کد خبر : 899             انتشار : 1394/11/19 16:34          تعداد بازدید : 1116

ضروریات مجلس آینده،از رونق اقتصادی تا مبارزه با تبعیض/جلال طرفي

در پروسه ثبت نام انتخابات مجلس این دوره شاهد ردصلاحیتهای بسیار گسترده بوده ایم و دربعضی استانها همچون خوزستان حتی به تعداد انگشتان یک دست هم نامزد اصلاح طلب وجود ندارد.
ضروریات مجلس آینده،از رونق اقتصادی تا تبعیض زدایی/جلال طرفي

جلال طرفی متولد شهر حمیدیه است. تحصیلات خود را درشهر اهواز با مدرک فوق لیسانس مهندسی کشاورزی ادامه داده است.ایشان اکنون کارشناس محیط زیست و فضای سبز می باشد.در ذیل خلاصه ای از نظرات ایشان در مورد فعالیتهای پیش روی استان و کشور را می خوانیم.

ضرورت اصلاحات
انسان ازبدو خلقت بدنبال تغییر وضع موجود به احسن بوده است و پیامبران و امامان معصوم هدفشان اصلاح جامعه بوده است. به عنوان مثال شهادت امام حسین علیه السلام یک حرکتی اصلاحی میباشد حرکتی کهاگر اتفاق نمی افتاد باعث منحرف شدن مسیراسلام از صراط مستقیم میشد..
یکی از حرکتهای سیاسی،فرهنگی و اجتماعی اصلاح طلبان در ایران بود که در از ۲خرداد۷۶ اتفاق افتاد و باپیروزی سید محمدخاتمی همراه بود درایران یک جناح قدرتمند بنام اصلاح طلب شروع بکار کرد که میتوان دولت کنونی آقای روحانی را ادامه دهنده آن راه معرفی کرد.
اصلاح طلب یاهمان جناح چپ بالفطره وضع موجود را برنمیتابد وبدنبال اصلاح وضع به نحو احسن میباشد امری که درهمه نظامهای سیاسی نیاز به آن وجود دارد و اگر اصلاح صورت نگیرد آن نظام همچون آب راکد درطی زمان بوی تعفن میگیرد و چه بسا باعث ازبین رفتن آن نظام میشودبنابراین اصلاحات برای هرنظامی لازم وضروری است

مجلس آینده،مجلسی معتدل
در پروسه ثبت نام انتخابات مجلس این دوره شاهد ردصلاحیتهای بسیار گسترده بوده ایم و دربعضی استانها همچون خوزستان حتی به تعداد انگشتان یک دست هم نامزد اصلاح طلب وجود ندارد. تعداد زیادی از ردصلاحیت شدگان از بزرگان و جوانان دلسوز نظام جمهوری اسلامی و انقلاب بودند که آرزویشان فقط خدمت به خلق خدا بود.
تمامی مطالبات اصلاح طلبان درچارچوب قانون اساسی هستند و فرق اساسی در اولویت بندی موضوعات و برجسته سازی موارد اختلافی می باشد.به نظر مجلس آینده مجلسی اعتدالی خواهد بود که هر دوطیف اصلاح طلب و اصولگرا در آن حضور دارند.می توان باتعامل بابقیه دوستان معتدل اهداف اصلاح طلبانه را در جهت خدمت به مردم می باشد پیگیری کرد..

ایجاد رونق اقتصادی،ماموریت اصلی
مأموریت اساسی اصلاح طلبان در این دوره از مجلس تلاش برای ایجاد رونق اقتصادی در سراسر کشور می باشد.باتوجه به موفقیت ملت ایران در مذاکرات هسته ای و آزاد شدن ملیاردها دلار از بانکهای خارجی مجلس و دولت می بایست بدنبال ایجاد رونق اقتصادی از طریق حمایت از بنگاههای زودبازده و شرکتهای نوبنیاد می باشد. همچنین باشرایط مناسبی که پس از شرایط پسابرجام بوجودآمده شرکتهای چندملیتی بدنبال سرمایه گذاری درکشور هستند واین نیزباعث تحرک بیشتر دراقتصادخواهد شد که نیازمند عزم جدی برای رفع معضلات اقتصادی می باشد.

اولویت های استان خوزستان
استان خوزستان به عنوان آسان اقتصادی کشور دارای ظرفیتهای بسیار بالایی می باشد که متاسفانه بدلایل مختلف مورد غفلت واقع شده است.بدلیل شرایط آب وهوایی خاص که درخوزستان حاکم است ، درتمام سال قابل اشتغال می باشد می توان شرکتهای صنعتی و کارخانه های تبدیلی و...فراوانی را ازطریق حمایتهای مختلف به استان دعوت کرد.همچنین بدلیل مجاورت این استان با کشور عراق می توانی ازطریق صنعت توریست که مهمترین شاخص آن زوار اربعین است و به چندین میلیون نفر نیز می رسند. با ایجاد بازارچه های مرزی بمنظور افزایش خدمات به زوار و همچنین صادرات مختلف سرمایه فراوانی راعاید استان کرد. به علاوه در کشاورزی استان خوزستان پتانسیل فراوانی دارد که متاسفانه بطورکامل از آن استفاده نشده است و با تسهیل صادرات محصولات کشاورزی به کشورهای مجاور زمینه ارزآوری بیشتر و رونق اقتصادی استان وکشور را همراه سازیم.
یکی از مشکلاتی که خوزستانیها با آن بصورت روزانه سروکار دارند بحث آب است. درحالیکه کشاورزان خوزستان ازکشت تابستانه محروم هستند و یا درصورت کشت باجرایم سنگین همراه هستند در استانهایی که آب کارون به آنها منتقل شده است شاهد کشت برنج هستیم.امری غیرقابل قبول و مصداق تبعیض در حق خوزستان است. جلوگیری از چنین پیش آمدهایی نیازمند تلاش و همکاری و همدلی کلیه نمایندگان استان و طلب همکاری از نمایندگان دیگر استانها می باشد که نیازمند همت بالایی می باشد.
وضعیت محیط زیست یکی از موارد با حساسیت فوق العاده برای مردم استان خوزستان است.بارزترین وجه مشکلات زیست محیطی خوزستان که احیانا کل کشور را با خود درگیر کرده است پدیده ریزگردها می باشد.این پدیده که چندسالی است گریبانگیر استانمان شده است کارشناسان دو دلیل عمده برای آن آورده اند، یکی بحث صحراهای خشک کشورهای مجاور است که بایستی ازطریق وزارت خارجه و سازمان محیط زیست بدنبال همکاری با کشورهای همسایه جهت مالچ پاشی ملیونها هکتار زمین لم یزرع و همچنین ایجاد کمربندسبز در مرز ایران وعراق می تواند بسیار موثر باشد.کمربندی که در صورت زنده ماندن تالابها کار بسیار آسان تر می بود. خشک شدن تالابها بخصوص تالاب هورالعظیم ودورق(شادگان) از عوامل این مسئله می باشد.که نیازمند پیگیری مجدانه نمایندگان و دولت در خصوص تامین حق آبه تالابها و جلوگیری از اجرای طرحهای غیرکارشناسی در پروژه های نفتی می باشد.

تاسیس نهاد نظارت بر خصوصی سازی،یک ضرورت
اصل ۴۴ تصریح میکند نظام اقتصادی جمهوری اسلامی ایران بر پایه سه بخش دولتی، تعاونی و خصوصی با برنامه‌ریزی منظم و صحیح استوار است . که بدلیل شرایط اوایل انقلاب و همچنین جنگ این اصل قابل اجرانبود واقتصاد تقریبا بصورت کامل دولتی بود. ولی به دستور مقام معظم رهبری درسال ۱۳۸۵ دولت را موظف گردید تا ۸۰ درصد از سهام بخش‌های دولتی را به بخش خصوصی واگذار کند.که متاسفانه دولت وقت اعتقادی چندانی به بحث خصوصی سازی نداشت و بجای واگذاری شرکتها وسازمانها به بخش خصوصی با ترفندهای مختلف همان شرکتها را به شرکتها وسازمانهای شبه دولتی واگذار می کرد. هدف بنیادی اصل ۴۴ کوچک سازی و دراصل چابک سازی دولت می باشد که دولت روحانی تاحدودی درحال انجام این کارمیباشد . اصلاح طلبان درمجلس دهم می بایست بدنبال تصویب قوانینی باشند که امر خصوصی سازی تسریع یابد تا سود این کار هم بنفع مردم باشد وهم دولت. تاسیس یک سازمان یا نهاد جدید تاسیس برای نظارت بر فرآیندخصوصی سازی کامل از جمله راهکارهای خوب در این زمینه می تواند قلمداد شود..

اصول15و19نقطه قوت قانون اساسی
قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران یکی از بهترین قوانین اساسی موجود درجهان است که تقریبا تمام موارد با دقت و ریزبینی در آن گنجانده شده است و اصل ۱۵ و ۱۹ که درمورد تدریس به زبان مادری و ایجادنشریات محلی و عدم تبعیض براساس نژاد ، زبان و... از نقاط قوت این قانون اساسی می باشد. می باشد از اصول برجسته این قانون می باشند که درابتدای انقلاب بدلیل جنگ تحمیلی و شرایط نامساعد اول انقلاب متاسفانه معطل مانده اند. اصلاح طلبان از بدو فعالیتها باشعار ایران برای ایرانیان پا به میدان سیاست گذاشت و اعتقاد کامل و راسخ به حقوق اقوام و اقلیتها دارد و دربعضی ازمراحل سیاسی پیشرفتهای خوبی داشته اند ولی متاسفانه بدلایل مشخص تاکنون قادر به اجرای کامل این مهم نگردیده اند. ولی ان شاء لله درمجلس دهم شاهد اجرای این اصول مهم باشیم.

برنامه هایی برای جوانان،آموزش و پرورش و...
اصلاح طلبان همواره پایگاه قوی دربین جوانان داشته اند و تقریبا اکثر برنامه های سیاسی ، اجتماعی و اقتصادی درجهت رفع مشکلات جوانان متمرکز شده است. بدلیل رشد جمعیت در دهه ۶۰ بدلیل اوضاع جنگ و اوضاع اجتماعی اقتصادی آن دوران افزایش جمعیت دراین دهه بسیار بالا بوده است بطوریکه اگر بیاد داشته باشیم این نسل ازکمبودشیرخشک تا مدارس سه شیفته با۶۰ دانش آموز تا غول کنکور و سپس بیکاری و مشکلات ازدواج را تجربه کرده اند.
تصویب قوانین حمایتی از جوانان در مجلس از نیازهای امروز جامعه می باشد.ایجاد اشتغال،حل مشکلات مسکن ،ازدواج،ایجاد محیطهای آرام و مفرح ،برنامه ریزی جهت بالا بردن امید به زندگی در بین جوانان، فعالیت NGO ها از مهمترین برنامه هایی است که می تواند قسمتی از معضلات موجود را برطرف نماید. در استان خوزستان یکی از شاخص ترین مشکلات جوانان بکارگیری نیروهای غیربومی در استخدام شرکتها و ادارات مختلف می باشدکه مصداق دیگری از تبعیض در حق جوانان خوزستان است.. که می بایست به جد جلوی این اعمال گرفته شود و از سرمایه عظیم جوانان خوزستانی بهره مناسب برده شود.
حمایت از نشریات محلی و موسسات فرهنگی از جمله ضروریات فعلی جامعه ما می باشد. همچنین دربحث اصلاح نظام آموزشی، افت تحصیلی دانش آموزان ،مشکلات معلمان حق التدریس، حقوق فرهنگیان ، بی توجهی به مدارس دولتی و پرداخت نشدن سرانه تحصیلی آنها برنامه های مدونی مورد نیاز است. همچنین دربحث افزایش حقوق بازنشستگان، بیمه های خدمات درمانی و تامین اجتماعی، بهبود امور بهداشت و درمان درشهرها نیازمند پیگیری مجدانه تاحصول نتیجه می باشیم..
البحث في ارشیف الموقع
تقریر مصور لیوم الشاب في معشور
نمادهای حیوانی درتمدن عیلام/حسین فرج الله
النشاط المُزدهِر الثقافي ومنطقة معشور
إلمتهَم/شعر:حسين فاضل جنامي
شهرهایی حقیقی با نام هایی جعلی رضا شاهی
فرقة اگزار للمسرح تقدم باکورة اعمالها في مدینة معشور
احلى الاعياد بنکهة هلال و هيل + صور
تخریب و القای تفرقه بین نخبگان عرب در فضای مجازی
اسدی:در شادگان و آبادان، نخل‌های فراوانی در حال نابودی هستند
آیت‌الله کعبی:انتقال آب خوزستان با وجود مشکلات فراوان جای سؤال دارد
عادت هميشگي حاضران در عرصه فرهنگ
معایدة الکبری در روز اجرا لغو شد
استفاده از کولر آبی در هوای ریزگردی، ممنوع
نخستین جشنواره «تعلیم، رسانه، تربیت» در خوزستان برگزار می شود
مدينة تستر تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
معایدة فرحة العید في مدینة المحمرة(اللیلة الاولی)/صور
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الحیدري(صور)
معایدة عدد من النخبة الأهوازیة مع آیة الله الجزایري(صور)
مدينة رامز تحتفل بعيد الفطر المبارک/تقرير مصور
اجواء العيد في الدورق/تقرير مصور
العيد في قلعة کنعان /تقرير مصور
اجواء العيد في تستر/تقریر مصور
معرفی دو کتاب از مهندس عبدالرضا نواصري
شدة ورد هايکوية من الأهواز/مصطفی جمال
 
مجله تحلیلی خبری بروال , دفتر مرکزی اهواز ، زیر نظر شورای سردبیری