کد خبر : 1465             انتشار : 1395/03/26 03:56          تعداد بازدید : 743

نامه سرگشاده جمعی از شهروندان در انتقاد به تخریب ملک مجاور خانه تاریخی بچاری

خانه تاریخی بچاری

جمعی از شهروندان و مهندسان رشته معماری و راه و ساختمان شهرستان آبادان با امضا و انتشار نامه سرگشاده، به تخریب ملک مجاور خانه تاریخی بچاری اعتراض کردند.
به گزارش ایرنا خانه بچاری مربوط به دوره قاجاریه در آبادان، خیابان دبستان روبروی سینما نفت واقع شده و 23 شهریور 1382 با شمارهٔ ثبت 9968 به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.
این بنای تاریخی در 2 طبقه و با طراحی خاص، چوب‌بری‌های زیبا و حالت ایوانی ساخته شده و ابتدای خیابان دبستان، روبروی سینما نفت آبادان قرار دارد.
رونوشتی از نامه انتقادی شهروندان و جمعی از مهندسان رشته های معماری و راه و ساختمان آبادان به دادستان آبادان، فرماندار ویژه و معاون استاندار، نمایندگان شهرستان در مجلس شورای اسلامی، اعضای شورای سالامی شهرستان، رئیس اداره راه و شهرسازی، رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیرکل صدا و سیمای ابادان و خبرگزاری جمهوری اسلامی(ایرنا) دفتر آبادان ارسال شده است.
در این نامه خطاب به شهردار آبادان آمده است:احتراما با توجه به این مهم که حفظ آثار تاریخی از وظایف ملی و شرعی تمامی شهروندان و دستگاه های اجرایی می باشد، در جوار یکی از معدود آثار تاریخی بازمانده شهرستان آبادان واقع در خیابان دبستان معروف به منزل بچاری ها که در لیست میراث فرهنگی شهرستان آبادان به شماره 9968 به تاریخ بیست و سوم شهریورماه 1382 ثبت ملی شده، مجوز احداث یک باب مجتمع طبقاتی صادر شده(یا در حال صدور بوده) و عملیات اجرایی ساختمان در حال اجرا می باشد.
این نامه می افزاید:لذا توجه آن مقام محترم به مفاد مندرج در فصل نهم قانون مجازات اسلامی(تخریب اموال تاریخی فرهنگی) و همچنین ماده 102 قانون شهرداری ها و اصلاحات بعدی آن مورخ چهارم مردادماه 1328 و مطابق با بند (ب) از ماده 6 قانون حفظ آثار ملی مصوب 12 آبانماه 1309 استدعا دارد نسبت به صدورئ دستور توقف احداث بنای مذکور اقدامات لارزم انجام شود.
محمد مرادی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آبادان نیز هفته گذشته در گفت و گو با ایرنا گفت:بر اساس قانون، تخریب املاکی در مجاورت بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی، باید با اطلاع سازمان میراث فرهنگی و زیر نظر کارشناسان این سازمان صورت گیرد.
وی اظهار داشت:پس از وقت اداری، مالک خانه مجاور خانه تاریخی بچاری آبادان با مجوز شهرداری آبادان و بدون اطلاع میراث فرهنگی، به تخریب خانه خود اقدام کرد که در بازرسی روز جاری ماموران این اداره متوجه این اقدام شدند.
مرادی گفت:پیش از این، طی نامه ای به شهرداری آبادان محل های ثبت میراث شده اطلاع داده شده و شهرداری پیش از صدور پروانه تخریب و ساخت ساز در مجاورت این ساختمان ها باید با میراث فرهنگی هماهنگی می کرد.
وی بیان داشت:از صاحب ملک خانه بچاری خواسته شده برای برآورد خسارت وارده به این خانه به میراث فرهنگی مراجعه کند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبادان گفت:طی نامه های جداگانه های به فرمانداری ویژه و شهرداری آبادان این موضوع اطلاع رسانی شد تا جلو ادامه فعالیت تخریب در مجاورت خانه بچاری گرفته شود.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری