کد خبر : 1448             انتشار : 1395/03/23 11:40          تعداد بازدید : 1399
بازگشت نام شهرها مطالبه مردم است.

بازگشت وحدت آفرین نام ها

موضوع نام شهرهای عمدتا عرب نشین استان موضوع تازه ای نبوده و نیست و تمامی اهل وجدان از هموطنان ساکن در استان خوزستان به خوبی می دانند که اسامی غیر رسمی بسیاری از این شهرها علیرغم تغییر نام در زمان حکومت اول پهلوی ،هنوز در بین مردم رواج دارندفراتر اینکه فقط از این نام ها استفاده می کنند..
بازگشت وحدت آفرین نام ها
امیر انواری

چند صباحی است که فضای مجازی در بین نخبگان استان خوزستان تحت تاثیر مصاحبه حجه الاسلام و المسلمین ناصری نژاد نماینده مردم دورق(شادگان)و رئیس مجمع نمایندگان استان قرار گرفته است.ناصری نژاد در آن مصاحبه که موضوعاتی همچون فقر و بیکاری و انتقال آب و مشکلات زیست محیطی استان و خودورهای اروندی و انتخاب استاندار و ... مطرح شد در پاسخ به یکی از خبرنگاران رسانه های استانی مبنی بر درخواست عمومی برگرداندن نامهای تاریخی و اصیل برخی شهرستانهای عرب نشین مورد فوق را کاملا قانونی و ممکن دانسته وآن را حق اهالی این شهرها دانست.وی اظهار کرد که نمایندگان استان تلاش خود را در راه تحقق این خواسته خواهند کرد.
تا اینجای قضیه هیچ مورد غیرعادی و خلاف عرف و قانون و نظام اسلامی وجود نداشت.و همه طرفهای مطرح در صحبت فوق از خبرنگار گرفته تا نماینده مردم و تا خود مردم مطالبه شان در مسیر قانون و حقوق ذاتیشان بوده است.
اما چه شد که برخی از به اصطلاح نخبگان استان که اغلب از هموطنان غیرعرب بوده اند از همان جلسه اعتراض خود را از طرح سوال شروع کرده و سعی در برهم زدن نظم جلسه مذکور کردند.تا انعکاسات بعدی در شبکه های اجتماعی و برخی از سایتها همه و همه اعتراضات در برابر طرح و مطالبه یک حق کاملا مشروع بوده که هیچ ارگانی در هیچ جایی از خلاف بودن آن ذکری نبرده است.
کار به جایی رسید که برخی از فعالان معلوم الحال که رزق و روزیشان را از راه تاریخ سازی و و خلق عناوین جدید در می آورند شروع به توهین به نماینده مردم در مجلس و فراتر از آن گاها توهین به علمای استان کردند.آنهم تنها بدلیل موافقت علمای مذکور با برگرداندن اسامی شهرهای فوق الذکر.
جالب تر و باعث تاسف اینکه یکی از سایتهای اصولگرا در صفحه اصلی اظهارات نماینده مردم دورق را در قالب شیطنت یک خبرنگار و کلاه گذاشتن سر نماینده قلمداد می کند.و مجددا از حربه وحدت اقوام ساکن در استان استفاده نموده و مطرح کنندگان را به برهم زدن وحدت متهم می نمایند.غافل از اینکه مقابله با چنین درخواستهای مردمی و زمینه سازی برای ضدنظام و تفرقه آمیز جلوه دادن آنها موجب وحدت شکنی خواهد بود نه پیگیری خواست به حق مردم.


موضوع نام شهرهای عمدتا عرب نشین استان موضوع تازه ای نبوده و نیست و تمامی اهل وجدان از هموطنان ساکن در استان خوزستان به خوبی می دانند که اسامی رسمی بسیاری از این شهرها علیرغم تغییر نام در زمان حکومت اول پهلوی و در راستای مقابله با قومیتهای ساکن ایران ،هنوز در بین مردم رایج می باشد.بلکه فراتر از این اینکه به ندرت می توان شخصی را پیدا کرد که در صحبتهای روزمره خود از نام سوسنگرد و یا خرمشهر و یا آبادان و... استفاده نماید.بلکه در اذهان عمومی و بدلیل ناهمگون بودن این اسامی با فرهنگ و زبان مردم از اسامی تاریخی و اصلی که سالیان سال مورد استفاده بوده و در اسناد حکومتهای ماقبل پهلوی نیز بوده اند استفاده می کنند.برگرداندن نامهای اصلی شهرهای محمره و عبادان و خفاجیه و دورق و معشور و... نه تنها موجب تفرقه نخواهد شد بلکه حس وطن دوستی را که ساکنان این شهرها طی صدها سال ودر برهه های مختلف در تاریخ ثبت کرده اند قوی تر و پایدارتر خواهد نمود.درواقع مطالبه برگرداندن نام شهرها در راستای اهداف نظام و مقابله با بقایای اعمال غیرانسانی رژیم منحوس پهلوی می باشد.

بازگشت وحدت آفرین نام ها

نمونه مدعای مردمی بودن مورد فوق استفاده از این عناوین توسط افرادی است در اخلاص و سابقه و فداکاری و علم آنها شک و شبهه ای وجود ندارد.حضرت آیت الله جزایری در سخنرانی ای که در اولین نمایشگاه الأهواز عبر التاریخ داشته اند به صراحت از اسامی اصلی این شهرها نام می برد.که موجب تشویق حاضران قرار می گیرد.حضرت آیت الله کعبی در تمامی سخنرانیهای مردمی خود چه در نمایشگاه فوق الذکر و چه در مساجد و حوزه علمیه امام حسین (ع)از نامهای مردمی این شهرها و مناطق استفاده می نماید.حضرت آیت الله محسن حیدری از دیگر علمای استان و نماینده مجلس خبرگان نیز در دیدارها و سخنرانیهایشان از این نامها استفاده می کنند.ایشان در مصاحبه ای اظهار می دارند:
برای پاسداشت هویت تاریخی- فرهنگی مردم عرب، خیابان‌ها، پارک‌ها، میادین، نهادها و موسسات شهر را به اسم آنها نام‌گذاری کرد. این نام‌ها با مردم و منطقه بیگانه نیستند، زیرا که بخشی از هویت این مردم را در خود حمل می‌کنند و می‌توانند گذشته و گذشتگان را به آینده وآیندگان بشناساند. از یاد نبریم که نام پیشینیان ما با مفاهیم والای اسلام پیوند خورده و از آن الهام گرفته‌اند. لذا هیچ مانع شرعی و قانونی در این باره وجود ندارد و اعضای محترم شورای شهر به عنوان نهاد مسئول در این‌باره باید در این زمینه اقدام کنند. حمایت، تایید و پیگیری ما نیز پشتوانه فعالیت‌های آنها خواهد بود. «ابن سکیت الدورقي الأهوازي»، «علی بن مهزیار الأهوازي»، «ابوالحسن عباس بن علی الأهوازي» و مشعشعیان و حویزیان می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای استفاده در نام‌گذاری‌ها باشند. همچنین نام «علی بن یقطین الأهوازي» و «حسین بن روح الأهوازي » که سفیر سوم امام زمان بود باید در این شهر استفاده شوند، زیرا که مایه مباهات جهان تشیع هستند.

بازگشت وحدت آفرین نام ها

ایشان ادامه می دهد:تغییر نام اماکن هیچ مبنای عقلی، شرعی و قانونی ندارد. من مخالف تغییر نام مناطق مختلف، حتی اگر روستایی دور افتاده باشد هستم. البته اگر مردم بومی آن مناطق خواستار تغییر نام محل زندگی خود باشند، آن نام باید تغییر کند. در غیر اینصورت هیچ فرد، نهاد دولتی و یا موسسات و سازمان‌های دیگر به هیچ دلیل حق اجبار به تغییر نام ها را ندارد. هر انسان آزاد و عاقلی باید نام‌های تاریخی و اصیل را پاس بدارد، تا بتواند تاریخ خود حفظ و پاسداری کند.
آیا کسی بر سابقه وپیشینه انقلابی و وطن دوستی و وطن پرستی سردار بزرگ آقای علی شمخانی می تواند شک و شبهه ای بگذارد.گرچه شمخانی بزرگتر از آن است که بخواهیم وی را معرفی نماییم ولیکن جهت یادآوری در ذیل سابق ایشان را ذکر می کنیم.
امیر دریابان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی جمهوری اسلامی ایران و نماینده مقام معظم رهبری در این شورا است. شمخانی از اولین پایه گذاران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرمانده سپاه در استان خوزستان بوده است.

بازگشت وحدت آفرین نام ها

وی در طول هشت سال دفاع مقدس به عنوان فرمانده نیروی زمینی، قائم مقام فرمانده کل و وزیر سپاه (در کابینه میرحسین موسوی) نقش به سزایی در طراحی، فرماندهی و پشتیبانی از عملیات‌های مختلف رزمندگان اسلام در میدان نبرد ایفا کرد و به دلیل ابراز شایستگی در رده‌های مختلف فرماندهی جنگ از سوی فرماندهی معظم کل قوا، مفتخر به دریافت سه مدال فتح شد.
وی یک سال پس از پایان جنگ تحمیلی (سال ۱۳۶۸)، با حکم فرماندهی معظم کل قوا، حضرت آیت الله خامنه‌ای، ضمن انتقال از سپاه پاسداران به ارتش جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی نیروی دریایی ارتش را بر عهده گرفت.
دریابان شمخانی چند ماه پس از تصدی فرماندهی نیروی دریایی ارتش، در اجرای راهبرد جدید دریایی جمهوری اسلامی ایران، فرماندهی مشترک نیروی دریایی ارتش و سپاه و قرارگاه دریایی خاتم‌الانبیاء(ص) را عهده‌دار شد و در مدت فرماندهی هشت ساله در قرارگاه دریایی خاتم‌الانبیاء(ص) ضمن طراحی و اجرای ساختار جدید نیروهای دریایی ارتش و سپاه و تعیین حدود مأموریت‌های دو نیرو، تشکیلات رزمی نیروهای دریایی ارتش و سپاه را با ایجاد تحول اساسی در سلاح‌ها، تاکتیک‌ها و عملیات مشترک دو نیرو ، تجدید سازمان کرد.
ایشان نیز که مردی از جنس مردم است در سخنرانیها و مصاحبه هایشان که یک مورد آن نیز بصورت تصویری موجود است از نامهای مردمی محمره و خفاجیه و عبادان و ...نام می برد.لذا بر نخبگان و عقلای استان است که جلوی این جوسازیها که ثمره ای جز سلب اعتماد بین اقشار مختلف استان نخواهد داشت را گرفته و از توسعه آن جلوگیری به عمل آورند.همانطور که انتظار این است نخبگان استان تلاش نمایند مطالبات به حق مردم از رفع بیکاری و فقر و تبعیض گرفته تا مطالبات اینگونه ای را حق مردم دانسته و در راه تحقق آنها تلاش نمایند.چراکه تحقق مطالبات چه اقتصادی و چه فرهنگی که مورد تاکید مقام معظم رهبری نیز می باشد سبب ایجاد آرامش در جامعه خواهد شد.و راهها و زمینه های نفوذ دشمن را ازبین خواهد برد. بیشک بازگشت نام های مردمی این شهر نه تنها سبب از بین رفتن وحدت و امنیت ملی نبوده بلکه یک اقدام وحدت آفرین خواهد بود.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری