کد خبر : 1534             انتشار : 1395/04/07 11:53          تعداد بازدید : 1684

روستای نگازه و کلکسیوني از مشکلات،اهالي محروم از آب

درحال حاضر روستائیان خود ناگزیر به خریداری کردن آب باحجم بالا بوسیله تانکرهای حمل آب هستند که نگهداری و انبار کردن این آبها در حوضچه هایی روباز صورت میگیرد که بدلیل رکود مدت زمان طولانی و جلبک زدن ته حوض مشکلات بهداشتی فراوانی را برای اهالی ایجادکرده است
روستای نگازه

روستای "نگازه" در شهرستان باوی در ۲۷ کیلومتری شرق شهر ویس واقع است که به گفته ساکنین این روستا نگازه قدمتی بیش از یکصد سال دارد.

علت تسمیه روستا به نام "نگازه" به نقل از ریش سفیدهای روستا این بوده که گویی در زمانهای بسیار قدیم که ساکنین اولیه روستا چند خانوار بیش نبودند باران تندی میبارید که در این میان رهگذرانی از آنجا میگذشتند و از شدت باران به منازل روستا پناه بردند . بعدها این رهگزران وقتی میخواستند ماجرای گیر افتادن در باران شدید را برای دیگران بازگو کنند به اصطلاح عربی محلی میگفتند:
"امطرة مطر نگازی علینا و لجأنا الی قریة غریبة في الطریق ... !"

مقصود از واژه "نگازی" کنایه ای برای بیان شدت بارش باران بود که بعدها همین اصطلاح بر روستا یعنی "نگازه" تسمیه شد.
دامداری و کشاورزی شغل اصلی اهالی روستای نگازه و روستاهای اطراف آن است و بخاطر وسعت زمینهای حاصلخیز کشاورزی منطقه، روستا را با نام "نگازه بزرگ" نیز میشناسند.
به گفته اهالی در ابتدا تعداد ۷۰ خانوار در روستا ساکن بودند ولی بعدها این تعداد به ۳۰ خانوار کاهش پیدا کرد. برخی از دلایل این کاهش جمعیت تامل برانگیز است.
ساکنین روستای نگازه از طوایف عرب "سادات"، "ظبی" ، "زرگانی" و "جامعی"هستند که سالهاست با اخوت و برادری در کنار هم زندگی میکنند.
خانه های گلی متروکه در روستا نظر هر رهگذری را به خود جلب میکند و وقتی علت را جویا شدیم چیزی نبود جز مهاجرت روستائیان به شهرها به خاطر نبود امکانات اولیه معیشیتی !!! موردی که امروزه بزرگترین معضل صنعت کشاورزی و دامپروری کشور است.
حمایت روستائیان یعنی تقویت تولیدات کشاورزی و دامی و رسیدن به خودکفایی و در غیر اینصورت افزایش بیکاری و تضعیف این صنعت است.

یکی از عمده ترین مشکلات این روستا نداشتن آب شرب سالم می باشد.اهالی روستا برای تامین آب شرب مورد نیاز خود مجبور به حفر چاه های عمیقی به عمق ۱۵ متری شدند که آب کاملا غیر بهداشتی و ناسالم خروجی این چاهها است و متاسفانه بهداشتی نبودن آب شرب؛ باعث شیوع بیماریهای خطرناک گوارشی، پوستی و عفونی برای روستائیان شده که این موضوع همواره سلامت جسم و جان اهالی روستا را تهدید میکند .

نکته قابل تامل این است که ۱۰ سال پیش با پیگیری های اهالی روستا نهایت موفق شدند مسئولین محلی را مجاب به کشیدن انشعاب های لوله کشی آب از منطقه غیزانیه به روستا شدند که متاسفانه بعد از اتمام پروژه دریغ از یک قطره آب که از این انشعابات به مردم برسد ، بعدها یعنی ۴ سال پیش برای رفع مشکل این بار انشعابی از روستای "ام الغریب" به نگازه کشیده شد که باز جواب نداد و اکنون مدت ۱۰ سال است روستائیان چشم به انشعابات منازل خود دوخته اند که شاید روزی وعده ۱۰ ساله مسئولین تحقق یابد و از نعمت آب سالم تر از آب چاه برخوردار شوند.
روستای نگازه
درصورتی که کافیست با احتساب بُعد مسافت و تعیین قطر دهانه متناسب با این مسافت برای انشعاب اصلی کشیده شده و نصب موتور پمپاژ آب برای روستا ، مشکل حل میشد و انتظار ۱۰ ساله مردم برای استفاده از آب سالم به پایان میرسید.

درحال حاضر روستائیان با وجود درآمد کم خود ناگزیر به خریداری کردن آب باحجم بالا بوسیله تانکرهای حمل آب هستند که نگهداری و انبار کردن این آبها توسط حوضچه هایی صورت میگیرد که اهالی در منازل خود ساخته اند که از سویی روباز بودن این حوضچه ها و از سوی دیگر احتمال گندیدن آب بخاطر رکود مدت زمان طولانی و جلبک زدن ته حوض باز مشکل تامین آب سالم برای روستائیان نگازه میسر نشده است.

مشکل دیگر روستائیان نگازه و روستاهای اطراف آن عدم اهتمام مناسب به مقوله آموزش و مدرسه آنها است و از دیگر عوامل مهاجرت روستائیان به شهرها محسوب میشود .
دانش آموزان این روستا یا مجبور هستند روزانه مسیر ۲۷ کیلومتری روستا تا شهر ویس را طی کنند که اگر وضعیت نامناسب راه مواصلاتی و شرایط نامساعد جوی را مد نظر قرار دهیم پی خواهیم برد که کاری بسی خطرناک و طاقت فرسا و بعضا غیر ممکن است . که خانواده های دانش آموزان بخاطر آینده تحصیلی فرزندان خود مجبور به مهاجرت به شهرها و ترک زمینهای کشاورزی و دامداری خود میشوند.مشکل دیگر این روستائیان گاز است ، انها مجبور هستند بارها مسیر ناهمواره نگازه تا شهر ویس را جهت تامین کپسولهای گاز مورد نیاز خود طی کنند.
روستای نگازه
وقتی با همت و پیگیریهای مسئولین استان اصفهان و فلات مرکزی کشور؛ دولت این توانایی را دارد که به راحتی آب کارون را از سرشاخه های شمالی آن با نام شرب؛ هزاران کیلومتر به مناطق مذکور منتقل کند پس انتقال آب به روستائیانی که فقط ۲۷ کیلومتر با رودخانه کارون فاصله دارند نباید کار بسیار سختی باشد. لازمه کار مستلزم همت و عزم مسئولین جهت رفع این مشکل بسیار بدیهی است.

وخلاصه این روستائیان از همه امکانات اولیه زندگی محروم هستند و بخاطر شغل و زمینهای کشاورزی خود مجبور به تحمل این مشکلات هستند .

دراین جا مجاهدت مسئولین را جهت تامین رفاه حال این عزیزان می طلبد و با رفع مشکلات انها کمک شایانی به اقتصاد کشور از بُعد کشاورزی و دام پروری کرده و با جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها جلوگیری کرده و آمار بیکاری از این که هست بدتر نشود.

گزارش از:رضا کریدی زاده
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری