کد خبر : 1511             انتشار : 1395/04/03 13:26          تعداد بازدید : 1683
جوانی از منطقه شبیشه:

مصاحبه با احمد سهیلی،رتبه دو کشوری کارشناسی ارشد

در دوران تحصیلم در قبل از دانشگاه شاهد بودم که معلم تسلط موضوعی بر درس ندارد و آخر سر با نمره دادن های بی جا و سرسری کار آن درس را تمام می کرد و این کار ضربات سنگینی به پایه تحصیلی دانش آموزان وارد می کرد.
احمد سهیلی

بعد از اعلام نتایج کنکور سراسری مقطع کارشناسی ارشد سال ۹۵ باخبر شدیم جوان نخبه و پرتلاشی از منطقه محروم "شبیشه" ۵ کیلومتری شمال اهواز از توابع شهرستان باوی موفق شده رتبه دو کنکور را به خود اختصاص دهد. نکته قابل تامل این است که نخبه های با استعدادی در مناطق محروم و حاشیه نشین اهواز وجود دارند که با کمترین امکانات آموزشی اینگونه خوش می درخشند.
امید می رود مسئولین مربوطه در توزیع امکانات آموزشی دیدگاه خود را تغییر دهند و نگاه ویژه به این مناطق داشته باشند تا استعدادها کشف و پشتیبانی شوند.
بر آن شدیم که گفتگوی کوتاهی با این جوان موفق داشته باشیم که در ذیل می آید:

- لطفا خودتان را معرفی بفرمایید؟
بنده احمد سهیلی (زهیری) هستم متولد 16 مرداد 1373 در اهواز و در شبیشه
(کوی امام خمینی ره) واقع در شهر شیبان ساکن هستم.

- از دوران تحصیلی خودتان بگویید؟
در دبیرستان "معلم" شهر شیبان به مدت 4 سال تحصیل کردم و سال 91 در کنکور سراسری در رشته علوم تجربی شرکت نمودم. و در شیبان تنها دانش آموز پسری بودم که مجاز به انتخاب رشته در دوره روزانه شدم . تا اینکه بالاخره در رشته مهندسی کشاورزی-زراعت در دانشگاه کشاورزی و منابع طبیعی رامین ملاثانی پذیرفته شدم.

- از موفقیت خودتان در کنکور ارشد امسال برای ما بگویید ؟
من در رشته ی مهندسی زراعت و اصلاح نباتات کنکور ارشد امسال شرکت کردم و به لطف خداوند موفق شدم در چهار گرایش مختلف رتبه های ممتازی را کسب کنم که به ترتیب در گرایش زراعت رتبه 2 ، گرایش آگرو اکولوژی رتبه 3 ، گرایش اصلاح نباتات رتبه 25 و در علوم و تکنولوژی بذر رتبه 31 را کسب کنم. که با توجه به جدید بودن و آینده دار بودن گرایش آگرواکولوژی احتمال دارد این رشته را جهت ادامه تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کنم .
احمد زهیری
- رمز موفقت خود را در چه می دانید؟
بی شک مهمترین عامل در موفقیت هر انسان لطف خداوند و همت خود فرد است. تا خود انسان اراده نکند موفقیتی رخ نخواهد داد. خانواده ام خصوصا پدرم نقش به سزایی در این موفقیت داشتند و همیشه در این راه مرا حمایت و تشویق میکردند.
همیشه سر کلاس ها خوب توجه می کردم و از هر درس خلاصه ای داشتم که این کار باعث میشد از وقتم به خوبی استفاده کنم و به تفریح و استراحت خود نیز هم برسم. عامل دیگر موفقیتم مشورت با اساتید و دانشجویان ارشد و دکتری بود که دلسوزانه مرا راهنمایی می کردند.

- با توجه به اینکه شما در محیطهای آموزشی شیبان و شبیشه تحصیل کرده اید،کم و کیف وضعیت آموزشی این مناطق را چگونه می دانید؟
با تمام احترامی که نسبت به معلمان منطقه دارم ولی اولین مورد ضعف در انتخاب معلمان خوب و متناسب برای هر درس است و من به شخصه در دوران تحصیلم در قبل از دانشگاه شاهد بودم که معلم تسلط موضوعی بر درس ندارد و آخر سر با نمره دادن های بی جا و سرسری کار آن درس را تمام می کرد و این کار ضربات سنگینی به پایه تحصیلی دانش آموزان وارد می کرد و شکی نیست که این موضوع همچنان ادامه دارد !!! موضوع بعدی عدم آگاهی رسانی و ترویج علم بین دانش اموزان است .در مدارس ما فعالیت های فرهنگی و آشنایی بیشتر دانش آموزان با کنکور و ادامه ی تحصیل در دانشگاه ها خیلی ضعیف است.
برای مثال بیشتر دانش آموزان خیلی دیر با کنکور آشنا می شوند و فرصتی برای قبول شدن نخواهند داشت در حالی که در شهرهای دیگر یک دانش آموز از اول دبیرستان با کنکور آشنا می شود و خود را برای قبول شدن آماده میکند.

- پیشنهاد شما برای افزایش این موفقیت ها در منطقه شبیشه و شیبان و دیگر مناطق محروم چیست ؟
برای افزایش اینگونه موفقیت ها لازمه کار افزایش آگاهی دانش آموزان و آموزش صحیح و اصولی است . به نظر من این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است . انسان تا هدفی را که برخاسته از آگاهی باشد را برای خود مشخص نکند توفیقی حاصل نخواهد شد.ارتباط بیشتر دانشجویان شبیشه باهم و ایجاد یک فضای علمی فرهنگی و ترویج علم آموزی هم بسیار مهم است. و یکی از مهمترین عامل ها که محرکه ی فرد و ایجاد کننده ی انگیزه در اوست . دیدن تجلیل و تکریم از دانشجویان نخبه ی شهر است.
برای مثال من وقتی دیدم دوست خوبم اقای یاسر عبیدی رتبه 4 کنکور کارشناسی ارشد را بدست آورد و از او تقدیر به عمل آمد در من انگیزه ای ایجاد کرد که امروز توانستم این موفقیت را بدست بیاورم .

- وضعیت امکانات آموزشی شهر را چطور میبینید؟
همانطور که میدانید جهان در حال پیشرفت است و وسایل انتقال علم نیز باید متناسب با نیاز نسل های کنونی باشد. استفاده از وسایل سمعی و بصری،خصوصا بصری در آموزش بسیار اهمیت دارد متاسفانه در شبیشه هنوز آموزش به این سمت نرفته و در همه ی مدارس امکانات آن را فراهم نمی کنند. کتابخانه های مدارس کتاب های مرتبط با درس دانش آموزان را ندارند و اضافه شدن هزینه ی خریداری کتاب کمک درسی و رایج نبودن کتاب خوانی در مدارس خود معضل دیگری است که مسئولین باید واقعا به آن رسیدگی کنند.
در کل باید بگویم که بچه های شبیشه هیچ چیز از بچه ها ی شهرهای دیگر کم ندارند و چه بسا مستعدتر باشند پس انصاف نیست که امکانات آموزشی و رفاهی آن ها در مدارس مناسب نباشد.

- به دیگر جوانان منطقه چه توصیه ای می کنید؟
به عزیزانی که میخواهند وارد دانشگاه شوند یا تحصیلات تکمیلی داشته باشند توصیه میکنم که هیچوقت خودشان را دست کم نگیرند و تلاش کنند آن وقت نتیجه کار همان میشود که میخواهند

- هدف شما برای آینده چیست؟
هدف من ادامه تحصیل در رشته آگرواکولوژی و کسب مدرک دکتری در بهترین دانشگاه های کشور است و از آنجایی که شغل معلمی را بسیار مقدس می دانم علاقه دارم که در آینده و به لطف خداوند عضو هیات علمی یک دانشگاه معتبر شوم.

- و کلام اخر ؟
و سخن آخرم با مسئولین است، شبیشه منطقه ای که من در آن ساکن هستم پتانسیل بالایی از نیروی انسانی برای آینده را دارد که اکثرا در حال حاضر دانش آموز هستند. شما در قبال سرنوشت این عزیزان مسئولید و هر گونه کم کاری در پیشگاه خداوند پنهان نخواهد بود پس به گونه ای بستر سازی کنید که آینده و سرنوشت شبیشه و منطقه به دست جوانان خودش رقم بخورد.

مصاحبه کننده:رضا کریدی زاده
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری