کد خبر : 780             انتشار : 1394/10/22 23:46          تعداد بازدید : 981

خانه تاریخی «سلطان محسن» حمیدیه در انتظار ثبت ملی!

آرامگاه «سلطان محسن» که در مکانی سرسبز و در همسایگی قبرستان شهر حمیدیه واقع شده، قدمتی به اندازه چند قرن دارد اما همچنان در وضعیتی نابسامان به سر می‌برد و تاکنون ثبت ملی نشده است.

به گزارش بروال به نقل از فارس، در نزدیک شهر حمیدیه و در روستایی که به روستای «سید عباس» نام دارد آرامگاه منسوب به «سلطان محسن» قرار دارد، اما سلطان محسن در نزد مردم منطقه به «ابوالعشمه»، که اشاره به جوانمردی و قدرتمندی وی دارد، معروف است.

سلطان محسن به‌عنوان فردی دینی از دیرباز پایگاه دینی و اجتماعی خود را نزد مردم منطقه حفظ کرده و با توجه به اینکه آرامگاه وی در مکانی سرسبز و در کنار قبرستان حمیدیه قرار گرفته، از نواحی و مناطق مختلف به قصد زیارت و ادای نذر به آنجا مراجعه می‌کنند.

آرامگاه سلطان محسن، قدمتی به اندازه چند قرن دارد اما همچنان در وضعیتی نابسامان به سر می‌برد و با توجه به قدمت تاکنون ثبت ملی نشده است.

*تاکنون هیچ اقدام شایسته‌ای برای این اثر فرهنگی نشده است

مشاور فرهنگی فرمانداری حمیدیه با بیان اینکه آرامگاه سلطان محسن از لحاظ معماری و بنا منحصر به فرد است اظهار کرد: برای ثبت این مکان در فهرست آثار ملی کشور سعی بسیار شده اما تاکنون هیچ اقدام شایسته‌ای برای این اثر فرهنگی نشده است.

احمد جعفری ماجد در ادامه گفت: راهسازی، آسفالت، فرسایش، باران، حرکت ماشین‌های سنگین و عدم مراقبت صحیح از آن عواملی هستند که این اثر را بیش از بیش مورد تهدید قرار داده و پیگیری برای ثبت و حفاظت آن را دو چندان کرده است.

وی تصریح کرد:حدود حکومت سلطان محسن که به دوره ازدهار مشعشعیان معروف است، تا سور بغداد، الحسا و القطیف عربستان، بندر عباس و فارس می‌رسد، همچنین وی نخستین کسی بود که «تشیع» را وارد عربستان کرد و برای این کار جنگ‌های بسیاری کرد.

*آثار تاریخی زیادی در لیست آثار ثبتی قرار نگرفته‌اند

بنا به گفته مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و تبلیغات اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری عنوان کرد: در استان آثار تاریخی زیادی وجود دارد که به دلیل عدم تکمیل پرونده کارشناسی و پژوهشی آنها در لیست آثار ثبتی قرار نگرفته‌اند.

سید محمد عبودزاده ادامه داد: آثار تاریخی پس از تدوین پژوهشی باید به تایید و ثبت شورای ثبت ملی برسد تا مشخص شود آثار مورد نظر تا چه حدودی واجد شرایط ثبت است.

وی با بیان اینکه خانه تاریخی سلطان محسن جزو آثاری است که به دستور معاونت سازمان میراث فرهنگی ،صنایع دستی و گردشگری استان در اولویت بررسی قرار گرفته‌اند افزود: پرونده آثار تاریخی پس از تکمیل و ارائه کار کارشناسی در مورد ثبت آنها تصمیم گرفته می‌شود.

مدیر روابط عمومی، امور فرهنگی و تبلیغات اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری خاطرنشان کرد: در بررسی هر اثر تاریخی الزاماً باید معماری بنا، ویژگی بنا،دوره بنا و... مشخص شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، سلطان محسن، نخستین کسی بود که بناهای شهر حویزه را از آجر و خشت ساخت، گفته می‌شود پیش از او خانه‌ها را از نی می‌ساختند، او همچنین در آن شهر قلعه‌ای به نام «المدینه» بنا کرد.

احداث این قلعه نخستین تلاش سلطان محسن به منظور ایجاد استحکامات دفاع بود. قلعه «مشکوک»، قلعه «دایر» و قلعه «شوش» از دیگر اقدامات سلطان محسن به منظور آبادانی و افزایش قدرت دفاعی حکومت مشعشعی دانست، سلطان محسن مشعشعی حکومت را بعد از پدر خود یعنی سید محمد المهدی در سال 866 هجری گرفت و در رجب سال 905 هجری وفات یافت.
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری