کد خبر : 1530             انتشار : 1395/04/06 00:42          تعداد بازدید : 1282

مردم شهر بندری چوئبده؛ تشنه کنار دریا

بندر چوئبده آبادان که از آن به عنوان در دفاع مقدس دروازه فتح شهر فاو عراق از سوی رزمندگان اسلام لقب گرفت، قطب پرورش میگوی کشور است، ولی مردمان این خطه در ماه مبارک رمضان بدون آب آشامیدنی مانده اند.
شهر بندری چوئبده از توابع شهرستان آبادان از سال 1386 با یک هزار و 154خانوار به شهر ارتقاء یافت و پس از گذشت چند سال در حالی که دو هزار و 700 خانوار و جمعیتی بیش از 10 هزار نفر دارد، هنوز بافت روستایی خود را حفظ کرده است.
این منطقه در دولت سازندگی به لحاظ ویژگی خاص قطب پرورش میگوی کشور تبدیل شد و کانونی برای تجارت و بازرگانی شد، ولی مردم این شهر راهبردی به دلیل برخی کم مهری ها با بی آبی دست و پنجه نرم می کند و بی آبی، بحرانی برای مردم این شهر تبدیل شده است.
فرسوده بودن شبکه تامین آب آشامیدنی و بهسازی و بازسازی نشدن آن، باعث شده تا مردم این شهر در بیشتر ساعات شبانه روز، فاقد آب شرب سالم و بهداشتی باشند.
مردم این شهر در برخی از مناطق شهری نظیر شهرک های امام حسن و امام حسین، آب شرب مورد نیاز خود را از تانکر تامین می کنند.
****
جاسم فرهانی یکی از شهروندان چوئبده به ایرنا گفت:از ابتدای ماه مبارک رمضان آب از لوله های این شهر قطع شد و آب آشامیدنی با تانکر به شهروندان ارسال می شود.
وی اظهار داشت:در ماه مبارک رمضان حتی برای وضو نیز با مشکل بی آبی مواجه هستیم و شرایط زندگی سخت تر از گذشته شده است.
وی با درخواست از مسئولان شهرستان برای تدبیری برای مشکلات شهرستان، گفت:این شهر سالهاست به دلیل فرسوده بودن شبکه تامین آب آشامیدنی با مشکل جدی روبرو است و برای رفع مشکل، کمتر اقدام شده است.
' زهرا - ف' دیگر شهروند چوئبده ای نیز می گوید:قطع آب در چوئبده مربوط به ماه مبارک رمضان نیست بلکه سالهاست ما با این مشکل روبرو هستیم.
وی اظهار داشت:در برخی موارد، حتی برای استحمام نیز با مشکل روبرو هستیم زیرا مقدار آبی که با تانکر بین مردم توزیع می شود جوابگو نیست.
این شهروند افزود: زنان خانه دار مجبورند برای شست و شوی لباس و ظروف، با مشکل و مشقت از آب انهار منشعب از بهمشنیر استفاده می کنند.
****
نجم وحیدی عضو شورای شهر چوئبده در خصوص مشکل آب این شهر در گفت و گو با ایرنا گفت:از ابتدای ماه مبارک رمضان به دلیل فرسوده بودن شبکه، آب آشامیدنی برخی مناطق این شهر بندری قطع شده است.
وی مسئول این مشکل را اداره آب و فاضلاب شهری دانست و اظهار داشت: وقتی این اداره به وظیفه اش عمل نمی کند در نتیجه این مشکلات پیش می‌آید.
وحیدی افزود: همه در برابر مردم مسئول هستیم ولی فرسودگی شبکه آب شهرستان چوئبده نیازمند توجه مسئولان آبفا در استان است.
عضو شورای شهر چوئبده تصریح کرد: ای کاش سه نماینده مردم آبادان در مجلس شورای اسلامی به وعده های انتخاباتی خود در خصوص چوئبده عمل کنند و برای رفع این مشکل بسیج شوند.
****
امین مرادی شهردار چوئبده نیز به ایرنا گفت: شهرداری به منظور کمک به شهروندان با یک تانکر فضای سبز و خودروی آتش نشانی به آنها آبرسانی می کند.
وی اظهار داشت: درباره موضوعی مانند آب، شبکه آبرسانی با مشکل جدی روبرو هستیم و برای رفع آن نیاز به نوسازی شبکه آبرسانی داریم.
شهردار چوئبده افزود: این شهر در بحث برخورداری از آب پسرفت داشته، چرا که دارای یک شبکه آبرسانی قدیمی و فرسوده است.
مرادی گفت:تأسیسات آبرسانی این شهر نیاز به نوسازی دارد و تا زمانی که آب مصرفی چوئبده از آبادان پمپاژ شده و وابسته به این آب هستیم مشکل بی ‌آبی شهر ما حل نمی‌شود.
وی تصریح کرد: آبرسانی با تانکر علاوه بر گرفتن توان و ظرفیت شهرداری در آبرسانی به مردم، سرعت کار را نیز کند می کند که نتیجه آن نارضایتی بیشتر مردم است.
پیگیری گزارشگر ایرنا برای دریافت پاسخ از مسئولان آبفا در خصوص اقدامات این اداره برای رفع این مشکل، بی جواب ماند.
چوئبده در فاصله 45 کیلومتری جنوب شرقی آبادان، با اینکه در سال های گذشته به شهر ارتقا یافت ولی به گواه کارشناسان و ساکنان این منطقه، هنوز زیر ساخت های لازم شهری را ندارد و به گفته امام جمعه چوئبده ، امکانات این شهر در حد یک روستاست.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری