Warning: include_once(../ajax/ghofl.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/borwall/public_html/inc/function-show.php on line 2

Warning: include_once(): Failed opening '../ajax/ghofl.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/borwall/public_html/inc/function-show.php on line 2
مصیبت کم‌آبی کارون، گریبان خوزستان را گرفته است
کد خبر : 198             انتشار : 1394/07/09 20:38          تعداد بازدید : 1116

مصیبت کم‌آبی کارون، گریبان خوزستان را گرفته است

«آب کارون طبق دستور رئیس‌جمهوری و براساس مصوبه شورایعالی آب منتقل می‌شود.» این را وزیر نیرو ‌سال گذشته در شورای اداری خوزستان اعلام کرده بود. اما کشاورزانی که خود از کم‌آبی و شوری آن آسیب‌دیده هستند معتقدند که «چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است
گزارشی از پیامدهای اجتماعی طرح‌های انتقال آب کارون در خوزستان


رسول عوده‌زاده

پرآب‌ترین رود ایران دیگر پرآبِ پرآب نیست؛ زندگی بار‌ها و بار‌ها از کارون خداحافظی کرده. تنها در برخی از قسمت‌های رودخانه اندک آبی باقی مانده و کچلی‌های آن بدجوری توی ذوق می‌زند. کارون بزرگ اکنون عبارت است از مجمع‌الجزایری از حوضچه‌های چندمتری با عمق کم و ماهیانی که محکوم به تلف شدن هستند. کارون زنده می‌ماند یا نه، سرخط حرف‌های مردم شده است، در خانه‌هایشان، در تاکسی، در خیابان‌ها و هر جایی که فضایی برای گفت‌وگوهای چنددقیقه‌ای آدم‌ها هست. گویی جنازه مرده‌ای است که افتاده روی زمین و هیچ‌کس مسئولیت قتلش را برعهده نمی‌گیرد، چه برسد به کفن و دفنش.
آب، رنگ کارون است. کارون و برادرانش یعنی کرخه، دز، جراحی و زهره آن‌قدر منحصربه‌فرد بودند خواستنی و این آب آنها آن‌قدر متفاوت بود که چشم طمعکاران را گرفت. اما اینک دیگر نیست. علاوه بر هشدارهای مکرر کارشناسان، بومیان لب کارون معتقدند: «این خطر وجود دارد که آب در این رودخانه در آینده‌ای نزدیک به تدریج رو به زوال بگذارد اگر چه همین حالا هم چیزی از آن باقی نمانده است و ساخت‌وسازهای مجاز و غیرمجاز، شهربازی‌ها و تفریحگاه‌ها جایگزین آن شوند.»
غربت کارون هر روز بیشتر و بیشتر می‌شود آن هم با طرح انتقال آب از سرشاخه‌های کارون به فلات مرکزی. ۱۴ طرح انتقال آب خوزستان به ۳ استان همسایه که نیمی از آنها برای اصفهان یا اجرا شده یا در دست اقدام است. ١٤ شب ماه را کارون کابوس می‌بیند. کابوس کوهرنگ یک، کابوس کوهرنگ ۲ و کابوس کوهرنگ ٣- کمال صالح، چشمه لنگان، ماربر، خدنگستان، رفسنجان، بهشت‌آباد، گوکان و تنگه سرخ بقیه کابوس‌هایی هستند که نمی‌گذارند ماه شب ١٤ کامل شود. شنیدن این نام‌ها برای خوزستانی‌ها چندش‌آور شده و خواب آنها را آشفته کرده است.
«پرویز باورصاد» سرپرست دانشکده علوم و فنون دریایی دانشگاه خلیج فارس در این‌باره می‌گوید: «از هر کجای این رودخانه‌ها که آب برداشت شود، مصیبت و کم‌آبی را برای جلگه خوزستان در پی خواهد داشت. مطابق اصول علمی بین‌المللی، آب رودخانه‌ها نباید به جز استان‌های ساحلی به مکان دیگری منتقل شود که استان‌های ساحلی کارون، خوزستان و چهارمحال و بختیاری هستند و نباید به جز ٢ استان، آب کارون یا سایر رودخانه‌های جاری در این استان‌ها به مکان دیگری منتقل شود. کشیدن لوله و کانال برای انتقال آب به مکان‌های دور‌تر اساسا کار اشتباهی است، اما متاسفانه در کشور ما چون وزارت نیرو هم بهره‌بردار آب است، هم خود بر آب مدیریت و نظارت دارد، دست به انتقال آب می‌زند.»
نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی بار‌ها هشدار دادند که «با انتقال آب کارون سرنوشت و آینده طرح احیای اراضی ۵۵۰‌هزار هکتاری کشاورزی مصوب سفر مقام معظم رهبری به خوزستان در ‌هاله‌ای از ابهام قرار می‌گیرد» اما هنوز کمتر کسی حاضر است باور کند که کارون دیگر پرآب‌ترین رود ایران نیست. آنها همچنین از حقیقتی تلخ پرده برداشتند: «شورایعالی آب تنها مجوز انتقال یک‌میلیارد متر مکعب آب از کارون، آن هم فقط برای مصارف آشامیدن را داده، اما درحال حاضر یک‌میلیارد و ۴۰۰‌میلیون متر مکعب آب از سرشاخه‌های کارون درحال انتقال است». مردم از نمایندگان ملت انتظاراتی بجا درباره نجات کارون دارند، اما نمایندگان مسأله را پیچیده می‌دانند: «مسئولان وزارت نیرو به ما می‌گویند که عملیات انتقال آب از سرشاخه‌های کارون متوقف است، اما با چشم خود مشاهده کردیم که آب از تونل کوهرنگ سه با عرض ۱۴ متر و ارتفاع ۴ متر درحال انتقال است.»
«آب کارون طبق دستور رئیس‌جمهوری و براساس مصوبه شورایعالی آب منتقل می‌شود.» این را وزیر نیرو ‌سال گذشته در شورای اداری خوزستان اعلام کرده بود. اما کشاورزانی که خود از کم‌آبی و شوری آن آسیب‌دیده هستند معتقدند که «چراغی که به خانه رواست، به مسجد حرام است؛ درحال حاضر نه‌تنها روستا‌ها که مردم شهر اهواز هم با مشکل آب شرب مواجه هستند، بنابراین انتقال آب کارون به شهرهای دیگر با هر عنوانی جایز نیست.» مدیرکل آموزش و مشارکت‌های مردمی سازمان حفاظت محیط‌زیست گفته بود: «کاهش آب رودخانه کارون باعث خشک شدن یک‌میلیون نفر نخل در اروندکنار شده است.»

منبع:شهروند
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری