کد خبر : 1587             انتشار : 1395/04/15 16:46          تعداد بازدید : 1032
گزارشی از مناطق ویژه اقتصادی ماهشهر

تعدیل نیرو و دیوار کوتاه کارگران بومی

در چندماهه‌ی اخیر، بخصوص در مناطق ویژه اقتصادی پتروشیمی و بندر امام خمینی، کارگران بومی به‌راحتی اخراج می‌شوند.
در حالی که سیاست‌های استاندار قبلی در راستای تثبیت جمعیت و جلوگیری از مهاجرت به دلیل شرایط نامساعد جوی ازجمله ریزگردها و افزایش شدید گرما همچنین محرومیت‌ها، متمرکز شده بود، در چند ماه اخیر به‌خصوص در مناطقی که تابع قانون کار مناطق ویژه و آزاد هستند، به بهانه‌ تعدیل نیرو، کارگران بومی به‌راحتی اخراج می‌شوند.

ادارات کار این مناطق، آمار مشخصی از میزان اخراجی‌ها ندارند یا ارائه نمی‌دهند اما آنچه از آمار غیر رسمی به دست آمده، از اخراج بیش از هزار نفر در یک سال اخیر در این مناطق حکایت می‌کند.

مسئله‌ای که اکثر این کارگران اخراجی در گفت وگو با خبرنگار ایلنا مطرح کرده‌اند این است که چرا باید کارگران غیر بومی که از استان‌ها و شهرستان‌های دیگر آمده‌اند و همچنین برخی نیروهای بازنشسته، به کار مشغول باشند ولی ما که محل زندگی و خانواده‌های‌مان متعلق به این خطه است، بیکار بمانیم.

«پیرایش»، دبیر اجرایی خانه کارگر بندر امام وجود قانون کار مخصوص مناطق آزاد را یکی از موانع پیگیری حقوق کارگران می‌داند و معتقد است که باید نمایندگان مجلس شورای اسلامی، در خصوص یکپارچه کردن قانون کار، اقدام کنند زیرا شورای های حل اختلاف در ادارات کار، اهرمی برای نفوذ در این‌گونه مناطق ندارند.

وی می‌گوید: وجود این دو منطقه‌ ویژه باعث تغییر شیوه کار سنتی در مناطق ماهشهر و بندر امام شده، یعنی بخش‌های کشاورزی، دام‌پروری، صیادی و ... که تا قبل از ورود صنعت به این مناطق، رونقی داشته است را از بین برده و جوانان را وابسته به خود کرده و با کوچک‌ترین نوسان سوددهی در صنایع خود، که اکثراً می‌تواند به دلیل سوء مدیریت باشد، سعی به جبران زیان وارده با اخراج کارگران می‌کنند.

وی گفت: معمولاً در این مناطق ما به‌صورت عمده با دو نوع نیروی کار بومی و غیربومی روبرو هستیم و از آنجائی که تمام مدیران ارشد، غیربومی هستند و از طرفی، کارگران غیربومی معمولاً با واسطه و سفارش به کار گرفته شده‌اند و دیواری بلندتر از کارگران بومی دارند، اخراج نیروهای بومی به سهولت انجام می‌گیرد و قانون کار این مناطق نیز قادر به جلوگیری از سیل این اخراج‌ها نیست.

پیرایش گفت: آخرین موردی که به ما اطلاع داده شده، اخراج تعدادی از کارگران بومی شاغل در شناورهای اداره بندر امام است، که ظاهراً برای جلوگیری از زیان پیمانکار مربوطه، اخراج شده‌اند. در حالیکه تعدادی از نیروهای مشغول بکار در این رده از نیروهای بازنشسته اداره بنادر و تعدادی دیگر، نیروهای غیربومی هستند.

«منصور قمر» فرماندار شهرستان ماهشهر نیز در خصوص توجه به اشتغال نیروهای بومی به ایلنا گفت: لیستی از متقاضیان کار تهیه کرده ایم که در برگیرنده مشخصات کامل متقاضی با شماره تماس بوده و در اختیار تمام شرکت‌های منطقه قرار داده‌ایم تا منبعد در صورت نیاز به استخدام، از این لیست استفاده کنند.


منبع:ایلنا
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری