کد خبر : 7006             انتشار : 2015-07-27-07-55-39         
 

علت آتش گرفتن نخیلات شادگان چیست؟
 


 


طی فاجعه آتش سوزی و تلف شدن دو هزار اصله نخل (20هکتار) به همراه محصول آماده برداشت در چهارشنبه 31 تیر به خاکستر تبدیل شد.


اهمیت :


-در شهرستان شادگان ازتوابع استان خوزستان حدود 2 میلیون و 600 هزار اصله نخل خرما  معادل 13هزار و 500 هکتار زمین وجود دارد که عمده آنها در بخش خنافره واقع شده است.


-با توجه به فرارسیدن موعد برداشت خارک و رطب از نخیلات شهرستان شادگان با میانگین تولید سالانه 100 تن خرما مقام نخست تولید خرما در استان را دارد که از این میزان 26 هزار تن به صورت خارک و رطب برداشت می شود.


 


صادرات : محصول نخیلات این شهرستان به اروپا، کشورهای حوزه خلیج فارس و کشورهای افغانستان، پاکستان و قزاقزستان صادر می شود.


 


بحران و چالش:


-بخش اعظم نخیلات شادگان در حوضه رودخانه جراحی قرار دارد و در سال های اخیر آبدهی این رودخانه بسیار کاهش یافته و از سوی دیگر شوری آب آن (EC) نیز تا 16 هزار میکروموس برمترمکعب افزایش یافته است.


-آتش سوزی نخیلات شادگان با عدم توجه وهمکاری سازمان آب و برق خوزستان به هشدارهای کمبود شدید آب و امتناع از گشایش سدها جهت آبیاری مزارع طعمه حریق شدند.


 


 


سازمان جهاد کشاورزی شادگان مدعی است مرتبا به سازمان آب و برق خوزستان و دیگر مسئولان استانی درباره کمبود آب و خطر نابودی محصولات کشاورزی شهرستان شادگان هشدار داده بود اما هیچگونه توجهی به این امر نشد و رئیس سازمان مذکور نیزمی گوید، آیا سازمان آب و برق خوزستان اکنون پس از خسارت شدید به بخش کشاورزی شادگان چگونه جواب اجهاف خود را در حق کشاورزان شادگان خواهد داد که معیشت عده ای از خانوارها از بین رفته است؟ پس از این فاجعه هیچگونه طرح حمایت از کشاورزان مطرح نیست و بیمه آنها تنها مربوط به شاخ و برگ است و هیچگونه خسارتی جهت آتش‌سوزی پرداخت نخواهد شد.که درآن  بیش از 400 میلیون تومان کشاورزان شهرستان شادگان با وقوع این آتش‌سوزی خسارت دیدند.


 


آیا مسولیت آتش سوزی نخیلات شادگان با کیست؟


-  سازمان جهاد کشاورزی


- سازمان آب و برق خوزستان


- سازمان حفاظت محیط زیست


 


علل:


1-خشکسالی


2-گرمای بیش از حد


3-عارضه خشکیدگی نخل


4-خشک شدن انهار و رودهای فرعی


5-نیزارهای متراکم بوجود آمده  در اثر خشکسالی


6-رشد بی رویه و سریع علف هرز حلفه در نخلستانها براثر خشکی مطلق و سریع الاشتعال بودن آن علف


 


 


مهار آتش نخیلات چگونه بود ؟


علت طولانی شدن فرآیند مهار آتش سوزی عدم وجود  امکانات آتش نشانی و راههای ارتباطی در شهرستان عنوان می شود و برای مهار آتش‌سوزی فقط  و فقط تعداد چهار دستگاه آتش‌نشانی، دو دستگاه تانکر آبرسانی، یک دستگاه لودر، یک دستگاه گریدر بکار گرفته شده است، درحالی که اگر همت نخل‌داران و اقدام به موقع آنها  نبود عمده نخیلات شادگان با فاجعه جبران‌ناپذیر مواجه می‌شد.


 


خسارات و تهدیدها :


- خسارت مالی این آتش سوزی بابت هر اصله نخل و محصول آن با میانگین 80-50 کیلوگرم خرما ، دو میلیون و 500 هزار ریال خسارت وارد شده است.


 


- سال94 حدود 30 درصد از نخیلات شهرستان شادگان دچار عارضه خشکیدگی شده اند و نخیلات این شهرستان را تهدید می کند این عارضه نخل، نوعی بیماری است که به دلیل شور شدن آب و زمین و کمبود آب به وجود آمده است.


 


- ثمره محصول نخیلات بیمه شده و تنه نخل در مقابل آتش سوزی بیمه نبوده و از این جهت غرامتی به نخلداران پرداخت نمی‌شود خسارت را بیش از 400 میلیون تومان به کشاورزان شهرستان شادگان اعلام کردند.


 


نخیلات تلف شده :


1- استعمران


2- گنطار


3- خضراوی


 


 


 


مرتضی عبیداوی- کارشناس ارشد سازه های آبی و فعال محیط زیست


فواد شاوردی – کارشناس تولیدات گیاهی و فعال محیط زیست

تست