کد خبر : 1525             انتشار : 1395/04/05 15:40          تعداد بازدید : 1096

تداوم شمع کوبی در ملک کناری خانه تاریخی بچاری آبادان

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبادان گفت:با توجه به اینکه 70 درصد عملیات شمع کوبی در ملک کناری خانه تاریخی بچاری آبادان انجام شده بود، با نظر کارشناس دادگستری و دادستان آبادان این عملیات تا تکمیل کار و پیگیری حقوقی موضوع ادامه می یابد.

آثار تاریخی فراوانی در شهرستان آبادان در فهرست آثار ملی کشور قرار دارد و خانه تاریخی بچاری یکی از این بناهاست، ساختمانی که ابتدای خیابان دبستان و روبروی سینمای تاریخی نفت قرار دارد.
خانه بچاری از بناهای دو‌طبقه منحصر به فردی است که به خاطر معماری، چوب‌بری، آجرها و ایوان‌های خاص خودش، سوم شهریور سال 82 پس از گذراندن مراحل قانونی و برابر قانون آثار ملی مصوب ۱۳۰۹ و آیین اجرائی آن مصوب ۱۳۱۱ خورشیدی با شماره ۹۹۶۸ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید که ثبت ملی این اثر نتوانست به حفاظت از آن بینجامد.
حدود 20 روز پیش، اهالی آبادان شاهد بودند که ملک مجاور خانه تاریخی بچاری آبادان با مجوز شهرداری و حتی بدون حضور کارشناس میراث فرهنگی تخریب شد.
دیوارها که از هم می‌گسیخت و آجرها که سوا می‌شد، هراس آوار شدن تنها خانه باقیمانده از دوران پهلوی دوم، تن پیرمرد ساکن خانه بچاری را می‌لرزاند.
مردم به شهرداری و اداره میراث فرهنگی نامه نوشتند و اعتراض کردند تا پس از تخریب خانه شکارچیان که آن هم ثبت ملی بود، بچاری نیز به این بلا دچار نشود اما انگار مجوزهای منقضی بساز و فروش‌ها، بیش از قانون قدرت دارد که پس از شکایت و دستور توقف ساخت، سرانجام بولدوزرها ساکن خیابان دبستان شدند تا ساختمانی 9 طبقه اما با مجوز چهار طبقه، در جوار خانه تاریخی بی‌جان سبز شود و خط آسمان سینما نفت را نیز از بین ببرد.
محمد مرادی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبادان روز چهارشنبه 26 خردادماه در گفت و گو با ایرنا گفته بود:حکم دادستانی به پیمانکار مربوطه ابلاغ شد و هر روز در دو نوبت از این محل از سوی ماموران یگان حفاظت میراث فرهنگی عکسبرداری و فیلمبرداری می شود.
وی اظهار داشت:پنج حفره به طول 20 متر در کنار خانه تاریخی بچاری ایجاد شده و با سیمان و آب پر شده که به دلیل آبرفتی بودن زمین های آبادان احتمال حرکت لایه های زیرزمینی و آسیب به این خانه وجود دارد.
مرادی گفت:به دلیل رعایت نکردن تدابیر ایمنی و حفاظتی در گودبرداری و آواربرداری، ملک مجاور خانه بچاری این اثر فرهنگی در معرض خطر جدید قرار دارد و چند ترک جدید در ساختمان ایجاد شده است.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبادان بیان داشت:بر اساس قانون، تخریب املاکی در مجاورت بناهای تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی، باید با اطلاع سازمان میراث فرهنگی و زیر نظر کارشناسان این سازمان صورت گیرد که در این مورد اطلاعی به این اداره داده نشده و مجوزهای ساخت ساختمان جدید بدون اطلاع ما صادر شده است.
وی افزود:شهرداری آبادان برای فردی مجوز ساختمان 9 طبقه صادر کرده که با توجه به قوانین موجود این چنین مجوزهای غیر قانونی است.
البته حدود سه روزی است که همسایه های این بنا، تداوم فعالیت خودروهای راهسازی و کمپرسی های حمل خاک در ملک کناری خانه تاریخی بچاری آبادان را شاهد بودند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان آبادان روز شنبه در خصوص تداوم ساخت و ساز در این ملک گفت:پس از توقف ساخت و ساز در این بنا، کارشناس دادگستری از محل بازدید کرده و بر اساس نظر کارشناس، اقدامات انجام شده در این ملک، به خانه تاریخی بچاری آسیب وارد کرده است.
محمد مرادی تصریح کرد:بر اساس نقشه، قرار بود که حدود 20 فقره شمع در این ملک کوبیده شود که حدود 70 درصد کار تا پیش از توقف ساخت و ساز انجام شده بود.
وی گفت:بر اساس نظر کارشناس، تداوم شمع کوبی آسیب زیادی به بنای تاریخی بچاری وارد نمی کرد و این نظر نیز به این اداره اعلام شد.
مرادی تاکید کرد:بر اسا نظر کارشناس دادگستری و دادستان، پیمانکار این طرح، عملیات شمع کوبی را تمام کرده و نسبت به خروج ادوات کار و ساخت و ساز اقدام کند.
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ابادان ادامه داد:مقرر شده است که موضوع این ملک پس از خروج دستگاه ها از مسیر حقوقی پیگیری شود.
مرادی در پایان سخنانش با تجلیل از حساسیت رسانه ها و شهروندان به موضوع میراث فرهنگی، گفت:باید از مشارکت و همفکری شهروندان و رسانه ها د رمسیر حفظ میراث فرهنگی استفاده کرد.


منبع:ایرنا
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری