Warning: include_once(../ajax/ghofl.php): failed to open stream: No such file or directory in /home/borwall/public_html/inc/function-show.php on line 2

Warning: include_once(): Failed opening '../ajax/ghofl.php' for inclusion (include_path='.:/opt/cpanel/ea-php56/root/usr/share/pear') in /home/borwall/public_html/inc/function-show.php on line 2
آدرس های اشتباهي سازمان آب و برق خوزستان
کد خبر : 312             انتشار : 1394/07/26 11:16          تعداد بازدید : 980

آدرس های اشتباهي سازمان آب و برق خوزستان

در حالی که در مناطقی همچون طبس، یزد، اصفهان و مناطق کویر مرکزی ایران از برکات انتقال آب رودخانه های استان، مشغول شالی کاری و برداشت برنج بوده و هستند، سازمان آب و برق خوزستان و وزارت نیرو با تمرکز تبلیغاتی بر موضوع خشکسالی...
شنا ممنوع
بقلم:سامی مستور

جوانان امروزی برای این که شدت چیزی را بیان کنند از اصطلاح "جیغ" استفاده می کنند. بخصوص برای توصیف رنگ هایی که به شدت از زمینه تمایز دارند.

اگر این کلمه را از جوانان عاریت بگیریم می توانیم در مورد تابلوهایی صحبت بکنیم که در مسیر جاده "جیغ" میزنند و هر رهگذری را بی اختیار به سوی خود جذب می کنند.

تابلوهایی که به ابتکار سازمان آب و برق خوزستان در مکان هایی خاص نصب شده اند و با رنگ های زرد و قرمز از دور خودنمایی می کنند. ظاهرا تابلوها با پیام "شنا کردن ممنوع" با هدف اطلاع رسانی به مردم و پیشگیری از غرق شدن نصب شده اند اما برخی دلایل نشان می دهند که هدف عمده ی این ساز مان چیز دیگری است.

ابتدا دلایل رد ادعای سازمان آب از هدف کاشتن این ستونهای بتونی را بیان کرده و سپس به تحلیل اهداف احتمالی خواهیم پرداخت.

این تابلوها با هدف پیشگیری از غرق شدن مردم نصب نشده اند زیرا:
1- غالب تابلوها بر روی کانالهایی نصب شده اند که عمق آب آنها به مچ پا هم نمی رسد.

2- مکان نصب تابلوها در کانالهای قابل استفاده شنا گران فرسنگ ها از محل شنا فاصله دارد و تمرکز نصب تابلوها روی مسیر تردد خودروهاست .

3- برخی تابلوها با طول و عرض 2در 3 متر(6متر مربع) بر ورودی کانالها از جاده اصلی نصب شده اند به گونه ای که از دو کیلومتری برای رانندگان قابل رویت هستند در حالی که عرض کانالهای مورد اشاره همان تابلوها به دومتر هم نمی رسد

4- برخی تابلوهای 6 متری روی کانالهایی نصب شده اند که هیچ متقاضی شنا در آن کانالها دیده نمی شود. زیرا در مجاورت آن کانالها رودخانه های جاری و با صفاتری محل تفریح مردم است.(مثلا کانالهای نزدیک حمیدآباد دزفول).

5- در زمان شروع نصب این تابلوها و به موازات آنها تابلوهایی روی کانالها و دقیقا در محل عبور وسایل نقلیه نصب شدند که پیامی با مضمون "جاده اختصاصی سازمان آب و برق " روی آنها درج شده است.
نکته قابل توجه این است که تابلوها به شکلی توزیع شده اند که هر کانال فقط یک تابلو داشته باشد و بر اساس محاسبه مسئولان سازمان در کانالهای دارای جاده اختصاصی کسی شنا نمی کند و در نتیجه غرق هم نخواهد شد!!! لذا روی این کانالها تابلوی شنا ممنوع نصب نشده است!

6- هیچ آماری در استان نشان نمی دهد که تعداد افراد غرق شده در کانالها بیش از رودخانه هاست. اما تا کنون هیچ اقدام احتیاطی یا آگاه سازی با هر وسیله ای توسط (تابلو، اعلامیه و...) برای رودخانه ها توسط سازمان آب و برق خوزستان انجام نشده است و تمام تمرکز این سازمان بر کانالهایی بوده که به شکلی محل تردد خودروهاست و نه محل شنا!

این دلایل و دلایل دیگر نشان می دهد که صرف هزینه های هنگفت توسط سازمان آب و برق خوزستان نه به منظور حفاظت از جان مردم بلکه با اهداف دیگری صورت می پذیرد.

در زمانی که این سازمان به دلیل اجرای سیاست های سد سازی وسیع و غیر علمی بر رودخانه های استان و به تبع آن خشک شدن مجاری حیاتی استان و بالا رفتن شوری آنها ؛ خشک شدن تالابها؛ بحران زیست محیطی ناشی از ریزگردها و ده ها مصیبت دیگر تحت فشار افکار عمومی است و روشهای ظالمانه ای همچون حذف کشت فصلی و ممنوعیت برداشت آب از رودخانه برای کشاورزان خوزستانی نتواسته است مرهمی بر دردهای خودساخته این سازمان بزند با اقداماتی قصد توجیه افکار عمومی را دارد .

از جمله این اقدامات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- بازکردن دریچه سدهای رودخانه های استان به ویژه کارون در ایام تعطیلات نوروزی . به گونه ای که آب شرب مردم اهواز را که در حالت طبیعی برای شستن دست و صورت اهوازی ها قابل تحمل نبوده و نیست، به آبی قابل شرب تبدیل نمود و اهوازی ها از برکت حضور مهمانان نوروزی ، دوهفته ای طعم آب را چشیدند.
بدیهی است که پس از اتمام ایام تعطیلات دبی آب رودخانه مجددا کاهش یافت و جزایر کارون! مجددا سر از آب بیرون آوردند.

2- در حالی که در مناطقی همچون طبس، یزد، اصفهان و مناطق کویر مرکزی ایران از برکات انتقال آب رودخانه های استان، مشغول شالی کاری و برداشت برنج بوده و هستند، سازمان آب و برق خوزستان و وزارت نیرو با تمرکز تبلیغاتی بر موضوع خشکسالی ، علاوه بر سعی در اقناع عمومی و توجیه کم آبی رودخانه های استان، حق کشت با استفاده از آب رودخانه ها را از کشاورزان استان گرفته و آنها را به سمت استفاده از سفره های زیرزمینی آب سوق دادند.(این کار مساله ای بسیار خطرناک است که خطرات آن حتی از سدسازی و خشک شدن رودخانه ها وسیع تر بوده و به هیچ عنوان قابل ترمیم نیست. خطر بهره برداری از سفره های آب زیر زمینی برای کشاورزی در استانی که در گوشه گوشه اش یک رود در جریان است فاجعه ای انسانی است که در آینده ای نچندان دور گریبان مردم را خواهد گرفت)

3- و بالاخره شاهکار تابلوهای سازمان روی کانالها که باز با هدف توجیه نواقص در افکار عمومی است.
در واقع مجریان طرح به شکلی قصد القای این مساله را به رهگذران و رانندگان دارند که در جای جای این استان ، آب رسانی و کانال کشی شده است و مقدار آب این کانالها آنقدر زیاد است که سازمان مجبور بوده است برای کاهش غرق شدنها هزینه های میلیاردی بکند!

به عبارت دیگر با این اقدام، سازمان آب و برق خوزستان پیشاپیش اعتراضات احتمالی مردم خوزستان از کم آبی ها را خنثی کرده و از ایجاد همنوایی ملی با مردم این استان جلوگیری نماید.
چرا که در سه ماه پایانی سال 93 موجاعتراضات مسالمت آمیز مردم خوزستان، و البته با همنوایی سایر هموطنانشان ، اثر فوق العاده ای بر مسولان گذاشت تا مقداری در سیاست های تقسیم و سازمان دهی آب تجدید نظری ولو مقطعی نمایند. تکرار این مساله برای مسولانی که در پی ادامه دادن طرحهای انتقال آب هستند خوشایند نیست لذا با ترتیب دادن فعالیت هایی همچون سه مورد فوق الذکر در حال زمینه چینی برای اجرای طرح های سد سازی جدید (و این بار البته بر رودخانه نیمه جان کرخه) و طرحهای نهان و آشکار انتقال آب به کویر مرکزی هستند و در واقع نوعی واکسیناسیون دولتی در مقابل خواسته های به حق مردم خوزستان است.

وگرنه تابلوهایی شش متری برای کانالی دومتری و با مقدار آبی که به مچ پای آدم نمی رسد ، آن هم با مضمون نجات غریق ، چه موضوعیتی دارد.

در پایان خوب است مسولان سازمان آب و برق خوزستان برای جلوگیری از هدر رفت این همه هزینه، پس از خشکاندن رودخانه های استان، این تابلوها را به محل اصلیشان (کانالها و تونل های انتقال آب به کویرمرکزی) منتقل نمایند تا شالی کاران و مردم آن استانها نیز در هنگام شنا کردن ، احتیاط کنند و جانشان به خطر نیافتد.
.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
مجید از گمبوعه ( 1394-07-27 00:33 )
رقم جدید و جیغی که من کشیدم.
روی دیوار بخشداری گمبوعه در یک پارچه یک در شش متر نوشته شده بود:
از کشاورزان محترم منطقه تقاضا داریم تا اول آبان ماه جهت عقد قرار داد دریافت آب کشاورزی به سازمان آب و برق مراجعه کنند در غیر این صورت هزینه مصرف آب بها با جریمه محاسبه می شود.
جل الخالق و این در حالی است که حدود 4 تا 5 سال است که در اراضی این منطقه دریغ از یک قطره آب.
بله، حتی یک قطر آب.....

 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری