کد خبر : 1566             انتشار : 1395/04/12 17:43          تعداد بازدید : 1177

سرگردانی نخبگان و معادلات زمان/خدیجه حیاوی

به قلم:خدیجه حیاوی

هر روز تقریبأ در دنیای مجازی و سایتهای اجتماعی ناظر تغییرات ، جابجایی ها و انتصابهاى بعضأ بى انصافانه هستيم , از خود مىپرسم با توجه به این نوع اطلاع رسانی سریع و با توجه به نشر سریع هر گونه خبر چرا هیچگاه نخبگان ما نتوانستند کوچکترین تأثيرى روى حتى جزئى ترين خبر بگذارند و مسیر یک انتخاب یا انتصاب را تغییر دهند ؟؟؟

آیا اصلا ما به معنای کلمه نخبه داریم ؟
آیا کلمه نخبه ویا نخبگان باز یک کلمه تعارفی و تشریفاتی است ؟


تعريف نخبگان يا elite در جامعه شناسى و فلسفه سياسى به گروه کوچکی از مردم گفته می شود که با قرار گرفتن در رأس " هرم منزلت اجتماعى " و "امتيازات " کنترل سهم نابرابر بزرگی از "قدرت سیاسی " و یا ثروت را در اختیار دارند.

آیا نخبگان ما در این تعریف می گنجند ؟

در دیدگاه اجتماعی و روانشناختی می گویند هر محرومیتی که به درازا بکشد عدم شایستگی فردی و اجتماعی را القاء مى کند ، مدت زمان طولانی محرومیتها و بایدها و نبایدهای زیادی مردم شهرمان را احاطه کرده بود , بیشترین محرومیتها شامل قومیت عرب بود ،
حال که ظاهرأ اين محروميتها کم شده و جاهايى مجالى براى بعضی خواسته ها و حرکتهای برحق پیدا شده اثری از سرعت حرکت افکار نخبگان نسبت به زمان دیده نمیشود , تأثير محروميتها را ميتوان به وضوح در بين افرادی که به آنها نخبه میگویند دید ، هر تغییری که صورت میگیرد تحت تاثیر شرایط فکرى زمان صورت خواهد گرفت و زمان است که تغییر دهنده شرایط بد و حرمان است یعنی تأثير تصميمات افراد ( نخبه ) وجود خارجی ندارد !

ولی چرا با تمام سعی و تلاشی که به ظاهر صورت میگیرد تغییری حاصل نمی شود و افکار زمان از نخبگان جلوتراست!!؟

تأثير تمام محرومیتهاو القای عدم شایستگیها وضوح زيادى در رفتارها و خط مشى هاى افراد گذاشته که بعضا جزو نخبگان و یا روشنفکران از آنها یاد میشود ، انتظارات و توقعاتی که از آنها می رود تحت تأثير شرايط ملبس شده جدید بر آنها قرار مى گیرد و آنها را به چانه زنهای اجتماعی یا سیاسی روز مبدل می کند . چانه زنیهایی که حد و مرز آنها از دایره محدود خود ساخته بیشتر نیست .

گفتم دایره خود ساخته ؛ چرا خود ساخته ؟

خودساخته به این دلیل که نخبه ما در محدوده تنگ جزیره ایی قرار گرفته که هیچ ارتباط و بده بستانی با عالم خارج از جزیره ندارد ! تا وقتیکه علنأ حرمان بود در اين جزيره کوچک چیزی جز انعکاس تصویر خود در آب نمیدید و حال که به یمن و مبارکی پیشرفت تکنولوژی به راحتی می توان از دنیای خارج از جزیره مطلع شد توانایی خروج ندارد چرا که افکارش محدود به اندازه و سایز جزیره است .

افرادی که نخبگان ما تلقی می شوند اولأ از یک مشکل مشترک رنج میبرند و آن اینکه در خواندن سیاستهای پیش رو و آتی سیاستمداران عاجزند چراکه از بازی سیاسی کل کشور خارج شده اند , این عجز باعث عدم اتحاد آنها در اتخاذ یک تصمیم متحد میشود ! و آنها را در حد یک چانه زن در" دیدگاه عموم" نگه می دارد .
آیا مطالعات بیشتر و عمیقتر و پیاده سازی آنها بر روی جامعه هدف , بررسی تئوريهاى جديد جهانى ويا تئوريهاى جديد کشورى و تعریف و پیشبرد اهداف جامعه در راستای این تئوريها با علم بر صلاح جامعه نمى تواند ديدگاه جزیره ایی را تغییر دهد ؟

دوم اينکه در عدم پذیرش رأى و نظر همديگر و زیر سؤال بردن یکدیگر گوی سبقت را از هم می رباید و این نیز به دلیل عدم رشد و بلوغ فکر سیاسیشان می باشد , در هر حزب و گروهی که باشند به شکل کاملا واضح تمایل دارند خودشان را بالاتر از گروه و حزب هم جوار خود نشان دهند چه در سطح فکری و چه در سطح سیاسی و این موارد تماما از افرادی که بإصطلاح نخبگان ما تلقى مى شوند چیزی جز افرادی در سطح عادی نشان نداده است .

آیا حل شدن نخبگان در حزب یا گروه و یا حتی قبیله ، آنها را به هدف اصلی که مصلحت جامعه است خواهد رساند ؟ عضو حزب یا گروه یا قبیله بودن اصل اشکال نیست، بلکه حل شدن نخبه در آن باعث تسلط افکار حزبی و گروهی و یا قبیله ای بر او شده و او را از یک نخبه به فردی عادی که وابسته به یک مجموعه است تبدیل می کند .

و در آخراینکه افراد نخبه ما به اصلی ترین نتیجه که همانا تغییر از درون می باشد نرسیده اند !!!

و تمام موارد فوق الذکر در صورتی امکان پذیر خواهند شد که در ابتدا تغییرات فردی صورت بگیرد تا به تبع آن تغييرات اجتماعى انجام بپذیرد.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری