کد خبر : 508             انتشار : 1394/08/24 22:47          تعداد بازدید : 1536

ماه مضیف، پشت ابر هلال

ساختمان هلال احمر خرمشهر که پیش تر به «مضیف شیخ» معروف بود، در نوع معماری، بنا و آجر کاری یکی از بی نظیر‌ترین تزیینات اسلامی را دارد.
ساختمان تاریخی هلال احمر خرمشهر(محمره)


گزارش:احمد جعفری ماجد


به سوی جنوب سفر می‌کنی. یاد خرمشهر و خاطره‌های کودکی پدر برایت تداعی می شود تا تو را هوایی کند.
کوچه‌ها را قدم به قدم در جست و جوی آنچه در ذهن رسم کرده بودی، مرورمی کنی و سعی می‌کنی پلک هایت روی هم نیایند. آن‌ها را کنترل می کنی تا چیزی را از دست ندهند و همه جا را به خوبی با تمام جزئیاتش نگاه کنند. با هر چیزی که می‌بینی چشم هایت زیبایی و ویرانی را در هم می آمیزند، اما باز هم خدا را شکر می‌کنی که شهر گونه هایش را با سیلی سرخ نگه داشته است.
راهت را ادامه می‌دهی. کارون تو را به سمت خرمشهر، یکی از مهم‌ترین بندرهای زمان خود سوق می‌دهد. ولی امروز خرمشهر دیار خون و عشق، دیاری که به راحتی می‌توانی در جای جای آن بویی از گذشته لمس و در همه جای آن، تکه‌ها و ذره‌های تاریخ را احساس کنی آثاری باستانی‌اش رنگ فراموشی به خود گرفته است.

آثار تاریخی در هیج جای خرمشهر مورد توجه قرار نگرفته است. در بسیاری از مناطق تخریب و نابودی آثار تاریخی از حد معمول گذشته است و تخریب‌ها به وضوح قابل مشاهده هستند. بیل ها، کلنگ ها، بلدوزرها و در پی آن بی کفایتی و نا‌مدیریتی موجب شده است بسیاری از آثار باقی مانده از گذشتگان از بین بروند. حفظ آثار تاریخی و باستانی خرمشهر می‌تواند ظرفیت و زمینه خوبی برای توسعه گردشگری در این شهرستان ایجاد کند. وجود موزه در شهرستانی با چنین پیشینه تاریخی ضروری است و نیاز است برای این کار چاره اندیشی عملی صورت گیرد.
«بنای هلال احمر» یکی از آثار تاریخی است که در شهریور سال 79 به شماره 3/2845 در فهرست آثار ملی کشور ثبت شد. این اثر با موقعیت جغرافیایی و پیشینه تاریخی، جایگاه بسیار خوب و بی نظیری دارد و برای ایجاد موزه مردم شناسی، تاریخی و باستانی مناسب و قابل استفاده است. نزدیکی آن به کارون و ساحل آن، نزدیکی به مرکز شهر و همسایگی با فرمانداری شهرستان، شرایط ‌ مناسبی برای ایجاد موزه و مرکز فرهنگی به وجود می‌آورد.
این اثر با توجه به بار غنی فرهنگی- تاریخی، ارتباطات غنی کشور با همسایه‌ها و دیگر کشورها را نمایان می‌کند. همچنین اثر نشانگر گونه ای از زندگی، فعالیت و آثار شخصیت های برجسته تاریخی بوده است. بنای هلال احمر خرمشهر در دوران کعبیه از سوی شرکت نفت بنا و به عنوان مضیف یا مهمانخانه‌ برای پذیرایی از افراد مهم مملکتی مورد استفاده قرار گرفته است. گفته می‌شود وقتی «احمد شاه» از شاهی ایران رانده شد، حکمران منطقه در همین محل از وی پذیرایی کرد. بعدها فرمانداری در آن مستقر شد و بعد به عنوان ساختمان کانون زنان مورد استفاده قرار گرفت. سپس هلال احمر در آن مستقر شد و امروزه به همین نام معروف است.

توقف مرمت
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر درباره ضرورت توجه به آثار تاریخی و پیگیری‌های صورت گرفته برای مرمت بنای هلال احمر می‌گوید: با توجه به پیگیری‌های صورت گرفته و نشست‌های مکرری که با مدیر کل وقت میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری داشتیم، قرار شد بنای هلال احمر به عنوان سایت اداری، آموزشگاه صنایع دستی و موزه مردم شناسی مورد بهره برداری قرار گیرد. بر همین اساس سال 93 مبلغ 130 میلیون تومان برای مرمت آن بنا به تصویب رسید و کارهایی در این مورد انجام شد که بعدها عقیم ماند.
«جمال زوری زاده» با اشاره به بی توجهی به نظرات کارشناسی و ناهماهنگی استان با اداره میراث فرهنگی خرمشهر اظهار کرد: بر اساس اتفاق‌های قبلی و هماهنگی‌های صورت گرفته در سال 93 مرمت طبقه همکف بنا شروع شد. قرار بود این پروژه ادامه پیدا کند، اما به دلایل نامعلومی متوقف شد و بعدها متوجه شدیم بدون اطلاع قبلی توافق هایی شده است و بنا را به بخش خصوصی واگذار کرده اند.

وضعیت نابسامان بنای هلال احمر خرمشهر
زوری زاده با اشاره به حفاظت نشدن از بنای هلال احمر خرمشهر و تاکید بر وضعیت نابسامان بنای هلال احمر خرمشهر اظهار کرد: بنا وضعیت خوبی ندارد. کاری برای خروج آن از حالت فعلی انجام نشده است و چه بسا وضعیت آن از سال‌های پیشین نیز نابسامان تر می‌شود و اگر کاری برای نجات بخشی این اثر تاریخی انجام نشود، بار دیگر به مخروبه تبدیل می‌شود.
وی در پایان با گلایه از نبود مکان برای استقرار اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خرمشهر ابراز نگرانی کرد و افزود: نبود نیروی انسانی و امکانات، دست‌‌ ما را برای خدمت بسته است. این اداره هیچ جایگاهی ندارد و همین مساله می تواند دلیل روشن، واضح و مهمی بر وضعیت نابسامان میراث فرهنگی خرمشهر باشد. نماینده آبادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره بر اهمیت آثار تاریخی و حفاظت از آن‌ها گفت: این آثار بسیار ارزشمند و اعتبار منطقه ما هستند و هویت منطقه و کشور ثمره وجود این آثار است.
«سید حسن دهدشتی» درباره چگونگی و نوع همکاری برای حفظ تاریخ و آثار آن اظهار کرد: میراث فرهنگی و گردشگری متولی حفظ و احیای میراث این منطقه است، اما این موضوع به تنهایی پاسخگو نیست و مسئولان باید نگاه ویژه ای به این مساله داشته باشند.
دهدشتی در ادامه عنوان کرد: میراث فرهنگی باید این آثار گرانبها را شناسایی کند و به مردم بشناساند. ما همیشه به گذشتگان خود افتخار می‌کنیم. آن‌ها همیشه برای ما مایه عزت و افتخار هستند و از این رو میراث فرهنگی باید همت کند و در این حوزه کار انجام دهد.
وی با اشاره به نقش مهم منطقه آزاد در اداره و احیای آثار تاریخی - باستانی خرمشهر وآبادان گفت: منطقه آزاد به عنوان متولی اصلی می‌تواند در زمینه‌های گردشگری گام های مهمی بردارد و در توسعه میراث و گردشگری تاثیر مثبتی داشته باشد. در این کار باید همه با هم همکاری‌های لازم را داشته باشیم و توجهمان به این موضوع بیشتر شود. یکی از فعالان میراث فرهنگی خرمشهر نیز با اشاره بر موقعیت تاریخی ساختمان هلال احمر گفت: این بنا در دوران جنگ در دست نیروهای مدافع شهر قرار گرفته بود و کارهای درمانی و کمک های اولیه در آن جا صورت می گرفت. بعد از پایان جنگ این بنا در فهرست آثار ملی ثبت و چند بار نیز ترمیم شد.
«مهدی مرزوق» در ادامه با تاکید بر لزوم حفط این اثر از تخریب‌ها افزود: یکی از بدیهی‌ترین خواسته‌های دوستداران میراث فرهنگی این شهرستان حفاظت مناسب از این ساختمان و سایر آثار تاریخی موجود است، زیرا یکی از شاخصه‌های هویتی منطقه هستند و مردمی که آثار خود را حفظ نکنند، هویت خود را در معرض خطر نابودی قرار دادند. مرزوق با بیان ضرورت وجود کانون و مرکز فرهنگی در خرمشهر اظهار کرد: شهری با این پیشینه تاریخی باید یک مکان یا مرکز برای فعالیت های فرهنگی، هنری و صنایع دستی داشته باشد. در حالی که خرمشهر فاقد چنین چیزی است. وی ادامه داد: از مسئولان در خواست می کنیم علاوه بر موزه جنگ، موزه مردم شناسی در این محل ساخته شود. زیرا خرمشهر در طول تاریخ اهمیت ویژه ای داشته است و این محل جایگاه خوبی برای ساخت موزه جنگ و مردم شناسی دارد.

مضیف شیخ
ساختمان هلال احمر خرمشهر که پیش تر به «مضیف شیخ» معروف بود، در نوع معماری، بنا و آجر کاری یکی از بی نظیر‌ترین تزیینات اسلامی را دارد.
این بنا با مرمت غیر اصولی سال‌های گذشته، نبود حفاظ و حتی حصار در برابر تخریب‌ها و فرسایش روزانه بخش مهمی از معماری و اصالت خود را از دست داده است.


منبع: همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری