کد خبر : 1547             انتشار : 1395/04/10 18:23          تعداد بازدید : 1156

تنور فرهنگسراهای شهر چه وقت روشن می‌شود؟

گزارش:فاطمه یارعلی

تا چندی پیش تعریف مردم از مسئولیت‌های شهرداری فقط با شاخصه‌هایی که بیشتر بر ساخت و ساز و نظافت معابر تأکید داشت، آمیخته بود و شهرداری سازمانی خدماتی محسوب می‌شد؛ اما امروز شهرداری نسبت به تغییر رویکرد خود به منظور تبدیل شدن به نهادی اجتماعی و فرهنگی تلاش می‌کند و علاوه بر داشتن مسئولیت‌های خدماتی، به مولفه‌های اجتماعی و فرهنگی نیز توجه ویژه‌ای نشان می‌دهد. تا جایی که به گفته معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری اهواز، این معاونت پیشانی شهرداری است.
سرپرست سازمان بهسازی و نوسازی شهرداری اهواز سال گذشته گفته بود این سازمان با همکاری شهرداری اقدام به ساخت «سرای محله» در مناطق گوناگون اهواز کرده است. این در حالی است که معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری اهواز از آن‌ با عنوان «فرهنگسرا» یاد می‌کند. جالب است بین فرهنگسرا و سرای محله به لحاظ تعریف، کارکرد، میزان اعتبار، زمان اجرای پروژه، مساحت طرح و خیلی موارد دیگر تفاوت‌هایی وجود دارد اما به نظر می‌رسد برخی مسئولان شهری اهواز از این تفاوت‌ها آگاهی ندارند.

تعریف سرای محله و فرهنگسرا
یک کار‌شناس مسائل فرهنگی درباره وجود دوگانگی در کاربرد نام این ساختمان‌های ناتمام و نبود تعریف یکپارچه از سوی مسئولان به همشهری می‌گوید: برای فرهنگسرا و سرای محله تعریف دقیقی وجود دارد.
«حمید مصطفوی» می‌گوید: فرهنگسرا یک فضای کاملاً فرهنگی است که باید تالار اجتماعات، کتابخانه و زمین ورزشی داشته باشد؛ اما سرای محله نیازی به فضای باز و وسیع ندارد و برای فعالیت‌های فرهنگی و آموزش پیشه‌وری ساخته می‌شود. در فرهنگسرا می‌توان موزه، نمایشگاه و گالری داشت؛ اما سرای محله جایی برای این‌ها ندارد.
وی می‌افزاید: ساخت فرهنگسرا به ۸ تا ۱۰ میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد. به طوری که تنها سالن اجتماعات آن با ظرفیت ۱۵۰ نفر، ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون تومان هزینه می‌خواهد.
مصطفوی در ادامه به روند پیشرفت ساخت سراهای محله اهواز اشاره می‌کند و می‌گوید: به جز سرای محله کوی رمضان، که ساختش پیشرفت خوبی دارد، پیشرفت بقیه زیر ۵۰ درصد است و با این سرعت کند، به زودی شاهد افتتاح آن‌ها نخواهیم بود.

مناطق محروم از سرای محله
این کار‌شناس مسائل فرهنگی در بخش دیگری از صحبتش می‌گوید: متأسفانه تقسیم‌بندی درستی برای طرح سراهای محله صورت نگرفته است. هر منطقه بسته به جمعیتش باید سرای محله داشته باشد؛ مثلا منطقه ۴ اهواز بیشترین جمعیت را دارد اما برنامه‌ای برای احداث سرای محله در آن نیست.
مصطفوی ادامه می‌دهد: سرای محله ملاشیه (منطقه ۶) هم هنوز کلنگ‌زنی نشده است. در حالی که این مناطق از لحاظ فرهنگی از کمترین خدمات شهری برخوردارند. طرح سرای محله کیانشهر هم هنوز کلنگ‌زنی نشده است. این فعال فرهنگی به ناتمام ماندن ساخت فرهنگسرا در منطقه عین‌دو نیز اشاره می‌کند و می‌گوید: این پروژه که طرح بسیار خوبی هم داشت، در اختیار بنیاد مسکن و شهرسازی است که در حال حاضر فرآیند ساختش متوقف شده است. چندین بار به شهرداری اعلام شد که برای دریافت و اتمام کار اقدام کند، اما هنوز کاری صورت نگرفته است.

بی‌اطلاعی مسئولان شهری
معاون فرهنگی شهرداری اهواز اما درباره این سردرگمی به همشهری می‌گوید: با توجه به مساحت بالای ۳ هزار مترمربع و اعتبار ۳ میلیارد تومانی تخصیص داده شده، ۷ طرحی که در اهواز کلنگ‌زنی شده‌اند، همگی فرهنگسرا هستند و اصطلاحی که به جای آن به کار برده می‌شود، از روی بی‌اطلاعی است.
«امیر آهن‌جان» می‌افزاید: ما در فرهنگسرا‌ها سالن آمفی‌تئا‌تر، خانه سلامت، کتابخانه و خانه کودک داریم. در حالی که سرای محله با مساحت ۱۵۰ تا ۲۰۰ مترمربع صرفا یک فضای آموزشی است. او ادامه می‌دهد: ۶ فرهنگسرا در کوی جمهوری اسلامی (منطقه یک)، کیان‌شهر (منطقه ۲)، کوی فرهنگیان (منطقه ۳)، کوی پردیس (منطقه ۵)، ملاشیه (منطقه ۶) و کوی رمضان (منطقه ۷) کلنگ‌زنی شده‌اند و امیدواریم تا پایان امسال ۴ یا ۵ فرهنگسرا به بهره‌برداری برسند. فرهنگسرای واقع در منطقه عین‌دو هم باید توسط شهرداری تحویل گرفته شود تا کارهای تجهیز آن صورت گیرد.

شهروندان چشم‌انتظار افتتاح
حالا که تفاوت فرهنگسرا و سرای محله روشن شد، باید به این نکته مهم توجه کرد که با گذشت زمانی طولانی از آغاز ساخت فرهنگسراهای اهواز هنوز خبری از افتتاح هیچ کدام نیست. با این حال شهروندان امیدوارند تا پایان سال حداقل تعدادی از این ساختمان‌های فرهنگی افتتاح شوند و شاهد تغییر سبک زندگی و افزایش بار فرهنگی شهر باشیم. در حال حاضر در شهر اهواز فرهنگسرای علوی و سرای محله کوی آل‌صافی به عنوان مراکز فرهنگی فعالیت دارند. هرچند سرای محله کوی آل‌صافی برخلاف فرهنگسرای علوی رونقی ندارد.

از قافله عقبیم
فرهنگ از موضوعات مهم و اساسی هر جامعه است و اهمیت فعالیت‌های فرهنگی و توسعه آن‌ها بر کسی پوشیده نیست و توجه ویژه به این مقوله مهم‌ترین راهکار برای کاهش مشکلات اجتماعی است؛ اما در راستای توجه به توسعه فرهنگ در جامعه، ایجاد و راه‌اندازی زیرساخت‌های فرهنگی جزو ملزومات این مقوله است؛ زیرا کمبود مراکز فرهنگی، تفریحی در شهر و ضعف فعالیت‌های فرهنگی اجتماعی در بروز آسیب‌های اجتماعی نقش تأثیرگذاری دارند.
ضرورت ساخت سرای محله و فرهنگسرا در مناطق مختلف شهری اهواز گامی است در راستای توسعه زیرساخت‌های فرهنگی و رشد و توسعه فرهنگی در این کلان‌شهر؛ اما این همه ماجرا نیست. با اینکه کلان‌شهر اهواز همچنان جای خالی مراکز فرهنگی را در خود احساس می‌کند، اجرای اصولی کارکرد این سرا‌ها و استفاده مطلوب از آن‌ها خود نیازمند توجه است. در هر صورت شهرداری اهواز چه بخواهد برای ۱۱۴ محله اهواز سرای محله بسازد و چه بخواهد نام آن‌ها را فرهنگسرا بگذارد، از قافله عقب است.


منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری