کد خبر : 6975             انتشار : 2015-07-22-07-19-30         
 

مولا:لزوم ورود مدیریت بحران استان به مشکل آهوهای مشداخ


 

 معاون محیط زیست طبیعی حفاظت اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، بر ایمن سازی کانال های آب سازمان آب و برق خوزستان برای جلوگیری از اتلاف غزال های میشداغ در غرب استان تاکید کرد.


معاون محیط زیست خوزستان بر ایمن سازی کانال های آب برای حفاظت از آهوهای کمیاب تاکید کرد


سیدعادل مولا افزود: تلفات آهوهای کمیاب میشداغ به هشت راس رسید.


 


از پارسال تاکنون 25 راس آهوی کمیاب خوزستان در 'کانال پای پل کرخه' سقوط کرده و تلف شد.


 


17 کیلومتر از این کانال که فاقد ارزیابی زیست محیطی است از در منطقه حفاظت شده میشداغ (مشداخ) می گذرد.


 


با خشک شدن منابع آبی منطقه حفاظت شده میشداغ این کانال که روباز و دارای شیب تند است، تنها منبع آبی آهوها به شمار می رود.


 


مولا اظهار کرد: در زمان حاضر نیروهای محیط زیست خوزستان برای تامین آب آشامیدنی آهوها تلاش می کنند و با استفاده از تانکر گودال های خاکی را پرآب می کنند اما این کار اصطلاحا نوعی مرهم است و چاره اساسی نیست.


 


وی افزود: تنها راهکار این است که سازمان آب و برق خوزستان کانال 'پای پل کرخه' در محدوده منطقه حفاظت شده میشداغ را به وسیله دیواره یا فنس ایمن سازی کند. 


 


مولا با اشاره به اینکه مکاتبات با سازمان آب و برق در این زمینه از پارسال آغاز شده است اضافه کرد: سازمان آب و برق به صورت ضمنی موافقت خود را با برداشت آب اعلام کرده است اما این کافی نیست و سازمان باید به طور جدی ورود و پروژه ایمن سازی و ساخت آبشخور را اجرا کند.


 


به گفته وی سازمان آب و برق هنوز به طور جدی اقدام نکرده و تنها کاری که انجام شده صدور نامه هایی است تا حراست مانع برداشت آب از کانال نشود.


 


وی ادامه داد: منطقه حفاظت شده میشداغ چهار محیط بان دارد اما بعد از وقوع حوادث اتلاف آهوها 20 نفر از نیروهای محیط زیست فقط برای نگهبانی و جلوگیری از سقوط آهوها به کانال، گماشته شده اند.


 


معاون حفاظت محیط زیست خوزستان، ورود مسئولان استان را برای جلوگیری از یک فاجعه زیست محیطی در حیات وحش خوزستان و انقراض این گونه با ارزش خواستار شد و گفت: متاسفانه در مجموعه استان فقط به حوادثی که به صورت مستقیم انسان را متضرر می کند توجه می شود به همین دلیل با وجود درخواست اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان تاکنون مسئولان به این مساله ورود نکرده اند و در قضیه اتلاف گوزن های زرد در نتیجه بیماری میازیس نیز به همین منوال بوده است.


 


به گفته وی با وجود درخواست محیط زیست استان تاکنون حتی یک جلسه نیز برای حل مشکل آهوهای میشداغ برگزار نشده است و نیاز است که استانداری و ستاد بحران استان به این مساله ورود کند.


 


مولا با تاکید بر اینکه حفظ محیط زیست وظیفه همه شهروندان است افزود: با متهم کردن یکدیگر مشکل آهوها حل نمی شود کمااینکه محیط زیست می توانست موضوع کانال غیرمجاز را از طریق مراجع قضایی دنبال کند اما بهتر است که همه مسئولان سهم خود را برای حفظ محیط زیست ادا کنند.


 


 


 


*تغییر رفتار 'ریم'


 


وی با اشاره به انتشار برخی نام ها در شبکه های اجتماعی از جمله 'آهوی زرد' اظهار کرد: اطلاق نام 'آهوی زرد' برای آهوی میشداغ صحیح نیست و این گونه متفاوت با مشخصات خاصی است که با تمام گونه های آهو در کشور در شهرهای اصفهان و بوشهر است.


 


مولا افزود: نام علمی این گونه در تمام منابع 'غزال' و نام محلی آن 'ریم' است.


 


وی با بیان اینکه رفتار آهوها در سال های اخیر تغییر کرده توضیح داد: در گذشته آهوها در فصل زمستان در منطقه میشداغ و ام الدبس بودند و در تابستان و زمان کم آبی به نزدیکی دهلران می رفتند اما اکنون این رفتار تغییر کرده و با فراهم بودن علوفه و آب این حیوانات منطقه را ترک نکردند.


 


میشداغ (به زبان محلی مشداخ) یکی از مناطق کویری منحصربفرد با وسعت 60 هزار هکتار در غرب خوزستان بین شهرهای بستان و عبدالخان قرار دارد که از سال 1390 به منطقه حفاظت شده ارتقا یافت.


 


این منطقه تنها محلی در کشور است که آهوها در زیستگاه خود به طور طبیعی زندگی می کنند. 


 


منبع:ایرنا

تست