قابلیت وجود دارد.


ناصری نژاد در بخش دیگری از صحبت های خود به موضوع حاشیه نشینی اشاره کرد وگفت: ابتدا یابد علت را جویا باشیم و اینکه بسیاری بیکاری، عدم توسعه روستاها، انتقال آب و خشک شدن زمین های کشاورزی را موثر می دانند.طبیعی است وقتی زندگی روستا و اقتصاد آنها وابسته به کشاورزی و آب است و شرایط، فراهم نباشد حاشیه نشینی بوجود می آید و از دلالیل دیگر گسترش حاشیه نشینی عدم مراکز درمانی، آموزشی، رفاهی، آسفالت و... در روستاها است.

استاندار باید فراجناحی باشد

اقبال محمدیان، نماینده ی مردم رامهرمز و رامشیر نیز در این نشست خبری گفت: در بحث استاندار یکی از اولویت‌های ما توجه به شاخصها است، حال بومی و غیر بومی فرق ندارد اما تجربه ، مدیریت ، نگرش فراجناحی و فراسیاسی مورد توجه و تاکید است.

محمدیان اظهار کرد: ما سرجنگ با دولت نداریم و انتخاب استاندار را حق دولت می دانیم ولی باید دولت به خواسته های توجه کند و فردی روی کار بیاید که به مشکلات و ظرفیت های استان آگاه باشد .ما معتقدیم که مقتدایی زحمات فراوان و تصمیمات شجاعانه ای داشت ولی در کنار این مزایا ضعفهای فراوانی هم داشت، اما این قول را می دهیم که موضوع خودروهای پلاک اروندی را با جدیت پیگیری کنیم و نمی گذاریم موضوع به دغدغه ی مردم تبدیل شود.

برای بازگرداندن مقتدایی پافشاری کردیم


محمدیان ادامه داد: ما برای بازگرداندن مقتدایی پافشاری فراوان کردیم ولی دولت برگشت او را غیرممکن دانست و معتقد بودند که با این کار اقتدار دولت زیر سوال میرود.

وی گفت: ما اعتقاد داریم خوزستان دارای ظرفیت های بکر و فراوان است و با توجه به اینکه 15 نماینده جدید در مجمع حضور دارند که ترکیب فوق العاده ای میباشد قطعا با انگیزه فراوان به فکر رفع مشکلات هستیم.
محمدیان بیان کرد: یکی از دیدگاه های ما اتمام پروژه های نیمه تمام است همچنین تمام ایرادات هندسی و حادثه خیز جاده ها باید مرتفع شود.من خودم را برای حضور در کمیسیون عمران معرفی کردم و امیدوارم پذیرفته شدم، زیرا اعتقاد دارم عمران در خوزستان عقب افتاده است، جاده های استان قتلگاه هستند و باید تلاش شود در کنار تولید خودرو جاده های خوب نیز احداث شود.


وی تاکید کرد: توجه به کشاورزی از دیگر دیدگاه های ماست همچنین توجه به مشکلات آب و فاضلاب که اکثر شهرهای استان با آن مواجه هستند نیز از اولویت های ما می باشد.

حتی یک نماینده در هیئت رئیسه نداریم!


محمدیان گفت: یکی از مسائلی که ما را متاثر کرد نداشتن حتی یک نماینده در هییت رییسه است
انشاءالله با وحدت سایر عزیزان در دوره بعد یک نفر را وارد این مهم کنیم، اما دلیل حضور بالا در کمیسیون انرژی توسط خوزستانی ها این است که 70 درصد انرژی کشور از خوزستان تامین میشود و گردش مالی بالایی در این زمینه هست.

وی اظهار کرد: اما من اعتقاد دارم باید در کمیسیون های مختلف نماینده داشته باشیم، مثلا در کمیسیون کشاورزی 2 نماینده داریم که انتظار میرود اولین مطالبه استان یعنی طرح مقام معظم رهبری را با جدیت پیگیری و به سرانجام برسانند.

تذکر به وزیر نیرو


محمدیان بیان کرد: من در مجلس به وزیر نیرو تذکر دادم که به هیچ عنوان نباید طرح 550 هزارهکتاری به دلیل کمبود آب کاهش یابد اما در کنار آن شاهد انتقال آب از سرشاخه ها باشیم
وی همچنین گفت: متاسفانه با اینکه رامهرمز شهرستانی با کاربری کشاورزی است اما 8 هزار هکتار از زمین های موجود در طرح را سهمیه ای نمیدهند , این ظلم به کشاورزی در تمام استان است.
نماینده ی مردم رامهرمز و رامشیر گفت: نمایندگان استان با برگزاری جلسه تصمیم گرفتند راهکارهایی برای آینده خوزستان ترسیم کنند اولین کار تشکیل و ثبت اساسنامه ای با برنامه و هماهنگ برای توسعه استان است و دوم تشکیل شورای راهبردی جهت استفاده از ظرفیت‌ها و در نهایت استفاده از نیروی انسانی قوی و کارآمد است.


منبع:شوشان
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
یاسر من المانیا ( 1395-03-23 21:10 )
طبعا نعم موافق

حامدالبوموسی من الفلاحیه الحبیبه ( 1395-03-22 02:20 )
هذاحقنا الی یرجعن اسامی مدنه الی حقیقتهن

جلیل من الفلاحیه ( 1395-03-21 23:07 )
موافق

الاهوازعلی حزباوی ( 1395-03-21 12:15 )
انشاءالله انشوف العمل مانرید بس کلام ومن الله التوفیق

عزیزالبوعی ( 1395-03-21 05:31 )
بسم الله الرحمن الرحیم
اللهم صل علی محمد وال محمد
درود برشیخ مجیدناصری نژاد وبرادراقبال محمدیان مردم عزیزخوزستانی انتظارازهمچین مردان دارد یاحسین یاحسین یاحسین

 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری