کد خبر : 609             انتشار : 1394/09/12 00:00          تعداد بازدید : 3064
کم‌توجهی به راوی خروش کارون

درباره پل تاریخی کوت سیدصالح

به دلیل استحکام بالا، این پل توانسته است بدون مرمت و بازسازی همچنان سرپا باقی بماند، اما این روزها به دلیل آسیب دیدن بخش هایی از آن، از جمله برخی ستون‌ها و آب شکن‌ها و سقف، نیازمند توجه ویژه برای بازسازی و مرمت است.
درباره پل تاریخی کوت سیدصالح
امیر انواری

آثار تاریخی نشان دهنده اوضاع فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و زیست محیطی در روزگار گذشته هستند که از نمودهای بارز این آثار در خوزستان، یکی پل کوت سید صالح کارون است که عظمت کارون و اوضاع زیست محیطی منطقه را در گذشته روایت می‌کند. رودخانه کارون زمانی به سیلاب‌هایش معروف بود و بخش زیادی از مسیر خود در جلگه خوزستان را به صورت موسمی زیر آب ناشی از سیلاب می‌برد.
این سیلاب‌ها با گذشت هزاران سال از عمر این رودخانه بزرگ، به موهبتی بزرگ برای مردم این دیار تبدیل شدند و زیر آب رفتن بسیاری از اراضی به عنوان یکی از ویژگی های این منطقه پذیرفته شد و در صورت محروم ماندن از آن، بسیاری از اراضی به منابعی برای گرد و غبار تبدیل خواهند شد. در مسیر رودخانه کارون در کنار روستای کوت سید صالح پلی آجری وجود دارد که تا سال‌های آخر دهه گذشته، از روی آن رفت و آمد جریان داشت. این پل دو طرف مسیل رودخانه را به هم وصل می کرد و عمده تردد روستا‌ها و مناطق مسیر شرق کارون شامل دهستان‌های جنگیه، غزاویه و موران تا چمیان از آن امکانپذیر می‌شد.
پل آجری کوت سید صالح با طول ۱۲۴ متر و عرض ۳ متر دارای ۴۰ دهانه و ۳۹ ستون است. در شانه ستون‌های پل، آب شکن‌هایی طراحی شده است که از آسیب رود و سیلاب به پایه‌ها و فشار بیش از حد جریان آب به پایه‌های پل جلوگیری می‌کند.
درباره پل تاریخی کوت سیدصالح
در طراحی این آب شکن‌ها سیستم انبساطی در نظر گرفته شده است که سازه را در برابر تغییر آب و هوا حفظ کند. سازه این پل به صورت کاملا آجری ساخته شده و طول هر یک از ۴۰ دهانه آن ۳ متر و عرض آن 2/5 متر است. این پل تاریخی و مفید برای مردم شهر که نامش را از روستای همجوار می‌گیرد، در دوره پهلوی اول و برای استفاده نظامیان انگلیسی‌ها ساخته شد و ظرفیت عبور فقط یک خودرو را داشت. در سال‌های اخیر و پیش از بدون استفاده ماندن، این پل به دلیل خراب شدن قسمت‌هایی از آن، فقط برای تردد عابران استفاده می‌شد. پل کوت سیدصالح به دلیل معماری آن‌ در سال 85 جزو آثار ملی به ثبت رسید.
به دلیل استحکام بالا، این پل توانسته است بدون مرمت و بازسازی همچنان سرپا باقی بماند، اما این روزها به دلیل آسیب دیدن بخش هایی از آن، از جمله برخی ستون‌ها و آب شکن‌ها و سقف، نیازمند توجه ویژه برای بازسازی و مرمت است. با توجه به تاسیس اداره میراث فرهنگی و گردشگری در این شهرستان ضروری است این اداره با همکاری اداره کل استان به مرمت، حفظ و معرفی این اثر تاریخی و بقیه آثار شهرستان اقدام کند. همچنین تا کنون از نصب تابلوی معرفی اثر در محل پل و در مسیر جاده اهواز- آبادان غفلت کرده‌ایم که باید به آن توجه کرد.
درباره پل تاریخی کوت سیدصالح

درباره پل تاریخی کوت سیدصالح


عکسها مربوط به سال 1384 می باشد. از پرونده اثر گرفته شده است.

منبع:همشهری
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری