کد خبر : 6973             انتشار : 2015-07-22-07-02-46         
 

قطعی مکرر آب روستاها در هویزه/ احشام در حال تلف شدن هستند


  گزارش: آمنه سواری کمبود و جیره‌بندی آب در روستاهای شهرستان هویزه، روستائیان را به ستوه آورده به‌گونه‌ای که در کنار نبود آب دائمی و مستمر برای مردم، احشام نیز در حال تلف شدن هستند.


قطعی مکرر آب در روستاها و حتی مناطق شهری استان آن هم با وجود منابع عظیم آبی و رودخانه‌هایی که هم‌اکنون به تبع پروژه‌های غیرکارشناسی به مرداب‌های رو به زوال تبدیل شده‌اند، امری دور از عدالت است.


 


روستاهای تابع شهرستان هویزه در سال‌های اخیر با قطع دائمی آب مواجهند که این موضوع باعث شده حیات روستاییان ساکن و احشام آنها با خطر جدی روبرو شود.


 


اهالی این روستا از قطعی شبانه آب، کیفیت نامطلوب و فشار بسیار پائین آب رنج می‌برند. قطعی آب از سویی و شوری بیش از اندازه آب آشامیدنی روستاهای اطراف هویزه از سویی دیگر باعث نارضایتی روستائیان شده است.


 


 احمد صالحی ساکن روستای سمیده از توابع بخش مرکزی هویزه  با اشاره به ساعات قطع آب در این روستاها عنوان می‌کند: شبکه آب روستا از ساعت ۸ صبح تا ۱۲ ظهر و ۱۷ تا ۲۱ شب فعال است و در بقیه ساعات شبانه‌روز قطع می‌شود. عدم تصفیه درست و وجود فضولات در شبکه آب نیز یک حکایت دیگر از معضلات آب آشامیدنی روستائیان است.


 


این روستانشین بخش مركزی هویزه عنوان می‌کند: فشار آب در بسیاری از نقاط بسیار پائین است و مردم مجبورند از پمپ‌های برقی استفاده کنند، همچنین قطعی مکرر آب منجر به تلف شدن احشام و دام روستانشینان شده است.


 


وی با اشاره به استفاده مردم از مخازن برای ذخیره‌سازی آب می‌گوید: مردم روستا برای حل این مشکل مجبور به خرید مخازن به‌منظور ذخیره‌سازی آب و استفاده در مواقع قطعی شبکه آب آشامیدنی هستند.


 


 صالحی ادامه می‌دهد: به علت فشار کم آب شبکه در روستاهای دوردست، آب‌رسانی به‌صورت انتقال به‌وسیله تانکرهای آب‌رسانی صورت می‌گیرد.


 


این روستانشین اظهار می‌کند: به‌رغم پیگیری و شکایت از وضع موجود نزد فرمانداری شهرستان و ادارات مربوطه، تاکنون هیچ تغییری در این شرایط حاصل نشده است.


 


كیفیت آب شرب روستاهای هویزه پایین است


 


سلیم بوعذار از ساکنان روستای هوره عاگول از توابع بخش نیسان شهرستان هویزه نیز  بیان می‌کند: شبکه آبدهی در این روستا در طول شبانه‌روز فقط هشت ساعت آب این مناطق را تأمین می‌کند و در بقیه ساعات با قطعی آب مواجه هستیم.


 


کمبود آب شرب در روستای میغان شاهرود


 


 وی با اشاره به کیفیت نامطلوب آب آَشامیدنی عنوان می‌کند: کیفیت آب روستا بسیار پائین و تا حدودی شور است و روستائیان آب تصفیه‌شده را همچون دیگر مردم خوزستان خریداری می‌کنند که هزینه‌های اضافی بر مخارج روزانه آنهاست.


 


بوعذار می‌افزاید: این وضعیت سال‌ها در هویزه وجود دارد ولی پیگیری و اعتراض مردم هیچ تغییری را به بار نیاورده است و بی‌توجهی مسئولان به این امر اسفناک همچنان ادامه دارد.


 


این روستانشین با اشاره به عدم پیگیری و نظارت اداره بهداشت نسبت به کیفیت آب روستاهای هویزه اظهار می‌کند: متأسفانه اداره بهداشت هیچ‌گونه نظارتی بر کیفیت تصفیه آب اعمال نمی‌کند و میزان کلر استفاده شده در تصفیه آب باعث سوزش چشمان در هنگام استحمام می‌شود.


 


قطعی آب مسبب تلف شدن احشام


 


وی عنوان می‌کند: آب روستا از تأسیسات آب‌رسانی شهدای یزدنو تأمین می‌شود. منبع تغذیه آب خام این تأسیسات از پائین‌دست رودخانه کرخه است که کیفیت بسیار پائینی دارد. به‌رغم تأمین آب تأسیسات آب‌رسانی سمیده از کانال mc۱ که از بخش بالادستی رودخانه کرخه در بخش حمیدیه شروع می‌شود اما آب تصفیه‌شده از کیفیت موردنظر برخوردار نیست.


 


 بوعذار قطعی آب را سبب تلف شدن احشام در روستاهای پایین‌دست می‌داند و اظهار می‌کند: قطعی آب و کمی فشار در مقاطع فعال بودن شبکه باعث تلف شدن احشام در روستاهای دوردست شده است، در قدیم آب موردنیاز احشام از رودخانه کرخه نور تأمین می‌شد اما در حال حاضر به علت ورود آب‌های زهکشی و دبی بسیار پائین آب رودخانه در مقطع سمیده و افزایش شوری این رودخانه این امر دیگر میسر نیست.


 


خاموشی پمپاژ تأسیسات آب‌رسانی به علت رعایت مصرف برق


 


کاظم کروشات رئیس آبفار شهرستان هویزه در این خصوص اظهار می‌کند: طی نامه رسمی كه از آبفار استان به این اداره ابلاغ شد به‌منظور رعایت میزان مصرف برق در ساعات پیک مصرف، مقرر شد از ساعات ۱۳ تا ۱۷ پمپاژ تأسیسات آب‌رسانی خاموش شود.


 


کودکان روستاهای کردستان


 


وی با اشاره به دلیل قطعی آب در دیگر ساعات شبانه‌روز می‌گوید: به علت ظرفیت پایین حوضچه‌های تأسیسات آب‌رسانی مجبور به قطعی شبکه در بعضی ساعات شبانه‌روز برای آبگیری مجدد هستیم.


 


 رئیس آبفار شهرستان هویزه در پاسخ به علت افت فشار آب شبکه در مناطق روستایی عنوان می‌کند: فرسودگی شبکه انتقال رسانی و پراکندگی مناطق روستایی باعث افت فشار آب‌رسانی در مناطق شهری و روستاهای مختلف است.


 


كروشات می‌افزاید: آب‌رسانی روستاهای هویزه از دو تأسیسات شهدای یزدنو در بخش نیسان و تأسیسات سمیده در بخش مرکزی تأمین می‌شود. به علت کشش پائین شبکه آبدهی، مجبور به قطعی آب به‌منظور جلوگیری از خرابی این تأسیسات هستیم.


 


وی با اشاره به جمعیت زیاد روستاها و پراکندگی جغرافیائی و ایجاد مشکل در آب‌رسانی اظهار می‌کند: ظرفیت و کشش پائین شبکه انتقال آب شرب روستایی و فرسودگی و همچنین جمعیت زیاد روستاهای تحت پوشش و پراکندگی از نظر جغرافیایی ما را در خدمت‌رسانی دچار مشکل کرده که برای حل آن تمهیداتی را اندیشیده‌ایم.


 


آبفار مسئولیتی در قبال تأمین آب احشام ندارد


 


مهدی عباسی بخشدار مرکزی شهرستان هویزه در این زمینه و عنوان می‌کند: قطعی آب در مقاطع روستایی شهرستان به علت فرسودگی شبکه و تأسیسات آب‌رسانی، کثرت جمعیت و پراکندگی روستاهای تحت پوشش این تأسیسات و کشش پایین شبکه است.


 


وی می‌افزاید: در بخش مرکزی شهرستان تأسیسات آب‌رسانی سمیده متولی تأمین آب روستاهای بخش مرکزی است، آب خام این تأسیسات از کانال mc۱ تأمین می‌شود که از کیفیت خوبی برخوردار است.


 


بخشدار مرکزی شهرستان هویزه با اشاره به نامرتبط بودن تلفات احشام روستائیان در اثر قطعی آب با اداره آبفار اظهار می‌کند: در رابطه با معضل تلف شدن احشام روستانشینان به علت کمبود و قطعی آب، اداره آبفار روستایی مسئولیتی در قبال تأمین آب احشام ندارند.


 


باز هم مشكل تخصیص اعتبار


 


عادل بوعذار رئیس شورای شهرستان هویزه ، وضعیت تأمین آب شرب روستاها را غیرقابل قبول می‌داند و اظهار می‌کند: وضعیت آب شرب در روستاهای هویزه غیرقابل قبول است و ما خواستار رسیدگی مسئولان برای بهبود وضعیت آب‌رسانی به روستاهای شهرستان هستیم.


 


وی می‌افزاید: در مقطع روستاهای بخش نیسان به علت کیفیت پایین آب رودخانه کرخه، این روستا دچار بحران تأمین آب سالم برای روستاییان است.


 


رئیس شورای شهرستان هویزه با درخواست تخصیص اعتبارات به‌منظور نوسازی شبکه آب‌رسانی روستاهای هویزه بیان می‌کند: از مدیریت آبفار روستایی استان درخواست تخصیص اعتبار برای تعمیر و نوسازی و همچنین ظرفیت شبکه آب‌رسانی روستایی داریم تا بتوانیم این مشکل را هر چه زودتر ریشه‌کن کنیم.


 


بوعذار می‌گوید: مدیریت آبفار روستایی باید برای وصل شبکه آب‌رسانی به روستاهای جفیر اقدام کند چرا که در حال حاضر آب‌رسانی به این روستا با تانکر صورت می‌گیرد.


 


وی در پایان عنوان می‌کند: راه‌حل پیشنهادی ما وصل شبکه آب‌رسانی شهرستان به کانال آب‌رسانی غدیر برای بهبود کیفیت آب است.


 


  

تست