کد خبر : 1480             انتشار : 1395/03/30 02:58          تعداد بازدید : 861

مدیرکل کار خوزستان: بازداشت 20 کارگر شهرداری اهواز غیرقانونی بود

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان با بیان اینکه بازداشت 20 کارگر شهرداری اهواز به دلیل اعتراض صنفی غیرقانونی بود گفت: بر اساس مستندات موجود، شهرداری اهواز و پیمانکار متخلف هستند.
به گزارش ایرنا هوشمند صفایی شنبه در نشست هم اندیشی با رسانه ها در سالن جلسات این اداره کل اظهار کرد: بازداشت کارگران شهرداری اهواز غیرقانونی بوده و اگر موضوع حل نشود پرونده را در هیات های حل اختلاف طرح کرده و حقوق کارگران را از این طریق دنبال می کنیم.
وی در این نشست که با محوریت بازداشت 20 نفر از کارگران شهرداری اهواز، تشکیل شد، توضیح داد: شکایتی از کارگران شهرداری منطقه 4 به اداره کار نرسیده اما پیش از بازداشت کارگران جلساتی با شهردار اهواز و مسئولان شهرداری منطقه 4 در این خصوص برگزار کردیم که شهردار اهواز قول داده بود مشکل را حل کند.
صفایی با اشاره به بررسی فیش های حقوقی کارگران شهرداری منطقه 4 در این جلسات، افزود: به شهرداری اعلام شده بود که محاسبات اشتباه و حقوق کارگران نادیده گرفته شده است.
وی با انتقاد از وارد کردن اتهام امنیتی به تجمع صنفی کارگران، گفت: اعتراض کارگران شهرداری اهواز امنیتی نبوده است، بلکه مطالبه کارگران کاملا صنفی و به حق بوده که به آن جنبه امنیتی داده شده بود.
صفایی ادعای شهرداری مبنی بر اغتشاش و شکستن شیشه ها توسط کارگران را نیز رد کرد و افزود: بر اساس اخباری که داریم این ادعا واقعیت ندارد و کارگران مرتکب چنین اعمالی نشده اند.
وی ضمن اظهار تاسف از بازداشت کارگران گفت: تمام مسئولانی و دست اندرکاران بازداشت کارگران شهرداری اهواز باید از آنها عذرخواهی و دلجوی کنند.
صفایی با طرح این پرسش که آیا کارگری که برای احقاق حقوق خود حرف می زند مقصر است تصریح کرد: کسانی که حقوق کارگران را نادیده می گیرند باید بازداشت و مواخذه شوند.
وی با بیان اینکه بر اساس مستندات، شهرداری اهواز و پیمانکار تخلف کرده اند تاکید کرد: کارگران شهرداری اهواز می توانند درباره تخلفات شهرداری به اداره کار شکایت کنند و آمادگی داریم درصورتی که شهرداری به پرداختی های مورد نظر کارگران و مورد تایید ما تمکین نکند این موضوع را به صورت قانونی دنبال کنیم.
این مقام مسئول اظهار کرد: مطالبه کارگران مبلغ یک میلیون ریال بابت حق اولاد بوده که این مطالبه کاملا درست و به حق است.
وی افزود: امروزه هیچکس نمی تواند با 12 میلیون ریال زندگی کند در حالی که کارگران به این مبلغ قانع بودند اما شهرداری همین مبلغ ناچیز را هم به آنها حاضر نیست پرداخت کند.
به گفته وی اگر کارگر در روز جمعه به کار گرفته شود باید در طول هفته از یک روز تعطیلی بهره مند شود، در غیر اینصورت از مصادیق بیگاری و بهره کشی است.
صفایی همچنین با اشاره به مشکلات مشابه شهرداری های استان، تصریح کرد: حدود یک سال پیش به مدیران استانی هشدار دادیم که شهرداری ها بر پیمانکاران خود نظارت ندارند و پیمانکاران حقوق کارگران را به موقع و کامل پرداخت نمی کنند و این مساله می تواند برای استان ایجاد مشکل کند.
وی با بیان اینکه موضوع شهرداری ها در کمیسیون کارگری استان طرح شده است، افزود: مصوبه شورای عالی کار و دولت درباره میزان حقوق و دستمزد کارگران باید رعایت شود ولی شهرداری ها این مساله را رعایت نمی کنند.
صفایی ادامه داد: پارسال چهار مکاتبه با استاندار خوزستان و معاون عمرانی و پنج جلسه مستمر درباره کارگران شهرداری ها برگزار کردیم تا استانداری در این زمینه دخالت کند.
وی حقوق کارگران را جزو حقوق ممتازه دانست که باید در راس امور شهرداری ها قرار گیرد نه در حاشیه.

*39 هزار پرونده کارگری در سال
دبیر شورای اشتغال خوزستان همچنین با اشاره به نقش این اداره کل در برقراری آرامش در محیط های کارگری اظهار کرد: در صورت وقوع اختلاف بین کارگر و کارفرما، اداره کار تنها مرجع رسیدگی است اما طرح دعوی به شرطی قابل رسیدگی است که یکی از طرفین به ما اطلاع دهد و شکایت کند.
وی تعداد پرونده های هیات های حل اختلاف در سال 94 را 18 هزار فقره عنوان کرد و افزود: تعداد پرونده ها در سال 92 ، 30 هزار فقره بوده که در سال 93 به 22 هزار فقره رسیده است.
صفایی با بیان اینکه هفت هزار پرونده بیمه بیکاری پارسال رسیدگی شده است اضافه کرد: پارسال به 14 هزار پرونده مشاغل سخت و زیان آور رسیدگی کردیم که منتج به بازنشستگی پیش از موعد کارگران شده است.
وی با اشاره به اینکه خوزستان با داشتن 800 هزار نفر کارگر دومین استان کارگری کشور است اضافه کرد: این استان در حوادث ناشی از کار به ویژه در کارگاه های ساختمانی در رده های بالای کشور قرار داشت که در طول دو سال گذشته با ورود به این موضوع و تعطیلی برخی کارگاه ها، شرایط بهبود پیدا کرده است.
به گفته وی، حوادث کار پارسال کاهش 30 درصدی داشته است.

*20 درصد غیربومی در بازار کار خوزستان
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان همچنین بالا بودن اشتغال غیربومی ها در خوزستان را رد کرد و گفت: در اغلب شرکت ها 80 درصد اشتغال مربوط به بومی های خوزستان و 20 درصد مربوط به غیربومی هاست که از نیروهای فنی پیمانکاران هستند و اینکه گفته می شود برخی شرکت ها حتی باغبان ها را از نیروهای غیربومی استخدام می کنند واقعیت ندارد.
وی اظهار کرد: بررسی شرکت های نفتی و حفاری در هویزه نیز نشان می دهد که 80 درصد نیروهای آنها از بومی های استان و مابقی نیروهای فنی پیمانکار هستند.
به گفته وی در منطقه ویزه اقتصادی ماهشهر برداشت ما این است که بیش از 20 درصد اشتغال غیربومی وجود داشته باشد.

*احیای مشاغل محلی
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی خوزستان از پرداخت 300 میلیارد ریال از صندوق توسعه امید برای مشاغل خانگی و کسب و کارهای کوچک و متوسط خبر داد.
وی افزود: 140 میلیارد ریال نیز از منابع قرض الحسنه بانک ها به این مشاغل اختصاص می یابد.
صفایی توسعه مشاغل خانگی را از عوامل افزایش اشتغال به ویژه در کشورهای با نرخ بیکاری بالا، دانست و گفت: 150 طرح در این زمینه پیش بینی شده که در اختیار شهرستان ها و متقاضیان قرار داده می شود.
وی اظهار کرد: هم اکنون 800 واحد در زمینه مشاغل خانگی فعال هستند.
صفایی همچنین احیای مشاغل منطقه ای و محله ای را از برنامه های توسعه اشتغال دانست و افزود: طرحی داریم که برخی مشاغل همچون نمدمالی و عبابافی که در گذشته در استان رایج بوده و اکنون تعطیل شده است را احیا کنیم.
وی ادامه داد: فعال کردن یک هزار و 600 واحد در شهرک های صنعتی نیز از طرح هایی است که می تواند اشتغال خوبی به دنبال داشته باشد.
بر اساس این گزارش، 20 کارگر شهرداری منطقه 4 اهواز 24 خرداد پس از یک اعتراض صنفی به وضعیت حقوق و دستمزد خود با شکایت شهرداری منطقه بازداشت شده و 28 خرداد به صورت مشروط و با سپردن وثیقه آزاد شدند.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری