کد خبر : 7049             انتشار : 2015-08-03-09-18-50         
 

کشف نشانه هایی از سکونتگاه نه هزار ساله در بهبهان
 


 


سرپرست هیات گمانه زنی و کاوش در تپه مهتاج بهبهان از کشف نشانه هایی از سکونتگاه 9 هزار ساله در این محل خبر داد.


 


به گزارش بروال به نقل از ایرنا ،حجت دارابی گفت: تپه مهتاج در پژوهش های باستان شناسی سال گذشته توسط عباس مقدم، برای نخستین بار به عنوان یک محوطه نوسنگی بدون سفال ثبت شد.


وی اضافه کرد: نتایج به دست آمده از عملیات گمانه زنی و کاوش در تپه مهتاج بهبهان دربرگیرنده قدیمی ترین مدارک مربوط به کشاورزی و دامپروری، نشان از وجود یک استقرار 9 هزار ساله و قبل از زمان تولید سفال در دشت بهبهان دارد. 


دارابی ادامه داد: در پی اهمیت بالای تپه مهتاج به منظور تکمیل گاهنگاری استقرار انسان در دشت بهبهان و نیز نظر به تخربیات بسیار زیاد در آن، با تلاش مقدم،برنامه تعیین عرصه و حریم آن مورد توجه و تصویب اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خوزستان قرار گرفت. 


وی با اشاره به اینکه تپه مهتاج در شمال غرب شهر بهبهان استان خوزستان قرار دارد تصریح کرد: تمام سطح محوطه تسطیح شده و تنها بقایای بسیار کمی از لایه های تحتانی استقرار در آن به جای مانده است.


به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی وی افزود:هرچند حجم کاوش در تپه مهتاج بسیار کم است، اما نتایج اولیه نشان از وجود یک استقرار حدود 9 هزار ساله و قبل از زمان تولید سفال در دشت بهبهان دارد. 


وی گفت: یافته های محوطه اغلب شامل صنایع و ادوات سنگی از قبیل سنگ هاون، سنگ ساب و دسته هاون است که بر این اساس به نظر می رسد تولید و فرآوری غذاهای گیاهی در معیشت ساکنان تپه مهتاج نقش مهمی داشته است. 


دارابی گفت: تپه مهتاج می تواند قدیمی ترین مدارک مربوط به کشاورزی و دامپروری در دشتهای نزدیک به سواحل خلیج فارس را در دسترس قرار دهد.


وی افزود: امیدواریم با تلاش مسوولان ذیربط در صیانت از چنین محوطه های باستانی گام های عملی موثری برداشته شود تا بتوان اطلاعات دقیق و علمی از ساختارهای مختلف زندگی اجداد و نیاکان خود به دست آوریم. 


دارابی اضافه کرد: این امر نیازمند آسیب شناسی و برنامه ریزی بلندمدت پژوهشی در سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.


گمانه زنی به منظور تعیین عرصه و پیشنهاد حریم و کاوش در تپه مهتاج شهرستان بهبهان استان خوزستان که در 16 تیرماه امسال با مجوز ریاست پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری آغاز شده تا 16 شهریور ادامه دارد.
کارشناسان فرهنگی استان امیداوارند کشف این محل بتواند گردشگران و توریست های بیشتری را به شهر بهبهان بیاورد


تست